ԵԿԲ-ն ու Անգլիայի բանկը ողջունել են UBS-ի ու Credit Suisse-ի միաձուլման որոշումը
Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) ղեկավար Քրիստին Լագարդը ողջունել է Շվեյցարիայի իշխանությունների որոշումը, որոնք հավանություն են տվել UBS-ի կողմից Credit Suisse-ի ձեռքբերմանը եւ երաշխիքներ տրամադրել երկրի ազգային կարգավորիչին՝ Credit Suisse-ին իրացվելիություն հատկացնելու համար։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Լագարդի՝ նախօրեին հրապարակված հայտարարության մեջ։
«Ես ողջունում եմ Շվեյցարիայի իշխանությունների կողմից իրականացված արագ գործողություններն ու ընդունված որոշումները: Դրանք կարեւոր դեր են խաղում շուկայական կանոնակարգված պայմանների վերականգնման եւ ֆինանսական կայունության ապահովման գործում»,- նշել է ԵԿԲ ղեկավարը։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ «Եվրոգոտու բանկային հատվածը կայուն է, ունի ուժեղ կապիտալ եւ իրացվելիություն»։ «Ամեն դեպքում, մեր քաղաքականության գործիքակազմը լիովին հագեցած է՝ անհրաժեշտության դեպքում Եվրոգոտու ֆինանսական համակարգին իրացվելիության աջակցություն տրամադրելու համար»,- ասել է Լագարդը:
Իր հերթին, Շվեյցարիայի իշխանությունների որոշումը սատարել է Անգլիայի բանկը։ «Մենք ողջունում ենք Շվեյցարիայի իշխանությունների կողմից ֆինանսական կայունությանն աջակցելու համար հրապարակված գործողությունների համապարփակ փաթեթը: Մենք սերտորեն համագործակցել ենք միջազգային գործընկերների հետ այսօրվա հայտարարություններին նախապատրաստվելիս եւ կշարունակենք աջակցել դրանց իրականացմանը։ Մեծ Բրիտանիայի բանկային համակարգը լավ կապիտալացված, ֆինանսավորված ու պաշտպանված է»,- նշված է Անգլիայի Բանկի հայտարարության մեջ:

ЕЦБ и Банк Англии приветствуют решение о слиянии UBS и Credit Suisse
Глава Европейского центрального банка (ЕЦБ) Кристин Лагард приветствовала решение швейцарских властей, которые одобрили приобретение Credit Suisse банком UBS и предоставили гарантии национальному регулятору страны с целью выделения ликвидности Credit Suisse.
Как передает агентство ТАСС, об этом говорится в распространенном накануне заявлении Лагард.
«Я приветствую быстрые действия и решения, принятые швейцарскими властями. Они играют важную роль в восстановлении упорядоченных рыночных условий и обеспечении финансовой стабильности»,- отметила глава ЕЦБ.
При этом она подчеркнула, что «банковский сектор Еврозоны устойчив, обладает сильным капиталом и ликвидностью». «В любом случае наш набор инструментов политики полностью укомплектован для обеспечения поддержки ликвидности финансовой системы Еврозоны, если это будет необходимо», -констатировала она.
В свою очередь, решение властей Швейцарии поддержал Банк Англии․ «Мы приветствуем всеобъемлющий набор действий, обнародованных швейцарскими властями с целью поддержать финансовую стабильность. Мы тесно взаимодействовали с международными партнерами во время подготовки к сегодняшним объявлениям и продолжим поддерживать воплощение их в жизнь. Банковская система Великобритании хорошо капитализирована и профинансирована, она остается в целости и сохранности»,- отмечается в заявлении Банка Англии.