ԵՄ-ն որոշել է վերականգնել «Կապիտալի շուկաների միության» ծրագիրը
Եվրամիությունը որոշել է վերակենդանացնել «Կապիտալի շուկաների միության» (CMU) ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով միջոցներ ներգրավել պաշտպանական կարողությունների զարգացումը արագացնելու եւ անդամ երկրների ռազմական ծախսերի նվազագույն մակարդակը ՀՆԱ-ի 2%-ին հասցնելու համար:
Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Financial Times-ի հրապարակումը, որը ծանոթացել է ապրիլի 17-ից 18-ը կայանալիք ԵՄ արտահերթ գագաթնաժողովի համար պատրաստված փաստաթղթի նախագծին։
«Մեզ հսկայական գումարներ են պետք»,- FT-ին ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի ֆինանսական կայունության եւ ծառայությունների գծով անդամ Մեյրեդ Մակգինեսը: «Անդամ երկրների պետական բյուջեները բավարար չեն, ուստի մենք պետք է մոբիլիզացնենք մասնավոր կապիտալը», - ավելացրել է նա:
Եվրոպական կենտրոնական բանկի գնահատմամբ, ԵՄ-ի ռազմական ծախսերը ՀՆԱ-ի 2%-ի նպատակին հասցնելու համար տարեկան պետք է ներգրավել €75 միլիարդ:
Financial Times-ը գրում է, որ ամենավիճահարույց հարցերից մեկը շարունակում է մնալ ֆինանսական շուկաների նկատմամբ վերահսկողության հարցը։ Որոշ երկրներ, ներառյալ Ֆրանսիան եւ Նիդեռլանդները, պահանջում են, որ ԵՄ ESMA (European Securities and Markets Authorit) կարգավորիչին լիազորություններ տրամադրվեն՝ Եվրոպայում ֆինանսական հաստատությունները ուղղակիորեն վերահսկելու համար:
Փարիզը պնդում է ավելի հավակնոտ մոդելը, որը առեւտրային հարթակներին, քլիրինգային պալատներին եւ ակտիվների կառավարիչներին կդնի ESMA-ի անմիջական հսկողության տակ՝ նրանց կամավոր համաձայնության դեպքում:
Բեռլինը դեմ է նման կենտրոնացված հսկողությանը՝ պատճառաբանելով, որ այն լրացուցիչ ծախսեր կառաջացնի բանկերի եւ շուկայի այլ մասնակիցների համար։

ЕС решил возродить план «Союз рынков капитала»
Евросоюз решил возродить план «Союз рынков капитала» (CMU) с целью получения сотен миллиардов евро на ускоренное наращивание оборонного потенциала и доведения минимального уровня военных расходов стран-членов до 2% ВВП.
Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на публикацию Financial Times, которая ознакомилась с проектом документа, подготовленного для внеочередного саммита ЕС, который состоится 17-18 апреля.
«Нам нужны огромные суммы денег», - заявила FT член Еврокомиссии по вопросам финансовой стабильности и услуг Мейрид Макгиннесс. «Госбюджета стран-членов недостаточно, поэтому нам необходимо мобилизовать частный капитал», - добавила она.
По оценке Европейского центрального банка, для достижения целевого показателя военных расходов в 2% ВВП ЕС необходимо ежегодно изыскивать €75 млрд.
Financial Times пишет, что одним из самых спорных остается вопрос о контроле над финансовыми рынками. Некоторые страны, в том числе Франция и Нидерланды, настаивают на том, чтобы регулятору ЕС - ESMA (European Securities and Markets Authority) - были предоставлены полномочия осуществлять непосредственный надзор за финансовыми учреждениями в Европе.
При этом Париж настаивает на более амбициозной модели, которая поставила бы торговые платформы, клиринговые палаты и управляющих активами под прямой надзор ESMA в случае их добровольного согласия.
Берлин выступает против подобного централизованного контроля на том основании, что это обернется дополнительными расходами для банков и других участников рынка.