ՌԴ-ն մտադիր է թույլատրել երկրում ԵԱՏՄ վճարային համակարգերի օգտագործումը
Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը քննարկում է երկրում «բարեկամական» երկրների վճարային համակարգերի օգտագործումը թույլատրելու հնարավորությունը։
Նշված հարցի շուրջ գերատեսչությունը ՌԴ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչների շրջանում հարցում է անցկացրել: Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է «Վեդոմոստի»-ն՝ վկայակոչելով կառավարությանն ու ռուսաստանյան խոշոր ընկերությանը մոտ կանգնած աղբյուրները։
Թերթի տվյալներով՝ առաջարկը տարածվել է ՌԴ ֆինանսների նախարարության ֆինանսական քաղաքականության վարչության տնօրեն Իվան Չեբեսկովի անունից։ Նամակին կցված է նախագահի հրամանագրի նախագիծը, որով վերացվում է «բարեկամական» երկրներից օտարերկրյա մատակարարների էլեկտրոնային վճարային միջոցներով հաշվարկների նկատմամբ արգելքը։ Ռուսաստանյան բիզնեսը գտնում է, որ երկրի գործող արժութային օրենսդրությունը ռեզիդենտներին անհավասար պայմանների մեջ է դնում ոչ ռեզիդենտների հետ, ասված է առաջարկներին կից պարզաբանման մեջ։
Գործարարներին խնդրել էին պատասխանել ֆինանսների նախարարության այս առաջարկին մինչեւ 2023 թվականի փետրվարի 6-ը, գրում է «Վեդոմոստի»-ն։ Գերատեսչության ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանություններից:
2021 թվականի հուլիսի 1-ից Ռուսաստանի ռեզիդենտներին արգելված է օգտագործել օտարերկրյա էլեկտրոնային դրամապանակները (Alipay, WebMoney, PayPal եւ այլն) կոմերցիոն նպատակներով, օրինակ՝ դրանց միջոցով ոչ ռեզիդենտների հետ հաշվարկներ կատարել, Ռուսաստանում ապրանքների եւ ծառայությունների դիմաց վճարումներ ստանալ: Ռուսաստանցի հարկատուներից պահանջվում է նաեւ նման դրամապանակների միջոցով տարեկան 600 000 ռուբլուց ավելի փոխանցումները հայտարարագրել։
Ֆինանսների նախարարությունն առաջարկում է թույլատրել ռեզիդենտներին արտասահմանյան էլեկտրոնային դրամապանակների միջոցով առանց հաշիվ բացելու արտարժույթ փոխանցել ոչ ռեզիդենտներին, ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց, եթե ծառայությունների մատակարարը գրանցված է ԵԱՏՄ-ում կամ Ռուսաստանի «բարեկամական» երկրներից մեկում։ Վերջիններս ներառում են մոտ 50 պետություն, այդ թվում՝ Թուրքիան (երկրում գործում է Troy վճարային համակարգը), Հայաստանը (ArCa), Ղրղզստանը («Էլքարտ») եւ Բելառուսը («Բելքարտ»)։
Ենթադրվում է, որ հրամանագիրը կտարածվի 2022 թվականի օգոստոսի 8-ից ծագած իրավահարաբերությունների վրա։ Այդ օրը Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր էր ստորագրել, որով թույլատրվել էր ՌԴ բանկերին, որոնց արտարժութային միջոցները սառեցվել են արտասահմանում, կատարել իրենց պարտավորությունները ռուբլով կամ ամբողջությամբ կասեցնել դրանց կատարումը։

Минфин РФ намерен разрешить в стране использование платежных систем стран ЕАЭС
Министерство финансов России рассматривает возможность разрешить в стране использование платежных систем «дружественных» стран.
По этому поводу ведомство провело опрос среди крупнейших представителей российского бизнеса. Как передает российское издание Forbes, об этом пишут «Ведомости» со ссылкой на источники, близкие к правительству и к крупной российской компании.
По данным газеты, предложение распространялось от имени директора департамента финансовой политики Минфина Ивана Чебескова. К письму прикреплен проект президентского указа, который снимает запрет на расчеты через электронные средства платежа (ЭСП) иностранных провайдеров из «дружественных» стран. Российский бизнес считает, что действующее валютное законодательство страны ставит резидентов в неравные условия с нерезидентами, говорится в пояснении к предложениям.
Свой ответ на идею Минфина бизнесменов попросили предоставить до 6 февраля 2023 года, пишут «Ведомости». Представитель ведомства отказался от комментариев.
Российским резидентам с 1 июля 2021 года запрещено использовать иностранные электронные кошельки (Alipay, WebMoney, PayPal и другие) в коммерческих целях, например рассчитываться через них с нерезидентами, получать оплату за товары и услуги в России. Российские налогоплательщики также обязаны декларировать переводы через такие кошельки свыше 600 000 рублей в год.
Минфин предлагает разрешить резидентам переводить иностранную валюту нерезидентам, физлицам и юрлицам через иностранные электронные кошельки без открытия счета, если поставщик услуг зарегистрирован в ЕАЭС или одной из «дружественных» России стран. К последним относится около 50 государств, включая Турцию (в стране есть платежная система Troy), Армению (ArCa), Киргизию («Элкарт») и Белоруссию («Белкарт»).
Предполагается, что действие указа распространится на правоотношения, возникшие с 8 августа 2022 года. В тот день Владимир Путин подписал указ, разрешивший российским банкам, чьи средства в иностранной валюте заморозили за рубежом, исполнять обязательства в рублях или полностью приостановить их выполнение.