Այսուհետ ռուսական «Միր» քարտերով հնարավոր է վճարել Իրանում
Իրան մեկնող ռուսաստանցիներն այժմ կարող են իրանական տերմինալներում վճարել՝ օգտագործելով անհպում վճարման տեխնոլոգիա (NFC) ունեցող ռուսական «Միր» քարտեր եւ սմարթֆոններով՝ Mir Pay հավելվածի միջոցով։
Իրանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Թեհրանում հաջողությամբ ավարտվել է ռուսական «Միր» եւ իրանական Shetab վճարային համակարգերի ինտեգրման երկրորդ փուլը։
«Ներկայում Իրանի վճարային ցանցում հասանելի են NFC վճարումները, այդ թվում՝ փոքր գնումներ՝ առանց PIN կոդ մուտքագրելու։ Այս գործառույթը ներդրվել է նաեւ Mir Pay հավելվածի միջոցով վճարումների համար՝ Shetab եւ «Միր» ցանցերի ինտեգրման շրջանակում: Ռուս զբոսաշրջիկներն ու ձեռնարկատերերը կարող են գնումներ կատարել որոշակի մանրածախ առեւտրի կետերում՝ օգտագործելով Android համակարգով աշխատող սմարթֆոններ։ Ռուսական քարտերի տերերը կկարողանան փոքր գործարքներ կատարել Mir Pay-ի միջոցով Shaparak տերմինալներում՝ առանց PIN կոդ մուտքագրելու, մինչդեռ խոշոր գործարքների համար անհրաժեշտ կլինի PIN կոդ մուտքագրել», - ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է Իրանի Կենտրոնական բանկի հայտարարության մեջ։

Теперь в Иране можно расплачиваться российскими картами «Мир»
Россияне, путешествующие в Иран, теперь могут расплачиваться на иранских терминалах картами «Мир» с технологией бесконтактной оплаты (NFC) и смартфонами через приложение Mir Pay.
Как сообщили в пресс-службе Центробанка исламской республики, в Тегеране прошла торжественная церемония завершения второго этапа интеграции платежных систем России и Ирана «Мир» и Shetab.
«В настоящее время в иранской платежной сети доступны NFC-платежи, включая мелкие покупки без ввода PIN-кода. Эта функция также реализована для платежей через приложение Mir Pay в рамках интеграции сетей Shetab и «Мир» Российские туристы и предприниматели могут совершать покупки в определенных торговых точках, используя смартфоны на операционной системе Android. Держатели российских карт смогут совершать мелкие транзакции через Mir Pay на терминалах Shaparak без ввода PIN-кода, а для крупных транзакций потребуется ввод PIN-кода», - говорится в сообщении ЦБ исламской республики.