ԵԿԲ ղեկավարը կանխատեսում է աշխարհում գնաճի 5% աճ
Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) ղեկավար Քրիստին Լագարդի կարծիքով, ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի աշխարհաքաղաքական առճակատումը կարող է համաշխարհային գնաճի մակարդակը հասցնել 5%-ի եւ սպառնալիք դառնալ դոլարի եւ եվրոյի առաջատար դիրքերի համար։
Լագարդը ուշադրություն է հրավիրել միջազգային առեւտրում չինական յուանի եւ հնդկական ռուփիի մասնաբաժնի աճի, ինչպես նաեւ ոսկու հանդեպ հետաքրքրության աճի ազդանշանների վրա:
«Առայժմ տվյալները հիմնական արժույթների օգտագործման էական փոփոխությունների մասին չեն վկայում: Բայց դրանք հուշում են, որ առանցքային արժույթների կարգավիճակն այլեւս չի կարելի ընկալել որպես անսասան»,- ասել է ԵԿԲ ղեկավարը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդում։
Լագարդը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ համաշխարհային տնտեսության մեջ «հարաբերական կայունության երկարատեւ շրջանը կարող է իր տեղը զիջել երկարատեւ անկայունությանը»:

Глава ЕЦБ прогнозирует рост инфляции в мире на 5%
Глава Европейского центрального банка (ЕЦБ) Кристин Лагард считает, что геополитическое противостояние США и Китая может довести уровень инфляции в мире на 5% и стать угрозой для ведущих позиций доллара и евро.
Лагард обратила внимание на свидетельства роста доли юаня и рупии в международной торговле, а также на рост интереса к золоту как к альтернативному резервному активу.
«Пока данные не показывают существенных изменений в использовании ключевых валют. Но они позволяют предположить, что статус ключевых валют более нельзя воспринимать как нечто само собой разумеющееся», - сказала глава ЕЦБ, выступая в американском Совете по международным отношениям.
Лагард также высказала мнение, что продолжительный период «относительной стабильности может уступить место продолжительной нестабильности, которая приведет к более низким темпам роста».