Թաքնված կրիպտոմայներների նոր մոդիֆիկացիաների թիվը եռապատկվել է
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները 2022 թվականի երրորդ եռամսյակում հայտնաբերել են կրիպտոմայներների ավելի քան 150 հազար նոր մոդիֆիկացիա։ Դա երեք անգամ ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Միայն Ռուսաստանում 2022-ի հուլիս-սեպտեմբերին նման ծրագրերի օգտագործմամբ գրոհների թիվը գերազանցել է 13,7 միլիոնը, հայտնում է «Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունը:
Երրորդ եռամսյակում մայներների շրջանում ամենատարածված կրիպտոարժույթը Monero-ն էր (XMR): Այն «արդյունահանել» են թաքնված մայնինգի ԾԱ-ի վերլուծված նմուշների մոտ կեսը (48%): Monero-ն հայտնի է նրանով, որ դրա կիրառմամբ գործարքի տվյալները անանուն են, այսինքն՝ գործարքների դրամապանակների հասցեները, գումարները, հաշվեկշիռը եւ պատմությունը հնարավոր չէ որոշել:
Մարդը մայներների կարող է բախվել այն կայքերում, որտեղ տարածվում է ցանցահենային բովանդակություն՝ ֆիլմեր, երաժշտություն, խաղեր, տարբեր ծրագրեր: Չարագործներն օգտագործում են նաեւ չփակված խոցելիությունները։ Ընկերության տվյալներով՝ լայնորեն հայտնի խոցելիությունների շահագործման հետ կապված գրեթե յուրաքանչյուր վեցերորդ գրոհի ժամանակ տեղի է ունեցել նաեւ մայներով վարակում։ Եթե առաջին կիսամյակում խոցելիությունների օգնությամբ ավելի հաճախ տարածվում էին բեկդորներ (ծրագրեր, որոնք թույլ են տալիս հեռավար կառավարել զոհի համակարգիչը) եւ շորթիչներ, ապա երրորդ եռամսյակում գերակշռել են շորթիչները եւ մայներները։
«Մայներ-տրոյացին մի ծրագիր է, որը կրիպտոարժույթ գեներացնելու համար օգտագործում է համակարգիչների կամ սմարթֆոնների հզորությունը՝ առանց դրանց տերերի իմացության, այսինքն՝ գաղտնի։ Նման ԾԱ-ն կարող է երկար ժամանակ գտնվել սարքում եւ մինչեւ որոշակի պահ իրեն որեւէ կերպ չդրսեւորել։ Ընդ որում, մայնինգը խիստ ռեսուրսատար գործընթաց է։ Այն զգալիորեն ծանրաբեռնում է պրոցեսորը եւ տեսաքարտը, ու արդյունքում համակարգիչը սկսում է դանդաղել։ Լրացուցիչ ծանրաբեռնվածությունը կարող է հանգեցնել էլեկտրաէներգիայի ավելի մեծ սպառմանը եւ սարքի վաղաժամ շարքից դուրս գալուն»,- մեկնաբանել է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Անդրեյ Իվանովը։
Կրիպտոմայներներից պաշտպանվելու համար ընկերությունը խորհուրդ է տալիս չներբեռնել ծրագրեր կասկածելի կայքերից, օգտագործել ծրագրերի պաշտոնական տարբերակները, տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում, ժամանակին թարմացնել հավելվածներն ու օպերացիոն համակարգերը բոլոր սարքերում, որպեսզի դրանցում առկա խոցելիություններից չկարողանան օգտվել չարագործները։

Количество новых модификаций скрытых криптомайнеров утроилось
В третьем квартале 2022 года эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили более 150 тысяч новых модификаций криптомайнеров. Это в три раза больше, чем за аналогичный период в прошлом году.
Только в России число атак с использованием таких программ с июля по сентябрь 2022 года превысило 13,7 миллионов, передает представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.
Самой популярной криптовалютой у майнеров в третьем квартале оказалась Monero (XMR). Ее добывали около половины (48%) проанализированных образцов ПО для скрытого майнинга. Monero известна тем, что данные о транзакции с ее использованием анонимизируются, то есть нельзя определить адреса кошельков, суммы, баланс и историю транзакций.
Столкнуться с майнерами человек может на сайтах, где распространяют пиратский контент - фильмы, музыку, игры, различные программы. Также злоумышленники используют незакрытые уязвимости. По данным компании, почти в каждой шестой атаке с эксплуатацией широко известных уязвимостей происходило и заражение майнером. Если в первом полугодии с помощью уязвимостей чаще распространялись бэкдоры (программы, которые позволяют удалённо управлять компьютером жертвы) и вымогатели, то в третьем квартале перевес пришелся на вымогатели и майнеры.
«Троянец-майнер - это программа, которая использует мощности компьютеров или смартфонов для генерации криптовалюты без ведома их владельцев, то есть скрытно. Такое ПО может находиться на устройстве долгое время и до определённого момента никак себя не проявлять. При этом майнинг - крайне ресурсоемкий процесс. Он существенно загружает процессор и видеокарту, и в результате компьютер начинает тормозить. Дополнительная нагрузка может привести к повышенному расходу электроэнергии и преждевременному выходу устройства из строя»,- отметил Андрей Иванов, эксперт «Лаборатории Касперского» по кибербезопасности.
Для защиты от криптомайнеров компания рекомендует не скачивать программы с подозрительных сайтов; использовать официальные версии программ; установить надежное защитное решение; своевременно обновлять приложения и операционные системы на всех устройствах, чтобы уязвимостями в них не смогли воспользоваться злоумышленники.