Bloomberg. Վառելիքի կտրուկ թանկացումից Եվրոպան $1 տրիլիոնի վնաս է կրել
Էներգակիրների գների կտրուկ աճը մոտ $1 տրիլիոնի վնաս է հասցրել Եվրոպային, սակայն վերջին տասնամյակների ընթացքում ամենախորը էներգետիկ ճգնաժամը դեռ նոր է սկսվում:
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով սեփական հաշվարկները։
Շուկայական տվյալների հիման վրա հաշվարկված Bloomberg-ի գնահատականը սպառողներին եւ ձեռնարկություններին էլեկտրաէներգիա մատակարարելու համար թանկացած էներգակիրների վրա ծախսված ընդհանուր գումարն է:
Էներգակիրների նկատմամբ պահանջարկի եւ գների աճի վերաբերյալ նմանատիպ գնահատական է ներկայացրել նաեւ բրյուսելյան Bruegel վերլուծական կենտրոնը, որը տեղ է գտել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) դեկտեմբեր ամսվա զեկույցում, նշում է գործակալությունը:
Գազի համաշխարհային շուկաներում իրավիճակի մեղմացում սպասվում է 2026 թվականից ոչ շուտ, կանխատեսում է Bloomberg-ը։ 2022-2023 թվականների ձմռանից հետո Եվրոպան ստիպված կլինի համալրել գազի պաշարները գործնականորեն առանց ռուսաստանյան մատակարարումների, ինչը կբարձրացնի մրցակցությունը վառելիքով լցանավերի (տանկեր) համար:
Եվրոպայի կառավարությունները կարողացել են օգնել բիզնեսին եւ սպառողներին զսպել գների բարձրացման հարվածի մեծ մասը, սակայն Bruegel-ի գնահատմամբ՝ արտակարգ դրությունը կարող է տեւել տարիներ, իսկ անհրաժեշտ օգնության չափը կարող է գերազանցել $700 միլիարդը:

Bloomberg: Из-за роста цен на энергоносители Европа потеряла около $1 трлн
Европа пострадала примерно на $1 трлн от резкого роста цен на энергоносители, но самый глубокий энергетический кризис за последние десятилетия только начинается.
Как передает российское издание Forbes, об этом пишет агентство Bloomberg со ссылкой на собственные расчеты.
Оценка, рассчитанная Bloomberg на основе рыночных данных, - это общая сумма денег, потраченных на подорожавшие энергоносители для снабжения электроэнергией потребителей и компаний.
Аналогичная оценка спроса и роста цен на энергоносители брюссельского аналитического центра Bruegel приводится в отчете Международного валютного фонда (МВФ) за декабрь, отмечает агентство.
Облегчение ситуации на мировых газовых рынках ожидается не раньше 2026 года, прогнозирует Bloomberg. После зимы 2022-2023 годов Европе придется пополнять запасы газа практически без поставок из России, что усилит конкуренцию за танкеры с топливом.
Правительства Европы смогли помочь компаниям и потребителям смягчить большую часть удара от роста цен, но, по оценкам Bruegel, чрезвычайное положение может длиться годами, а размер необходимой помощи - превысить $700 млрд.