Moody's-ը կանխատեսում է $580 միլիարդի «կանաչ» պարտատոմսերի թողարկում
Moody's վարկանիշային գործակալությունը կանխատեսում է, որ 2024 թվականին աշխարհում տնտեսության կայունության հետ կապված $950 միլիարդի պարտատոմսեր կթողարկվեն։
«Կանաչ» պարտատոմսերին բաժին կհասնի դրանցից $580 միլիարդը։
Գործակալությունը նշում է, որ զարգացման տարբեր բանկեր «կայուն» պարտատոմսերի թողարկող կհանդիսանան եւ կառաջարկեն այլ «կանաչ» գործիքներ։
«Նոր կանաչ տեխնոլոգիաների մեջ ներդրումները կարագանան, քանի որ «անցումային շրջանի» ֆինանսավորումը դառնում է ավելի կարեւոր: Հստակ երեւում է քաղաքական աջակցությունը էկոլոգիապես մաքուր լուծումներին, ներառյալ «կանաչ» ջրածինը, կենսավառելիքը, էներգիայի պահեստավորման մարտկոցները եւ այլն: Նման աջակցությունը կարող է բարձրացնել այս տեխնոլոգիաների արժեքային մրցունակությունը՝ մեծացնելով հավանականությունը, որ նման «կանաչ» նախագծերը կդառնան պետական կամ մասնավոր ֆինանսական պարտատոմսերի կառուցվածքի անբաժանելի մասը»,- նշել է Moody’s-ը։

Moody’s прогнозирует выпуск «зеленых» бондов на сумму в $580 млрд
Рейтинговое агентство Moody’s прогнозирует выпуск в мире в 2024 году облигаций, связанных с устойчивым развитием экономики, на общую сумму в $950 миллиардов.
Из них на «зеленые» бонды придется $ 580 миллиардов.
Агентство отмечает, что различные банки развития выступят эмитентами «устойчивых» облигаций и предложат другие «зеленые» инструменты.
«Инвестиции в новые «зеленые» технологии будут ускоряться, поскольку финансирование «переходного периода» приобретает все большее значение. Налицо растущая политическая поддержка экологически чистых решений, включая «зеленый» водород, биотопливо, аккумуляторы для хранения энергии и др. Такая поддержка может повысить ценовую конкурентоспособность этих технологий, увеличивая вероятность того, что подобные «зеленые» проекты станут растущей неотъемлемой частью структур государственных или частных финансовых облигаций», - отметили в Moody’s.