Հայաստանը կարող է դառնալ “տարածաշրջանային լիբերալ էներգետիկ հարթակ”
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները “տարածաշրջանային լիբերալ էներգետիկ հարթակ” դառնալու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր ասել է “ՀայՌուսգազարդ” ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանը` հանդես գալով “Արմենպրես” գործակալության 90-ամյակին նվիրված “Տեղեկատվական պատերազմներ. Տեղեկատվական հասարակության արդի մարտահրավերները” միջազգային գիտաժողովում:
Իր “Տեղեկատական պատերազմներն էներգետիկայում” զեկույցում Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ այսօրվա տարածաշրջանային ծրագրերը քաղաքական պատճառներով բախվում են տարանցիկ ուղիների սահմանափակումներին եւ բազմակողմանի տարածաշրջանային համագործակցության օրինակ չեն ծառայում:
Նրա խոսքերով, այդպիսի իրավիճակի հիմնական պատճառը քաղաքական մրցակցությունն է, հանքավայրերին, հորատանցքերին եւ խողովակներին տիրանալու էներգետիկ “ծանր քաշայինների” մրցակցությունը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Հարավային Կովկասում էներգետիկ նախագծերի քաղաքականացվածությունը “հարվածում է տարածաշրջանի յուրաքանչյուր բնակչի գրպանին”:
“Տարածաշրջանի բնակչության թույլ տեղեկացվածությունը հանգեցնում է նրան, որ վերնախավը կյանքի է կոչում այնպիսի քաղաքական ծրագրեր, որոնք չունեն անհրաժեշտ տնտեսական հիմնավորում` այդպիսով դանդաղ գործողության ական դնելով էներգետիկայի տակ եւ էներգակիրների միջազգային շուկաներում ստեղծելով հետագա սպեկուլյատիվ դրսեւորումներ, ինչը, հնարավոր է, հերթական համաշխարհային ‎‎ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամերի պատճառ կհանդիսանա”,- նշել է “ՀայՌուսգազարդի” ղեկավարը:
Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է մշակել տեղեկատվական ուղեկցման նոր որակ` էներգետիկայի ոլորտում քաղաքական եւ գործարար վերնախավերի նախաձեռնություների աջակցությունն ապահովելու համար:
Նրա խոսքերով, անհրաժեշտ է համատեղ ուժերով մշակել տեղեկատվական տարածությունում վարվելակերպի որոշակի կանոնագիրք, բարձրացնել տեղեկատվական գործընթացի մասնակիցների արհեստավարժության մակարդակը:
Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ ունենալով երկու գազամուղ, գազի պահպանման հզորություններ, ինչպես նաեւ ավելցուկային մրցակցային գեներացնող հզորություններ` Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները տարածաշրջանային լիբերալ էներգետիկ հարթակ դառնալու համար:

Армения имеет все шансы стать «либеральной энергетической площадкой регионального масштаба»
Ереван /Медиамакс/. Армения имеет все шансы стать «либеральной энергетической площадкой регионального масштаба».
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом заявил сегодня гендиректор компании  «АрмРосгазпром» Карен Карапетян, выступая на международной конференции «Информационные войны. Современные вызовы информационного общества», приуроченной к 90-летию агентства «Арменпресс».
В своем докладе «Информационные войны в энергетике» Карен Карапетян отметил, что сегодняшние региональные проекты по политическим причинам упираются в ограниченность транзитных схем и не являют собой образец многостороннего регионального сотрудничества.
По его словам, первопричиной такой ситуации является политическое соперничество, конкуренция энергетических  «тяжеловесов» за доступ к месторождению, скважине, трубе.
Карен Карапетян отметил, что политизированность энергетических проектов на Южном Кавказе «бьет по карману каждого жителя региона».
«Низкая осведомленность населения региона приводит к тому, что элиты притворяют к жизни политические проекты, не имеющие должного экономического обоснования, тем самым закладывая  мину замедленного действия под энергетику и генерируя дальнейшие спекулятивные проявления на международных рынках энергоносителей, что, весьма вероятно, явится причиной очередных глобальных финансовых и экономических кризисов», - отметил глава «АрмРосГазпрома».
Карен Карапетян прeдложил выработать новое качество информационного сопровождения для обеспечения поддержки инициатив политической и бизнес-элит в сфере энергетики.
По его словам,  необходимо совместными усилиями выработать определенный кодекс поведения в информационном пространстве, повышать профессиональный уровень участников информационного процесса.
«В данном контексте, Армении необходимо занимать проактивную позицию в выработке и последовательности реализации новых региональных проектов, имеющих общую точку схождения для стран нашего региона», - заявил Карен Карапетян.
По его словам, обладая двумя газопроводами и мощностями для хранения газа, а также избыточными конкурентными генерирующими мощностями, Армения имеет все шансы стать либеральной энергетической площадкой регионального масштаба.