ԱՄՆ-ն այլեւս առաջատար չէ միլիոնատերերի ներհոսքի առումով
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով ներդրումային ներգաղթի ոլորտում մասնագիտացած լոնդոնյան Henley & Partners խորհրդատվական ընկերության հետազոտությունը։
Վերջինիս տվյալներով՝ մինչհամավարակային ցուցանիշի համեմատ 2022 թվականին միլիոնատերերի ներհոսքն ԱՄՆ նվազել է 80%-ով։ Դեռեւս 2014 թվականին Միացյալ Նահանգները երկիր ժամանող հարուստների թվով առաջատարն էր, մինչդեռ անցած տարի երկիրը իջել է վեցերորդ տեղ՝ զիջելով Արաբական Միացյալ Էմիրություններին, Ավստրալիային, Սինգապուրին, Կանադային եւ Շվեյցարիային, նշել են Henley & Partners-ում։
Միաժամանակ, աճել է մեծահարուստների արտահոսքը ԱՄՆ-ից։ «Մարդիկ դեռեւս ժամանում են, սակայն ԱՄՆ-ը լքողների թիվը զգալիորեն աճել է»,- Bloomberg-ին ասել է New World Wealth-ի հետազոտական բաժնի ղեկավար Էնդրյու Ամոյլսը, ով մասնակցել է հետազոտությանը:
Առավել նկատելի է հարուստ ռուսաստանցիների, չինացիների եւ հնդիկների արտահոսքը։ Հեռացողներից շատերը 50-ից 60 տարեկան են, ովքեր իրենց որոշումը վերագրում են հարկային կամ անվտանգության խնդիրներին, նշել է Ամոյլսը: Ունեւոր մարդկանց շրջանում ԱՄՆ-ի գրավչության նվազումը պայմանավորված է նաեւ այն հանգամանքով, որ շատ հարուստ ամերիկացիներ «աննախադեպ արագությամբ» նոր հնարավորություններ են փնտրում այլ երկրներում, ասված է հետազոտության մեջ։
«Նախկինում ներդրումային միգրացիայի ծրագրերը հիմնականում գրավիչ էին ռուսաստանցիների, չինացիների, արաբների եւ զարգացող երկրների բնակիչների համար, ովքեր ունեին թույլ անձնագրեր, մուտքի սահմանափակ հասանելիություն եւ տնտեսական ցածր շարժունակություն», - Bloomberg-ին ասել է Հյուսիսային Ամերիկայում Henley & Partners-ի ղեկավար Մեհդի Քադիրին: Այժմ իրավիճակը փոխվել է՝ ընկերության հաճախորդների մեծ մասը զարգացած երկրներից են, նշել է նա։
Միլիոնատերերը կարող են իրենց թույլ տալ ազատ շրջել աշխարհով մեկ, ուստի նրանց տեղաշարժը կարող է լինել տնտեսության կամ հասարակության առողջության բարոմետր՝ ներկայացնելով «տագնապալի վաղ ազդանշան» երկրում ապագա միտումների համար, եզրափակել է Քադիրին:

CША потеряли лидерство по притоку миллионеров
Как передает российское издание Forbes, об этом пишет Bloomberg со ссылкой на исследование Henley & Partners - лондонской консалтинговой компании, специализирующейся на инвестиционной иммиграции.
По ее информации, приток миллионеров в США в 2022 году снизился на 80% в сравнении с показателем до пандемии. Еще в 2014 году США лидировали по числу приезжающих в страну богатых людей, в прошлом году страна опустилась на шестое место, уступив ОАЭ, Австралии, Сингапуру, Канаде и Швейцарии, сообщили в Henley & Partners.
При этом отток богачей из США вырос. «Люди все еще приезжают, но количество людей, которые уезжают из США, значительно увеличилось»,- рассказал Bloomberg Эндрю Амойлс, руководитель исследовательского отдела New World Wealth, который участвовал в исследовании.
Наиболее заметен отток состоятельных россиян, китайцев и индусов. Многие уезжающие - это люди в возрасте от 50 до 60 лет, которые объясняют решение опасениями по поводу налогов или безопасности, отметил Амойлс. Снижение привлекательности США среди состоятельных людей обусловлено и тем, что многие богатые американцы «с беспрецедентной скоростью» ищут новые возможности в других странах, говорится в исследовании.
«В прошлом программы инвестиционной миграции были в первую очередь привлекательными для россиян, китайцев, арабов и жителей развивающихся стран, у которых были слабые паспорта, ограниченный безвизовый доступ и низкая экономическая мобильность»,- заявил Bloomberg глава Henley & Partners в Северной Америке Мехди Кадири. Теперь же ситуация изменилась, большинство клиентов фирмы - люди из развитых стран, отметил он.
Миллионеры могут позволить себе свободно перемещаться по миру, поэтому их передвижения могут быть барометром здоровья экономики или общества, представляя собой «ранний тревожный сигнал» для будущих тенденций в стране, заключил Кадири.