Ճգնաժամը չի ազդի ՀՀ-ում “Գազպրոմբանկի” ծրագրերի վրա
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համաշխարհային ճգնաժամը չի ազդի Հայաստանում “Գազպրոմբանկի” ներդրումային ծրագրերի վրա, այսօր Երեւանում ասել է “Առէկսիմբանկի” գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Արմեն Խանդքարյանը նշել է, որ թեեւ համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա անխուսափելի է եւ արդեն իրեն զգացնել է տալիս, երկրի բանկային հատվածը կարողացել է խուսափել դրանից իր բարձր իրացվելիության եւ համաշխարհային ֆինանսական շուկաներին ինտեգրված չլինելու շնորհիվ:
“Առէկսիմբանկի” սեփականատիրոջ` “Գազպրոմբանկի” 2009 թվականի ծրագրերը մնում են ուժի մեջ. բանկը նախատեսում է ՀՀ-ում մի շարք խոշոր ներդրումային ծրագրեր իրականացնել”,- ասել է Արմեն Խանդկարյանը:
“Առէկսիմբանկի” ֆինանսական տնօրեն Տիգրան Գալստյանը տեղեկացրել է, որ “Առէկսիմբանկի” ակտիվները տարեսկզբի համեմատ ավելացել են 12 մլրդ դրամով` կազմելով 33 մլրդ դրամ, ներգրավված միջոցներն ավելացել են 20 մլրդ դրամով (աճը` 25%), իսկ բանկի վարկային ներդրումները տարեվերջին կազմել են 19.5 մլրդ դրամ` տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 80%-ով:
“Բանկի ընդհանուր կապիտալը մեկ տարվա ընթացքում ավելացել է 6 մլրդ դրամով` կազմելով 9.5 մլրդ դրամ, իսկ տարեկան շահույթը մինչեւ հարկումը ակնկալվում է 430-450 մլն դրամի մակարդակում”,- ասել է Տիգրան Գալստյանը:

Мировой кризис не повлияет на программы «Газпромбанка» в Армении
Ереван /Медиамакс/. Мировой финансовый кризис не повлияет на инвестиционные программы «Газпромбанка» в Армении, заявил сегодня в Ереване генеральный директор «Арэксимбанка» Армен Хандкарян.
Как сообщает агентство Медиамакс, Армен Хандкарян отметил, что хотя влияние кризиса на экономику Армении неизбежно и уже ощутимо, банковский сектор страны смог его избежать благодаря своей высоколиквидности и невовлеченности в мировые фондовые рынки.
«Программы на 2009 год владельца «Арэксимбанка» - «Газпромбанка» в Армении остаются в силе - банк планирует реализовать в стране ряд крупных инвестиционных прогамм», - сказал Армен Хандкарян.
Финансовый директор «Арэксимбанка» Тигран Галстян сообщил, что активы «Арэксимбанка» с начала года увеличились на 12 млрд, составив 33 млрд драмов, привлеченные средства увеличились на 20 млрд драмов (рост - 25%), а кредитные вложения банка к концу года составили 19,5 млрд драмов, увеличившись с начала года на 80%.
«Общий капитал банка увеличился за год на 6 млрд и составил 9,5 млрд, а годовая прибыль банка до уплаты налогов ожидается на уровне 430-450 млн драмов», - сказал Тигран Галстян.