Միխայիլ Սուխով. Առաջիկա 1.5 տարում մոտ 50 բանկ կլքի ռուսաստանյան շուկան
Առաջիկա մեկուկես տարում ռուսաստանյան շուկան կլքի հիսուն բանկ, այդ թվում՝ մոտ 20-30 օտարերկրյա վարկային հաստատություն։ «Իզվեստիա»-ին նման կանխատեսում է արել ACRA վարկանիշային գործակալության ղեկավար, ՌԴ Կենտրոնական բանկի նախկին փոխնախագահ Միխայիլ Սուխովը։
«Բանկերի թվի կրճատման վրա ազդող հիմնական տնտեսական գործոնները դեռ ամբողջությամբ չեն բացահայտվել՝ սա ոչ ռեզիդենտների հեռանալն է, ոլորտի համախմբումը: Տարեվերջին, երբ վերականգնվի վերահսկողական պրակտիկան, մոտ մեկ տասնյակ բանկ կլքի շուկան, մինչեւ հաջորդ տարվա վերջ՝ եւս 30-40 խաղացող»,- ասել է Սուխովը։
Նրա կարծիքով՝ տարբեր օբյեկտիվ պատճառներով առաջիկա մեկուկես տարում շուկան կլքի հիսուն բանկ։ Վարկային հաստատությունների թիվը կարող է մոտենալ 300-ի։
Առաջիկա տարիներին բանկերի թիվը կրճատելու համար գնալով կարեւորվելու է պետական հատվածում համախմբումը եւ արտասահմանյան կազմակերպությունների դուրս գալը շուկայից։ Բայց այս տարի այս գործոնները էական նշանակություն չեն ունենա կորպորատիվ որոշումների իներցիայով:
«Բացի այդ, ներկայում շուկայում գործում է օտարերկրյա կապիտալով վերահսկվող մոտ 60 վարկային հաստատություն: Ակնկալում եմ, որ դրանց կեսը՝ 20-30 խաղացող, մինչեւ 2023 թվականի ավարտը կլքի շուկան, ամենայն հավանականությամբ, դրանք կամավոր լուծարման ընթացակարգ կանցնեն»,- ասել է ACRA գործակալության ղեկավարը։
Սուխովը նաեւ նշել է, որ տարեսկզբը հեշտ չի եղել ռուսաստանյան բանկերի համար. նրանք վնասներ են կրել արժույթի արժեւորումից, ավանդների համար ավելի բարձր տոկոսավճարներից: Հետեւաբար, տարվա առաջին կիսամյակը շատ խաղացողների համար շահավետ չէր։ Նա ընդգծել է, որ տարվա կեսերից իրավիճակը սկսել է կայունանալ։ Ոլորտի համար երկրորդ կիսամյակը շահավետ կլինի, քանի որ հիմնական ցուցանիշները դժվար թե լուրջ անկայունություն ցույց տան։
«Իմ ակնկալիքների համաձայն, մինչեւ տարեվերջ կա հավանականություն, որ ոլորտի արդյունքը փոքր-ինչ տարբերվի զրոյից դրական ուղղությամբ՝ մեկ կամ երկու հարյուր միլիարդ ռուբլով: Բանկերի ընդհանուր թվի ավելի քան 80%-ը մինչեւ 2022 թվականի վերջ կարող է շահութաբեր դառնալ»,- ասել է վարկանիշային գործակալության ղեկավարը։

В ближайшие полтора года с российского рынка уйдут порядка 50 банков
В ближайшие полтора года с российского рынка уйдут полсотни банков: в их число входит порядка 20-30 иностранных кредитных организаций. Таким прогнозом с «Известиями» поделился глава рейтингового агентства АКРА и экс-зампред ЦБ Михаил Сухов.
«Основные экономические факторы, которые влияют на сокращение количества банков, пока еще в полной мере не развернулись: это уход нерезидентов, консолидация сектора. До конца года при восстановлении надзорной практики с рынка уйдет около десятка банков, до конца следующего года - еще 30-40 игроков», - сообщил Сухов. Он считает, что по объективным соображениям разного рода в ближайшие полтора года с рынка уйдут полсотни банков. Число кредитных организаций в стране может приблизиться к 300.
Для сокращения количества банков в ближайшие годы всё более заметное значение будет иметь консолидация в государственном секторе и выход с рынка иностранных организаций. Но в этом году заметного значения данные факторы иметь не будут в силу инертности корпоративных решений.
«Кроме того, сейчас на рынке действует около 60 кредитных организаций, контролируемых иностранным капиталом. Я ожидаю, что до конца 2023 года до половины из них, 20-30 игроков, покинут рынок. Скорее всего, они будут проходить процедуру добровольной ликвидации», - сказал глава агентства АКРА.
Сухов также сообщил, что начало года для российских банков было непростым: они столкнулись с убытками от переоценки валюты, с выплатами повышенных процентов по депозитам. Поэтому первое полугодие у многих игроков было убыточным. Но, подчеркнул он, с середины года ситуация начала стабилизироваться. Вторая половина года будет у сектора прибыльной, потому что ключевые показатели, скорее всего, не покажут серьезной волатильности.
«По моим ожиданиям, к концу года есть вероятность того, что результат сектора будет несколько отличаться от нуля в положительную сторону - на одну-две сотни миллиардов рублей. Более 80% от общего количества банков по итогам 2022 года могут стать прибыльными», - отметил глава рейтингового агентства.