ՀՀ վարչապետը նշել է համաշխարհային ճգնաժամին հակազդելու ուղիները
Երեւան /Մեդիամաքս/. Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի գործողությունները## թույլ են տվել հակազդել համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի առաջին ալիքին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր Ազգային Ժողովում կառավարության ղեկավարն ասել է, որ ճգնաժամի նոր ալիքը Հայաստանի համար հղի է հետեւյալ ռիսկերով. ներդրումների եւ մասնավոր տրանսֆերտների ծավալների կրճատում, կապիտալ շինարարության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի ձգձգում:
“Այդ ռիսկերը կարող են հանգեցնել ստվերային տնտեսության ծավալների աճին եւ կոռուպցիայի խորացմանը”,- խոստովանել է վարչապետը: Նրա խոսքերով, ցնցումներից խուսափելու համար կառավարությունը պետք է ապահովի կայուն մակրոտնտեսական աճ:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հնարավոր հետեւանքների հաղթահարման նպատակով կառավարության կողմից մշակվել են մի շարք լրացուցիչ միջոցառումներ: Կառավարությունը մտադիր է 2009 թվականին նպաստել տնտեսության իրական հատվածի զարգացմանը խոշոր ֆինանսական նախագծերի համար պետական երաշխիքներ տրամադրելու եւ ձեռնարկությունների կանոնադրական կապիտալում մասնակցելու միջոցով:
“Փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման համար կառավարությունը մտադիր է ապահովել Համաշխարհային բանկի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Ասիական բանկի խոշոր ներդրումային ծրագրերի հասանելիությունը, ինչպես նաեւ պարզեցնել հարկային վարչարարությունը”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Որպես հաջորդ քայլ վարչապետը մատնանշել է “Զվարթնոց” միջազգային օդանավակայանում եւ Գյումրի քաղաքում ազատ տնտեսական գոտիների հիմնումը: Տիգրան Սարգսյանի խոսքերով, աշխատանքներ են տարվում նաեւ Եվրոպական Միության եւ ԱՄՆ-ի հետ առեւտրային համագործակցության վերաբերյալ պայմանագրերի ստորագրման ուղղությամբ, որոնք կհեշտացնեն հայ արտահանողների աշխատանքը:
Տիգրան Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ Համաշխարհային բանկի հետ $800 մլն ընդհանուր գումարի վարկերի տրամադրման ուղղությամբ բանակցություններ են վարվում` Հայաստանի կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում լրացուցիչ ծրագրերի իրագործման նպատակով:

Премьер-министр Армении обозначил пути противодействия международному кризису
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил сегодня в Ереване##, что действия правительства и Центрального банка позволили стране противостоять первой волне международного финансового кризиса.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня в Национальном Собрании, глава правительства сказал, что новая волна кризиса чревата для Армении следующими рисками: сокращение объемов инвестиций и частных трансфертов, затягивание инвестиционных программ в сфере капитального строительства.
«Эти риски могут привести к увеличению объемов теневой экономиие и углублению коррупции», - признал премьер. По его словам, для избежания потрясений правительство должно обеспечить стабильный макроэкономический рост.
Тигран Саркисян сказал, что правительством разработан ряд дополнительных мероприятий для преодоления возможных последствий международного кризиса. В 2009 году правительство намерено содействовать развитию реального сектора экономики путем предоставления государственных гарантий под крупные финансовые проекты, участия в уставном капитале предприятий.
«Для развития малого и среднего бизнеса правительство намерено обеспечить доступность крупных инвестиционных программ Всемирного Банка, Международного валютного фонда и Азиатского банка, а также упростить налоговое администрирование», - сказал Тигран Саркисян.
Другим шагом премьер назвал создание свободных экономических зон в международном аэропорте «Звартноц» и в городе Гюмри. По словам Тиграна Саркисяна, ведутся также работы по подписанию договоров о торговом сотрудничестве с Европейским Союзом и США, которые упростят работу армянских экспортеров.
Тигран Саркисян также отметил, что со Всемирным Банком ведутся переговоры по предоставлению кредитов в размере $800 млн для реализации дополнительных программ во всех сферах жизнедеятельности Армении.