ԱՄՆ-ը մտադիր չէ միանգամից արգելափակել ՌԴ ֆինանսական ամբողջ համակարգը
ԱՄՆ վարչակազմը մտադիր չէ միանգամից արգելափակել ռուսաստանյան ֆինանսական ամբողջ համակարգը, իշխանությունները ցանկանում են նվազագույնի հասցնել վնասը համաշխարհային շուկայի համար, ուստի կգործեն զգուշավոր։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին հայտարարել է ամերիկյան պատժամիջոցների քաղաքականության համակարգող Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
Նրան հարցրել են՝ արդյոք ԱՄՆ-ը մտադի՞ր է միջոցներ ձեռնարկել ռուսաստանյան բոլոր բանկերը SWIFT միջազգային միջբանկային համակարգից անջատելու համար, ինչին կոչ է անում Կիեւը։
«Մենք գիտակցում ենք, որ բանկերը շատ գործարքներ են իրականացնում տարբեր վայրերում [ամբողջ աշխարհում]: Մենք ուշադիր ուսումնասիրում ենք յուրաքանչյուր բանկ եւ փորձում խուսափել կամ մեղմել այն վնասը, որը կարող է առաջանալ, եթե բանկը չկարողանա իրականացնել իր գործարքները: Այսպիսով, մենք սա (պատժամիջոցների կիրառումը - ՏԱՍՍ) դիտարկում ենք որպես աստիճանական շարժում, այլ ոչ թե որպես ռուսաստանյան ֆինանսական ամբողջ համակարգը միանգամից արգելափակելու փորձ»,- պատասխանել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով` ԱՄՆ-ի համար «չափազանց կարեւոր է, որպեսզի համաշխարհային շուկաները  գործելու հնարավորություն ունենան, Ռուսաստանն էլ կարողանա մատակարարել պարենային ապրանքներ, պարարտանյութ ու էներգակիրներ, հատկապես` գլոբալ Հարավին, բայց նաեւ նրա համար, որպեսզի Ռուսաստանը զրկվի ռեսուրսներից»՝ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողությունն իրականացնելու առումով։
«Ռուսաստանին թույլատրված է դերակատարություն ունենալ համաշխարհային շուկաներում։ Բայց ՌԴ-ն կանոնների վրա հիմնված համակարգի հենասյուն չի լինի, քանի որ SWIFT համակարգն արագ հաղորդակցման միջոց է բանկերի միջեւ, որոնք ընդունել են մի շարք կանոններ, եւ մենք չենք տեսնում, որ Ռուսաստանը համապատասխանի դրանց: Մենք չենք տեսնում, որ Ռուսաստանը պահպանում է այս կանոնները, եւ ռուսաստանյան հաստատությունները, որոնք օգուտ են ստանում ռուսաստանյան համակարգից, չպետք է հնարավորություն ունենան առավելություններ քաղել այդ կանոններից»,- ասել է Օ'Բրայենը:
Նա հավելել է, որ մի շարք ռուսաստանյան խոշոր բանկերի դեմ արդեն իսկ սահմանվել են արգելափակող պատժամիջոցներ, որոնք թույլ չեն տալիս ֆինանսական հաստատությանը դոլարով գործարքներ կատարել՝ «խոչընդոտելով կանոնների վրա հիմնված միջազգային համակարգի մաս կազմելու նրանց հնարավորությանը»։
«Նրանց հետ աշխատող ցանկացած անձ կարող է շարունակել աշխատանքը միայն մեր կողմից տրված հատուկ լիցենզիայի պահանջների շրջանակում: Սա խախտում է որոշ գործարքներ: Ուստի, մենք պարբերաբար տալիս ենք լայն ուղեցույցներ, թե ինչ գործարքներ են թույլատրվում: Թույլատրված են սննդամթերքի եւ պարարտանյութերի հետ կապված գործարքները: Այսպիսով, մենք չենք խաթարում մարդկանց համար անհրաժեշտ ապրանքների մատակարարումները»,- ընդգծել է դիվանագետը։

США не намерены сразу заблокировать всю российскую финансовую систему
Администрация Соединенных Штатов не намерена сразу заблокировать всю российскую финансовую систему, власти хотят минимизировать ущерб для мирового рынка, в связи с этим будут действовать осторожно.
Как передает ТАСС, об этом заявил накануне координатор американской санкционной политики Джеймс О'Брайен.
Его спросили, намерены ли США принимать меры по отключению всех российских банков от международной межбанковской системы SWIFT, к чему призывает Киев.
«Мы осознаем, что банки выполняют множество операций во многих местах [по всему миру]. Мы внимательно изучаем каждый банк и стараемся избежать или смягчить ущерб, который может возникнуть, если банк не сможет осуществлять свои операции. Таким образом, мы рассматриваем это (введение санкций - прим. ТАСС) как постепенное движение, а не как попытку заблокировать всю российскую финансовую систему сразу», - ответил дипломат, аппарат которого входит в структуру Госдепартамента.
По его словам, США «считают это жизненно важным для того, чтобы позволить мировым рынкам функционировать, позволить России поставлять продовольствие, удобрения и энергоносители, которые она поставляет, особенно глобальному Югу, но также и для того, чтобы лишить Россию ресурсов» для проведения специальной военной операции на Украине.
«России позволено играть роль на глобальных рынках. Но она не будет столпом системы, основанной на правилах, потому что система SWIFT - это способ быстрой коммуникации между банками, которые подписались под набором правил, и мы не видим, чтобы Россия соблюдала их. Мы не видим, чтобы Россия соблюдала эти правила, и российские учреждения, получающие выгоду от российской системы, не должны иметь возможности извлекать преимущества из этих правил»,- отметил О'Брайен.
Он добавил, что против ряда крупных российских банков уже были введены блокирующие санкции, которые не позволяют финансовому учреждению вести операции в долларах, «препятствуют им быть частью международной системы, основанной на правилах».
«Любое лицо, работающее с ними, может продолжить работу только в рамках требований конкретной лицензии, которую мы предоставляем. Это нарушает некоторые операции. Поэтому мы регулярно даем широкие указания о том, какие операции разрешены. Разрешены операции с продуктами питания и удобрениями. Таким образом, мы не нарушаем поставки товаров, которые необходимы людям»,- подчеркнул дипломат.