Ֆինանսապես գրագետ Իդրամի եւ IDBank-ի հետ․ ընկերությունների արշավը Կապանում
Ֆինանսական գրագիտության արշավի շրջանակում IDBank-ի եւ Իդրամի ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը կայացել է Կապանում՝ «Մունք» տեխնոդպրոցի աշակերտների հետ։
Հանդիպման ընթացքում IDBank-ի եւ Իդրամի հաղորդակցության ու սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանը խոսել է թեմայի կարեւորության, ժամանակակից կյանքում ֆինանսապես գրագետ լինելու անհրաժեշտության մասին ու ներկայացրել է ամենակարեւոր հասկացություններն ու հիմնարար գիտելիքները՝ ի՞նչ է բյուջեն, ինչպե՞ս այն կազմել, ինչո՞ւ է կարեւոր խնայել, ինչպե՞ս տարբերել սպառողական ցանկությունն իրական անհրաժեշտությունից, ի՞նչ դեր ունեն բանկերը ու ինչո՞ւ է կարեւոր ֆինանսական գրագիտությունը կյանքում։
«Թե՛ IDBank-ի եւ թե՛ Իդրամի համար Ֆինանսական գրագիտությունը հանդիսանում է Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առաջնահերթություններից եւ գրեթե երկու տարի ընթացող այս արշավին ամբողջ Հայաստանից արդեն իսկ շուրջ 1000 դպրոցական ու ուսանող է մասնակցել»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ Արցախից տեղահանված ու Հայաստանում իր գործունեությունը շարունակող «Մունք» տեխնոդպրոցը արդեն երկրորդ անգամ է «Մի դրամի ուժը» ծրագրի շահառու ճանաչվել․ այս անգամ կարեւոր լուրը հայտարարվել է հենց բեմի վրա՝ «Մի դրամի ուժի» հնգամյակին նվիրված միջոցառման ընթացքում։
«Փոքրիկ քայլերով մեծ արդյունքների բերող «Մի դրամի ուժի» բարի գործերն օր օրի շատանում ու էլ ավելի ընդգրկուն են դառնում։ Իսկ այդ գործերին միանալու համար ընդամենը պետք է բոլոր վճարումները կատարել Idram&IDBank հարթակներով, Իդրամի եւ IDBank-ի տերմինալներով, եւ Ձեր յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն մեր երկրի համար կարեւոր ու նորարար ծրագրերին»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Кампания по финансовой грамотности в Капане
В рамках кампании по финансовой грамотности в Капане состоялась очередная встреча представителей IDBank и Idram со студентами техникума «Мунк».
Руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности IDBank и Idram Татевик Вардеванян, рассказала о важности финансовой грамотности в современной жизни, а также представила основные понятия и базовые знания: что такое бюджет и как его составлять, зачем нужно копить, как отличить потребительское желание от реальной необходимости, какую роль играют банки и почему финансовая грамотность необходима каждому.
Финансовая грамотность - одно из ключевых направлений корпоративной социальной ответственности IDBank и Idram. Кампания, которая длится уже почти два года, охватила около 1000 школьников и студентов со всей Армении.
Отмечается, что техношкола «Мунк», основанная в Арцахе и продолжающая свою деятельность в Армении, уже во второй раз стал бенефициаром инициативы «Сила одного драма». Причём об этом важном событии было объявлено прямо со сцены, во время мероприятия, посвящённого пятилетию инициативы.
«Добрые дела «Силы одного драма», которые маленькими шагами приводят к большим результатам, становятся всё масштабнее. Просто совершайте все Ваши платежи с помощью приложения Idram&IDBank, онлайн-платформ IDBanking.am, banking.idram.am, через терминалы Idram и IDBank, и за каждый Ваш платеж компании направят один драм на реализацию важных программ и инициатив», - говорится в сообщении.