ՆԱՏՕ-ի երկրները կստեղծեն Պաշտպանության, անվտանգության եւ կայունության բանկ
ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից պաշտպանության մեջ իրենց ՀՆԱ-ի 5%-ը ներդնելու վերջերս ստանձնած պարտավորությունից հետո համաշխարհային բանկերն աջակցում են ՆԱՏՕ-ի երկրների եւ նրանց դաշնակիցների պաշտպանական կարիքների ֆինանսավորմանը նպաստելու համար ստեղծվող նոր բանկին։
2025 թվականի հուլիսին Մեծ Բրիտանիայի կանցլեր Ռեյչել Ռիվզը եւ պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին հավանություն են տվել Պաշտպանության, անվտանգության եւ կայունության բանկի (DSRB) ստեղծմանը՝ միջազգային նոր ֆինանսական հաստատությանը, որը կօգնի իրականացնել ՀՆԱ-ի 5%-ի խոստումը։
Ինչպես հաղորդում է Finextra.com-ը, DSRB-ի առաքելությունը կլինի օգտագործել կապիտալի շուկաները՝ զսպման, պատրաստվածության եւ կոլեկտիվ անվտանգության ապահովման համար։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները եւս քվեարկել են ՆԱՏՕ-ում, ԵՄ-ում եւ Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի դաշնակից երկրներում պաշտպանական կարեւորագույն գնումները ֆինանսավորելու, արդիականացումը արագացնելու եւ մատակարարման շղթաների կայունությունն ապահովելու համար DSRB-ի ստեղծման մասին բանաձեւի օգտին։
DSRB-ին ներկայումս աջակցում են Commerzbank-ը, ING-ը, JPMorgan Chase-ը, Landesbank Baden-Wuttemberg-ը եւ RBC Capital Markets-ը: Մասնակից բանկերը կտրամադրեն տեղեկատվություն սուվերեն վարկավորման գործիքների, կապիտալի կառուցվածքի, ներդրողների հետ հարաբերությունների, վարկանիշային խորհրդատվության, ռիսկերի եւ ակտիվների ու պարտավորությունների կառավարման, ինչպես նաեւ պարտքային կապիտալի շուկա մուտք գործելու վերաբերյալ:
«Մենք չափազանց երկար ժամանակ թերագնահատել ենք կապիտալի դերը պաշտպանության մեջ։ Այսօր ակտիվացող բանկերը հասկանում են, որ զսպումը պահանջում է ֆինանսական աջակցություն, եւ այս նոր հաստատությունը ստեղծվում է այն ապահովելու համար»,- ասել է ՆԱՏՕ-ի նորարարությունների բաժնի նախկին ղեկավար եւ DSRB Development Group-ի գլխավոր տնօրեն Ռոբ Մյուրեյը։
«Խոսքը միայն պաշտպանության ֆինանսավորման մասին չէ, այլեւ ժամանակակից դարաշրջանի համար զսպման վերաիմաստավորման: 20-րդ դարում զսպումը նշանակում էր արդյունաբերական մոբիլիզացիա: 21-րդ դարում՝ ֆինանսական գործընկերություն»,- հավելել է DSRB Development Group-ի նախագահ Քեւին Ռիդը։

Страны НАТО создадут Банк обороны, безопасности и устойчивости
После недавнего обязательства стран НАТО инвестировать 5% своего ВВП в оборону, мировые банки поддерживают новый банк, который создается для поддержки финансирования оборонных потребностей стран НАТО и их союзников.
В июле 2025 года канцлер Великобритании Рэйчел Ривз и министр обороны Джон Хили одобрили создание Банка обороны, безопасности и устойчивости (DSRB) - нового международного финансового института, который поможет выполнить обещание в размере 5% от ВВП.
Как передает Finextra.com, миссия DSRB будет заключаться в использовании рынков капитала для поддержки сдерживания, готовности и коллективной безопасности.
Депутаты Европарламента также проголосовали за резолюцию о создании DSRB для финансирования важнейших оборонных закупок, ускорения модернизации и обеспечения устойчивости цепочек поставок в НАТО, ЕС и союзных странах Индо-Тихоокеанского региона.
В настоящее время DSRB поддерживают Commerzbank, ING, JPMorgan Chase, Landesbank Baden-Wuttemberg и RBC Capital Markets. Банки-участники предоставят информацию по инструментам суверенного кредитования, структурированию капитала, взаимодействию с инвесторами, рейтинговому консультированию, управлению рисками и активами/пассивами, а также доступу к рынку долгового капитала.
«Мы слишком долго недооценивали роль капитала в обороне. Банки, которые сегодня активизируются, понимают, что сдерживание требует финансовой поддержки, и этот новый институт создается именно для ее обеспечения»,- отметил бывший руководитель отдела инноваций НАТО и генеральный директор DSRB Development Group Роб Мюррей.
«Речь идет не только о финансировании обороны, а о переосмыслении понятия сдерживания для современной эпохи. В XX веке сдерживание означало промышленную мобилизацию. В XXI веке это означает финансовое партнерство»,- добавил президент DSRB Development Group Кевин Рид.