ԱՄՀ ղեկավար. Մենք կարող ենք հայտնվել ավելի աղքատ եւ պակաս ապահով աշխարհում
ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ առճակատումը տանում է դեպի համաշխարհային տնտեսության պառակտման, ինչը կարող է հանգեցնել նոր սառը պատերազմի:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Washington Post-ին տված հարցազրույցում ասել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան։
«Ինձ անհանգստացնում է համաշխարհային տնտեսության խորացող մասնատումը։ Մենք կարող ենք հայտնվել ավելի աղքատ եւ պակաս ապահով աշխարհում»,- ասել է նա:
Ըստ ԱՄՀ տվյալների, որոնք մեջբերում է թերթը, երկու ճամբարների բաժանված համաշխարհային տնտեսությունը կկրճատվի 1,5%-ով կամ տարեկան ավելի քան $1,4 տրիլիոնով:
Գեորգիեւան նշել է, որ էլեկտրոնիկայի եւ արդյունաբերական ապրանքների արտադրության կենտրոն համարվող Ասիայի համար տոկոսային առումով կորուստը կրկնակի մեծ կլինի։ «Առաջին սառը պատերազմի ժամանակ ես ապրել եմ երկաթե վարագույրի մյուս կողմում (Գեորգիեւան ծննդով Բուլղարիայից է - ՏԱՍՍ)։ Այո, այնտեղ բավականին ցուրտ է: Եվս մեկ սերնդին երկրորդ սառը պատերազմի մեջ ներքաշելը շատ անպատասխանատու է»,- ասել է ԱՄՀ ղեկավարը։
Նա նշել է, որ, թեեւ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի տնտեսությունները փորձում են ինքնաբավ դառնալ, դրանք սերտորեն փոխկապակցված են եւ ամբողջական տարանջատումը միմյանցից անհնար է։ Գեորգիեւան ասել է, որ իմաստ ունի դիվերսիֆիկացնել մատակարարման շղթաները, սակայն այդ գործընթացը չպետք է դուրս գա «տնտեսական տրամաբանությունից», այլապես այն կարող է «վնասակար լինել ԱՄՆ-ի եւ ամբողջ աշխարհի համար»։
Գեորգիեւայի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան ձգտում են վերացնել կախվածությունը միակ մատակարարից՝ Չինաստանից, սակայն, եթե նրանք որոշեն ներդնել նոր առեւտրային խոչընդոտներ, կարող են հանգեցնել «կործանարար ցիկլի»: Նման գործողությունները կվնասեն միջին խավին եւ աղքատ ընտանիքներին, նշել է ԱՄՀ ղեկավարը:

Глава МВФ: Мы можем оказаться в более бедном и менее безопасном мире
Противостояние США и Китая ведет к расколу мировой экономики на противоборствующие блоки, что может повлечь за собой новую холодную войну.
Как передает ТАСС, об этом заявила в интервью газете The Washington Post директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева.
«Меня беспокоит углубляющаяся фрагментация мировой экономики. Мы можем в результате оказаться в более бедном и менее безопасном мире»,- сказала она.
По данным МВФ, которые приводит газета, разделенная на два лагеря глобальная экономика сократится на 1,5%, или более чем на $1,4 трлн в год.
Георгиева отметила, что потери в процентном выражении для Азии, центра производства электроники и промышленных товаров, будут вдвое больше.
«Я жила во время первой холодной войны по другую сторону железного занавеса (Георгиева - уроженка Болгарии - прим. ТАСС). Да, там довольно холодно. Ввязываться во вторую холодную войну еще на одно поколение - это очень безответственно»,- указала глава МВФ.
При этом она отметила, что экономики США и Китая, хотя и стараются стать самодостаточными, тесно переплетены и их полный отрыв друг от друга невозможен. Георгиева сказала, что имеет смысл проводить диверсификацию цепочек поставок, но этот процесс не должен выходить «за рамки экономической логики», в противном случае это может быть «вредно для США и всего мира».
По ее словам, США и Европа стремятся устранить зависимость от единственного поставщика - Китая, но тем самым, если они решат вводить новые торговые барьеры, могут запустить «разрушительный цикл». Такие действия нанесут вред среднему классу и бедным семьям, отметила глава МВФ.