ՌԴ խոշոր ընկերություններում սահմանվում է որոշումների կայացման նոր ընթացակարգ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել խոշոր ընկերությունների կողմից կորպորատիվ որոշումների կայացման հատուկ ռեժիմի մասին։
«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ մինչեւ 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ն այդ ընկերությունները կկարողանան անտեսել կառավարումից դուրս եկած ոչ բարեկամական երկրներից համասեփականատերերի ձայները։
Համաձայն հրամանագրի՝ Ռուսաստանի խոշոր ընկերություններում եւ բաժնետիրական ընկերություններում սահմանվում է որոշումների կայացման ժամանակավոր ընթացակարգ, եթե դրանք համապատասխանում են հետեւյալ չափանիշներին.
- այլ երկրների կամ միջազգային կազմակերպությունների կողմից պատժամիջոցներ են սահմանվել դրանց ռուսաստանցի սեփականատերերի կամ շահառուների նկատմամբ,
- ոչ բարեկամական երկրների հետ կապված օտարերկրյա քաղաքացիները բաժնեմասեր ունեն ընկերության կանոնադրական կապիտալում, բայց դրանք չեն գերազանցում 50%-ը,
- նախագահի հրամանագրին նախորդող տարվա ընթացքում կազմակերպության եկամուտը գերազանցում է 100 միլիարդ ռուբլին:
Այսպիսով, ոչ բարեկամական պետություններից ընկերությունների համասեփականատերերի, ինչպես նաեւ նրանց կողմից կառավարման մարմիններում առաջադրված թեկնածուների ձայները հաշվի չեն առնվի քվորումի եւ քվեարկության արդյունքների սահմանման ժամանակ, եթե նման որոշում կայացնեն ընկերության այլ համասեփականատերեր:

В крупных российских компаниях устанавливается новый порядок принятия решений
Президент России Владимир Путин подписал указ о специальном режиме принятия корпоративных решений крупными компаниями.
Как передает «Коммерсант», до 31 декабря 2023 года они смогут не учитывать голоса устранившихся от управления совладельцев из недружественных стран.
Согласно указу, устанавливается временный порядок принятия решений в крупных российских компаниях и акционерных обществах, если они соответствуют следующим критериям:
- в отношении их российских владельцев или бенефициаров другими странами либо международными организациями введены санкции;
- у иностранных граждан, связанных с недружественными странами, есть доли в уставном капитале компании, но они не превышают 50%;
- объем выручки организации за год, предшествующий президентскому указу, превышает 100 млрд руб.
Таким образом, голоса совладельцев компаний из недружественных государств, а также выдвинутых ими в органы управления кандидатов не будут учитываться при определении кворума и результатов голосования, если такое решение примут другие совладельцы компании.