Ճգնաժամի սաստկացման պարագայում ԱՄՀ-ն պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին
Երեւան /Մեդիամաքս/. Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամի /ԱՄՀ/ տնօրեն-կառավարչի տեղակալ Մուրիլո Պորտուգալն (Murilo Portugal) այսօր## Երեւանում ասել է, որ նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու համար Հայաստանը գտնվում է ամուր դիրքերում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Մուրիլո Պորտուգալն այդ մասին ասել է Հայաստանի ազգային արժույթը շրջանառության մեջ դնելու 15-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում այսօր կայացաց “Ֆինանսական կայունությունը փոփոխվող աշխարհում” կլոր սեղանի ընթացքում:
Նա նշել է, որ հիմնականում զերծ լինելով ֆինանսական վայրիվերումներից, Հայաստանում գնաճը համեմատաբար ցածր է, երկրի դիրքերը հարկաբյուջետային առումով ամուր են, իսկ իրականացվող քաղաքականության վարկունակությունն ամրագրված է վերջին 15 տարիների ընթացքում արձանագրված նվաճումներով, մասնավորապես` պատշաճ մակրոտնտեսական քաղաքականությամբ և տարբեր ոլորտներում վճռական բարեփոխումների իրականացմամբ:
Մուրիլո Պորտուգալը նշեց, որ համաշխարհային ճգնաժամի սաստկացման և վերջինիս ազդեցությունների տարածման պարագայում ԱՄՀ-ն պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին:
ԱՄՀ գործադիր տնօրեն Էյջ Բակկերն Հայաստանին ապառնացող հնարավոր արտաքին մարտահրավերների ցանկում նշեց փոխանցումների, ներդրումների, վարկային ռեսուրսների հնարավոր կրճատումները, սակայն դրանց հետ մեկտեղ հիշատակեց դրական գործոնների մասին, որոնց թվում կարող են լինել ապրանքների ավելի ցածր գները, ներմուծման ծավալների կրճատումըª փոխանցումների նվազման պատճառով, դեպի բանկային համակարգ ներհոսքների աճը, և արտաքին ֆինանսավորմամբ ենթակառուցվածքային բնույթի նոր նախագծեր:
ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշեց, որ ճգնաժամը ֆինանսական կայունությունը պահպանելու գործում կենտրոնական բանկերի դերի առումով նոր հարցեր է առաջ բերում: Նա պնդեց, որ Հայաստանի նման երկրների համար առավել նպատակահարմար է, որ կենտրոնական բանկերը և’ ապահովեն գների կայունությունը, և’ իրականացնեն ամբողջ ֆինանսական դաշտի վերահսկողությունը, այլապես փոքր զարգացող տնտեսությունները մեծ գին կարող են վճարել ճգնաժամերի ժամանակ:
ԿԲ նախագահը կարևորեց այն հանգամանքը, որ կենտրոնական բանկերը պետք է ճիշտ հավասարակշռեն գների և ֆինանսական կայունության նպատակները:

В случае ужесточения мирового кризиса МВФ окажет содействие Армении
Ереван /Медиамакс/. Заместитель директора-распорядителя МВФ Мурило Португал (Murilo Portugal) заявил## сегодня в Ереване, что Армения находится на твердых позициях для противостояния новым вызовам.
Как сообщает агентство Медиамакс, он сказал об этом, выступая сегодня на круглом столе «Финансовая стабильность в меняющемся мире», который прошел в Ереване в рамках мероприятий, посвященных 15-летию армянской национальной валюты.
Мурило Португал отметил, что в Армении сравнительно низкая инфляция, а кредитоспособность проводимой политики закреплена достижениями последних 15 лет, в частности, должной макроэкономической политикой и реализацией решительных реформ в разных сферах.
Заместитель директора-распорядителя МВФ подчеркнул, что в случае ужесточения мирового кризиса и распространения его последствий Фонд будет готов оказать содействие Армении.
Исполнительный директор МВФ Эйдж Баккер (Age Bakker) в числе возможных внешних угроз для Армении отметил следующие - сокращение трансфертов, инвестиций и кредитных ресурсов. При этом, отметил он, существуют и положительные факторы, в числе которых могут быть снижение цен на товары, сокращение объемов импорта вследствие сокращения трансфертов, рост поступлений в банковскую систему, новые инфраструктурные проекты с внешним финансированием.
В своем выступлении председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян отметил, что кризис порождает новые вопросы относительно роли центральных банков в деле поддержания финансовой стабильности. Он выразил убеждение, что в таких странах, как Армения, центральные банки должны одновременно обеспечивать стабильность цен и осуществлять надзор над всей финансовой сферой, в противном случае малые развивающиеся экономики могут серьезно страдать при кризисах.