Թրամփի եւ Պուտինի հեռակա «զրույցը» մաքսատուրքերի վերաբերյալ
ԱՄՆ-ի վարչակազմը կշարունակի նոր մաքսատուրքեր սահմանել իր առեւտրային գործընկերների համար՝ «ժամանակացույցին համապատասխան»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի հետ Սպիտակ տանը կայացած բանակցություններից հետո։
«Մեզ շատ վատ էին վերաբերվում շատ երկրներ, ոչ միայն Կանադան եւ Մեքսիկան: Ես դատապարտում եմ մեր նախկին ղեկավարությանը դա թույլ տալու համար», - նշել է նա:
Փետրվարի 1-ին Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել Կանադայից, Չինաստանից եւ Մեքսիկայից ներկրվող ապրանքների մաքսատուրքերը բարձրացնելու մասին։ Չինաստանից ներմուծման համար լրացուցիչ 10% տուրքերը ուժի մեջ են մտել փետրվարի 4-ից, իսկ կանադական եւ մեքսիկական ապրանքների նոր մաքսատուրքերը մեկ ամսով հետաձգվել էին:
Թրամփը նաեւ ասել էր, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է մաքսատուրքեր սահմանել արտասահմանյան մեքենաների համար՝ մոտ 25% չափով։
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մեկնաբանել է բարձր մաքսատուրքերի թեման։
«Ինչ վերաբերում է բարձր մաքսատուրքերի առեւտրային քաղաքականությանը, ապա յուրաքանչյուր երկիր ինքն է որոշում, թե ինչն է իրեն ձեռնտու, ինչը՝ ոչ։ Ես հասկանում եմ տրամաբանությունը՝ արտադրությունները բերել ձեզ մոտ, աշխատատեղեր ստեղծել, հարկային համակարգի բոլոր մակարդակներում հարկադրել հարկեր վճարել։ Բայց ինչ-որ փուլում, իհարկե, այդ գործողությունները կհանդիպեն որոշակի դժվարությունների՝ կապված գնաճային ճնշման եւ ապրանքների գների բարձրացման հետ»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։

Заочная «дискуссия» Трампа и Путина о пошлинах
Администрация США продолжит вводить новые таможенные пошлины в отношении своих торговых партнеров «согласно графику».
Как сообщает ТАСС, об этом президент США Дональд Трамп заявил на пресс-конференции с президентом Франции Эмманюэлем Макроном по итогам переговоров в Белом доме.
«С нами очень плохо обращались многие страны, не только Канада и Мексика. Нами пользовались. Я осуждаю наше руководство за то, что оно позволило этому случиться», - отметил он.
1 февраля Трамп подписал указ о повышенных пошлинах на товары из Канады, Китая и Мексики. Дополнительные тарифы в размере 10% на импорт из КНР вступили в силу 4 февраля, а введение пошлин на канадскую и мексиканскую продукцию было отсрочено на месяц в связи с переговорами.
Трамп также говорил, что США собираются ввести пошлины на зарубежные автомобили в размере около 25%, схожие тарифы затронут и фармацевтику.
13 февраля он подписал указ о введении аналогичных ответных таможенных пошлин в отношении международных торговых партнеров, установивших тарифы на американскую продукцию.
24 февраля тему высоких пошлин прокомментировал президент России Владимир Путин.
«Что касается торговой политики повышенных ставок, пошлин - это каждая страна определяет самостоятельно, что ей выгодно, что невыгодно. Логику я могу понять - перетащить производства к себе, создать рабочие места, заставить платить налоги во все уровни налоговой системы. Но на каком-то этапе, безусловно, эти действия будут сталкиваться с определенными трудностями, связанными с инфляционным давлением, с повышением стоимости товаров», - сказал президент РФ.