ԹՊԿ երկրներում Ադրբեջանի ներդրումները գերազանցել են $20 միլիարդը
Ադրբեջանի համախառն ներդրումների ծավալը թյուրքական պետությունների տնտեսության մեջ գերազանցել է $ 20 միլիարդը, ասել է Իլհամ Ալիեւը։
«Հիմնական մասը կազմում են Թուրքիայում կատարված ներդրումները»,- ասել է նա՝ այսօր Աստանայում ելույթ ունենալով Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) գագաթնաժողովում։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանա-ուզբեկական ներդրումային հիմնադրամի եւ Ադրբեջանա-ղրղզական զարգացման հիմնադրամի ստեղծմամբ սկսվել է թյուրքական երկրների միջեւ համատեղ ներդրումային հիմնադրամների ձեւավորման գործընթացը։
Ալիեւն ասել է, որ 2023 թվականի 9 ամիսների ընթացքում ԹՊԿ երկրների հետ Ադրբեջանի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 40 %-ով՝ 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։

Инвестиции Азербайджана в страны ОТГ превысили $20 млрд
Суммарные инвестиции Азербайджана в экономику тюркских государств превысили $20 млрд, заявил Ильхам Алиев.
«Основную часть составляют инвестиции, вложенные в Турцию», - сказал Алиев, выступая сегодня в Астане на саммите Организации тюркских государств (ОТГ).
Он отметил, что с созданием Азербайджано-Узбекского инвестиционнога фонда и Азербайджано-Кыргызского фонда развития начался процесс формирования совместных инвестиционных фондов между тюркскими странами.
Алиев сообщил, что за 9 месяцев 2023 года товарооборот Азербайджана со странами ОТГ вырос на 40% по сравнению с тем же периодом 2022 года.