ԵԿԲ-ն կոչ է անում բանկերին չթերագնահատել ռիսկերը
Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) ուժեղացրել է ճնշումը բանկերի վրա՝ պահանջելով 2022 թվականի համար կրճատել պարգեւատրումներն ու շահաբաժինները՝ հաշվի առնելով մտավախությունները, որ տնտեսական վիճակը Եվրոպայում կվատթարանա։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
ԵԿԲ-ն մտավախություն ունի, որ Եվրոպայում էներգետիկ ճգնաժամը կարող է հանգեցնել դեֆոլտների ալիքի, որը ծածկելու համար գումար կպահանջվի, նշում են Bloomberg-ի զրուցակիցները։ Նրանց խոսքով՝ կարգավորիչը դարձել է ավելի հաստատակամ, քանի որ այժմ որպես հավանական սցենար դիտարկում է Եվրոպայի տնտեսության սպասվածից ավելի կտրուկ դանդաղումը:
Միաժամանակ, ԵԿԲ-ն գտնում է, որ բանկերը կարող են թերագնահատել ռիսկերը։ Մասնավորապես, գործակալությունը մեջբերել է ԵԿԲ Դիտորդ խորհրդի նախագահ Անդրեա Էնրիայի խոսքերն այն մասին, որ Եվրոպան կանգնած է «կայուն եւ մասշտաբային շոկի» առջեւ, որը վերահսկիչ մարմիններից պահանջում է ծայրահեղ զգուշություն ցուցաբերել:
Bloomberg-ը գրում է, որ մի շարք բանկեր, այդ թվում՝ UniCredit-ը, Commerzbank-ը եւ Deutsche Bank-ը, նախկինում տվել են վստահ տնտեսական կանխատեսումներ՝ չնայած Եվրոպայում ավելացող գնաճին եւ տոկոսադրույքների բարձրացմանը, որոնք ազդում են տնտեսական հեռանկարների վրա։ Բանկերը նշում էին, որ դժվար թե ստիպված լինեն վարկերի մասով զգալի պահուստներ ստեղծել՝ չնայած Եվրոպայում էներգակիրների թանկացմանը:
ԵԿԲ-ի ճնշումը երկընտրանք է ստեղծում բանկերի համար, քանի որ նրանք ակնկալում են զգալի շահույթ ստանալ տարվա արդյունքներով, իսկ դա բանկի աշխատակիցների եւ ներդրողների մոտ սովորաբար լավ պարգեւատրումների ու շահաբաժինների ակնկալիքներ է առաջացնում, նշել է Bloomberg-ը: Եթե վարկային հաստատությունները կրճատեն վճարումները, նրանք կարող են բախվել բաժնետերերի դժգոհությանը, հավելել է գործակալությունը։

ЕЦБ призывает банки быть более предусмотрительными и оценивать риски
Европейский центральный банк (ЕЦБ) усилил давление на банки с требованием урезать бонусы и дивиденды за 2022 год с учетом опасений, что экономическая ситуация в Европе будет ухудшаться.
Как передает российское издание Forbes, об этом пишет агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
ЕЦБ опасается, что энергетический кризис в Европе может вылиться в волну дефолтов, на покрытие которых потребуются деньги, говорят собеседники Bloomberg. По их словам, регулятор стал более настойчив, поскольку теперь рассматривает в качестве вероятного сценария более резкое замедление экономики Европы, чем ожидалось.
При этом ЕЦБ полагает, что банки могут недооценивать риски. В частности, агентство процитировало председателя наблюдательного совета ЕЦБ Андреа Энрия, который говорил, что Европа столкнулась с «устойчивым и полномасштабным шоком», требующим от надзорных органов проявлять крайнюю осторожность.
Ряд банков, среди которых UniCredit, Commerzbank и Deutsche Bank, ранее дали уверенные экономические прогнозы, несмотря на растущую инфляцию и повышение процентных ставок в Европе, которые влияют на экономические перспективы, пишет Bloomberg. Банки отмечали, что им вряд ли придется создавать значительные резервы по кредитам, несмотря на стремительный рост стоимости энергоносителей в Европе.
Давление ЕЦБ создает для банков дилемму, поскольку они рассчитывают получить существенную прибыль по итогам года, а это обычно вызывает у сотрудников банков и инвесторов ожидания хороших бонусов и дивидендов, отметил Bloomberg. Если кредитные организации уменьшат выплаты, они могут столкнуться с недовольством акционеров, добавило агентство.