ԵԿԲ-ն UniCredit-ի ներկայությունը ՌԴ-ում գնահատում է որպես ռիսկի անցանկալի աղբյուր
Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) «ուժեղ ճնշում է գործադրել» իտալական UniCredit բանկային խմբի վրա՝ արագացնելու ռուսաստանյան բիզնեսից դուրս գալու գործընթացը։
Frank Media-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Financial Times-ը (FT)՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները։ Ըստ նրանց՝ ԵԿԲ-ն խմբի ներկայությունը Ռուսաստանում գնահատում է որպես ռիսկի անցանկալի աղբյուր եւ այդ պատճառով դրդում է UniCredit-ին լքել երկիրը:
UniCredit-ի գործադիր տնօրեն Անդրեա Օրչելը բացառել է ռուսաստանյան ակտիվների արագացված վաճառքի հնարավորությունը «տեղական օլիգարխին», ինչպես դա արեց Societe Generale-ը՝ հանգեցնելով ավելի քան €3 միլիարդի վնասի, գրում է FT-ն։ Փոխարենը՝ UniCredit-ը բանակցություններ է վարել ռուսաստանյան ակտիվներով հետաքրքրված կողմերի հետ Չինաստանից, Հնդկաստանից եւ Թուրքիայից: Այս առիթով ԵԿԲ-ն պահանջել է խմբից պարբերաբար հաշվետվություններ ներկայացնել իր աշխատանքի վերաբերյալ:
Թերթի աղբյուրներից մեկը տեղեկացրել է, որ UniCredit-ը եւ ԵԿԲ-ն փոխանակվել են մի շարք նամակներով, որտեղ ներկայացրել են իրենց տեսակետները տարբեր հարցերի շուրջ: ԵԿԲ-ի մոտ դժգոհություն առաջացրած մեկ այլ խնդիրը Անդրեա Օրչելի ղեկավարած խմբի ցանկությունն էր՝ բաժնետերերին բարձր շահաբաժիններ վճարել։
Ինչպես նշում են թերթի զրուցակիցները, Անդրեա Օրչելը այնքան էլ ակտիվ չէ իր որոշումների մասին կարգավորիչ մարմնին տեղեկացնելու հարցում, քան իր նախորդները։
UniCredit-ից FT-ին հայտնել են, որ խումբը «հանձնառու է Ռուսաստանից դուրս գալ կարգավորված եւ վճռական ձեւով»:

ЕЦБ рассматривает присутствие UniCredit в РФ как нежелательный источник риска
Европейский центральный банк (ЕЦБ) «оказывал сильное давление» на итальянскую банковскую группу UniCredit с тем, чтобы та ускорила свой процесс по выходу из российского бизнеса.
Как передает Frank Media, об этом пишет Financial Times со ссылкой на собственные источники. По их словам, ЕЦБ рассматривает присутствие группы в России как нежелательный источник риска и потому подталкивает ее к уходу из страны.
Исполнительный директор UniCredit Андреа Орчел исключил возможность ускоренной распродажи российских активов «местному олигарху», как это сделал банк Societe Generale, получивший в результате более €3 млрд убытков, пишет FT. Вместо этого UniCredit  проводила переговоры с интересантами на российские активы из Китая, Индии и Турции. По этому поводу ЕЦБ запрашивал у группы регулярные отчеты по проводимой работе.
Один из источников газеты сообщил, что UniCredit и ЕЦБ обменялись серией писем, где изложили свои взгляды по ряду вопросов. Другим вопросом, вызвавшим недовольство ЕЦБ было стремление группы под началом Андреа Орчела платить повышенные дивиденды акционерам.
Как отмечают собеседники газеты, Андреа Орчел не столь активно информирует регулятора о своих решениях по сравнению с его предшественниками.
В UniCredit заявили FT, что группа «привержена выходу из России упорядоченным и решительным образом».