Evocabank-ը եւ ՎԶԵԲ-ը համագործակցության համաձայնագրեր են ստորագրել
Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) եւ Evocabank-ը ստորագրել են համաձայնագրեր՝ ուղղված Հայաստանի ձեռնարկություններին աջակցություն տրամադրելուն եւ կանաչ տնտեսությանն անցմանը:
€19.4 միլիոնի ֆինանսական փաթեթը համաձայնեցվել է ՎԶԵԲ-ի Ֆինանսական հաստատությունների գծով Գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Մալիժի եւ Evocabank-ի Վարչության նախագահ Կարեն Եղիազարյանի միջեւ Լոնդոնում՝ ՎԶԵԲ-ի 2025թ. տարեկան հանդիպման եւ Գործարար համաժողովի ընթացքում: Այս գործարքն առաջին համագործակցությունն է ՎԶԵԲ-ի եւ Evocabank-ի միջեւ:
Գործարքը բաղկացած է երեք մասից.
•    Մինչեւ €10 միլիոն վարկ՝ նախատեսված միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) ֆինանսավորման համար, որը կօգնի տեղական բիզնեսներին ընդլայնվել եւ ամրապնդել իրենց կայունությունը,
•    ՎԶԵԲ-ի Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման գործիքի (GEFF) շրջանակում մինչեւ €5 միլիոնի միջոցներ, որը ֆինանսավորվում է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (GCF) եւ Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամների (CIF) կողմից, ինչը կօգնի բիզնեսներին ներդրումներ կատարել կլիմայի փոփոխության մեղմացման եւ հարմարվողականության տեխնոլոգիաների մեջ, որոնք կբարելավեն արտադրողականությունը եւ կնվազեցնեն շահագործման ծախսերը,
•    €4 միլիոնի առեւտրային ֆինանսավորման գիծ ՎԶԵԲ-ի Առեւտրի խթանման ծրագրի (TFP) շրջանակում, որը կբարելավի առեւտրային հոսքերը եւ տեղական բիզնեսներին հնարավորություն կտա մուտք գործել նոր շուկաներ՝ ավելի ամուր միջազգային առեւտրային կապերի միջոցով։
«Evocabank-ի հետ մեր համագործակցությունը կարեւորագույն դեր է խաղալու Հայաստանի տնտեսության այն սեգմենտների համար, որոնք բավարար ֆինանսական միջոցներ չեն ստանում, միեւնույն ժամանակ նպաստելու է կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Մենք ուրախ ենք ողջունել Evocabank-ին՝ որպես Հայաստանում մեր նոր գործընկեր»,- ասել է Ֆրանսիս Մալիժը:
«Evocabank-ը հպարտությամբ է միանում ՎԶԵԲ-ի գործընկեր բանկերի շարքին: Այս համագործակցությունն ամրապնդում է մեր հնարավորությունները` աջակցելու Հայաստանի ձեռներեցներին եւ բիզնեսներին՝ խթանելով նորարարությունը, կայունությունը եւ մուտքը միջազգային շուկաներ»,- ասել է Կարեն Եղիազարյանը:
Հայաստանում իր գործունեության ծավալման օրվանից ի վեր (1992թ.)՝ ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան €2.5 միլիարդ 224 նախագծում, որոնք իրականացվել են Հայաստանի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային եւ էներգետիկայի ոլորտներում, որից 84%-ն ուղղվել է մասնավոր ոլորտ:

Evoca сотрудничает с EBRD с целью поддержки ММСБ
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) и Evocabank подписали соглашения, направленные на усиление поддержки бизнеса в Армении и ускорение перехода страны к зеленой экономике.
Финансовый пакет, который составляет €19.4 млн, сегодня был согласован управляющим директором EBRD по финансовым учреждениям Франсисом Малижем и председателем Правления Evocabank-а Кареном Егиазаряном на ежегодном собрании и бизнес-форуме EBRD 2025 года в Лондоне. Сделка знаменует собой первое партнерство между EBRD и Evocabank-ом.
Пакет состоит из трех частей:
•    Привилегированный обеспеченный кредит в размере до €10 млн для расширения доступа к финансированию для микро, малого и среднего бизнеса (ММСБ), что будет способствовать росту местного бизнеса и укреплению его устойчивости
•    зеленый кредит в размере до €5 млн в рамках Программы Финансирования Зеленой Экономики (ПФЗЭ), финансируемой Зеленым Климатическим Фондом (ЗКФ) и Климатическим Инвестиционным Фондом (КИФ), кредит поможет компаниям инвестировать в технологии смягчения последствий изменения климата и адаптации к ним, повышая производительность и сокращая эксплуатационные расходы,
•    кредитная линия торгового финансирования на сумму €4.4 млн в рамках Программы Содействия Торговле (ПСТ) EBRD, которая увеличит торговые потоки и позволит местному бизнесу получить доступ к новым рынкам через более прочные международные торговые связи.
«Партнёрство с Evocabank-ом сыграет решающую роль в предоставлении финансирования недополучающим финансовые услуги сегментам экономики Армении, а также в поддержке внедрения зеленых технологий. Мы рады приветствовать Evocabank в качестве нашего нового партнера в Армении», - сказал Франсис Малиж.
«Evocabank с радостью присоединяеться к сети банков-партнеров EBRD. Новое сотрудничество укрепит наши возможности по поддержке армянских предпринимателей и бизнеса, особенно в продвижении инноваций, устойчивости и доступа к международным рынкам» - сказал Карен Егиазарян.
С начала своей деятельности в Армении в 1992 году EBRD инвестировал более €2.5 млрд евро в 224 проекта в финансовом, корпоративном, инфраструктурном и энергетическом секторах страны, причем 84% этих инвестиций было направлено в частный сектор.