Noventiq Armenia-ի և Trellix-ի համագործակցությունը՝ կիբեռանվտանգության նոր փուլ
13.08.2024 | 14:06 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
«Trellix-ի հետ մեր համագործակցությունը թույլ է տվել մեզ ամուր հիմք ստեղծել մեր հաճախորդների տեղեկատվական ակտիվների պաշտպանության համար», - ընդգծել է Հարությունյանը: «Մենք հպարտ ենք, որ բերում ենք մեր փորձը և բացում ենք շուկան իրենց ոլորտների առաջատար, համաշխարհային արտադրողների համար»։
«Հայաստանյան շուկայի ներուժը հսկայական է, հատկապես աճող թվայնացման և, որպես հետևանք, կիբերանվտանգության ոլորտում աճող ռիսկերի և սպառնալիքների լույսի ներքո», - նշում է Կիդիրբեկովան,- «Մենք կիբերանվտանգության ոլորտում լուծումների մեծ պահանջարկ ենք տեսնում, և մեր համագործակցությունը թույլ է տալիս առավել արդյունավետորեն բավարարել այդ պահանջարկը։ Մենք ուրախ ենք լինել այս գործընթացի մի մասը՝ այսպիսով նպաստելով երկրի զարգացմանը և բարձրացնելով պետական կառույցների և ֆինանսական կազմակերպությունների կիբերպաշտպանությունը»:
Հարությունյանը հավելում է. «Մենք տեսնում ենք, որ տարեցտարի բարելավվում է հաճախորդների տեղեկացվածությունը կիբերռիսկերի մասին։ Ավելի ու ավելի շատ հաճախորդներ են գիտակցում թվային տվյալների կորստի հետ կապված սպառնալիքները: Ուստի այս տարի մենք իրականացրել ենք ավելի համապարփակ նախագծեր՝ ուղղված գաղտնի տվյալների պաշտպանությանը, ցանցի անվտանգության ամրապնդմանը և թիրախավորված կիբերհարձակումներին հակազդելուն»։
Սպառնալիքների վիճակագրություն
Verizon-ի «2024 Data Breach Investigations Report» հետազոտության շրջանականերում ավելի քան 50,000 կիբերմիջադեպերի վերլուծության արդյունքում բացահայտվել են հետևյալ հիմնական պատճառները.
• Խախտումների 68%-ը կապված է ոչ դիտավորյալ մարդկային գործոնի հետ, ինչպիսիք են սոցիալական ճարտարագիտությունը կամ սխալները:
• Ֆինանսների հետ առնչվող միջադեպերի 62%-ը կապված է ransomware-ի հետ, որի միջին վնասը կազմում է 46,000 ԱՄՆ դոլար մեկ խախտման համար:
• Խախտումների 15%-ը վերաբերում է երրորդ անձանց կամ մատակարարներին:
• Խախտումների 14%-ը կապված է մուտք իրականացնելու նախնական փուլում խոցելիության օգտագործման հետ, ինչը գրեթե երեք անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Այս միտումներն ակտուալ են նաև Հայաստանի շուկայի համար։ Trellix-ը և Noventiq Armenia-ն, իրենց հերթին, նույնպես ընդգծում են մարդկային գործոնի հետ կապված ռիսկերը և իրենց բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքներին և ծառայություններին զուգահեռ առաջարկում են այս խնդրի լուծմանն ուղղված գործողություններ։
«Trellix-ի հիմնական առավելություններից մեկը հաճախորդների աշխատակիցների համար նախատեսված կրթական ծրագրերն են: Մենք մշակել ենք մեթոդաբանություն, որն օգնում է նվազեցնել մարդկային սխալների հետևանքով առաջացած խոցելիությունները», — կիսվում է Կիդիրբեկովան։
Մոտեցման արդյունավետությունն իրականացվում է աշխատակիցների հիմնական գիտելիքների, ուսումնական նյութերի և վերապատրաստումների գնահատման, հետագա հարցումների և վերջնական թեստերի միջոցով, որոնք պատրաստում են աշխատակիցներին իրական սպառնալիքները ետ մղելուն: