Don't Pay. Նոր շարժում Բրիտանիայում՝ ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացման
Մեծ Բրիտանիայում թափ է հավաքում էլեկտրաէներգիայի առավելագույն գնի բարձրացման դեմ շարժումը, որը ստացել է Don't Pay («Մի վճարիր») անվանումը. տասնյակ հազարավոր մարդիկ նշում են, որ չեն պատրաստվում վճարել էլեկտրաէներգիայի դիմաց հաշիվները, գրում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով The Telegraph պարբերականը:
Բրիտանական էներգետիկ ընկերություններից մեկի ղեկավարը նշել է, որ իրենք չեն կարողանա օգնել սուբսիդավորել հաշիվների վճարումը, եւ կոչ է արել ներդնել «սոցիալական սակագին»։ Նա զգուշացրել է, որ էլեկտրաէներգիայի վարձերը վճարելուց հրաժարվելը մարդկանց համար «տարատեսակ խնդիրներ» կառաջացնի։
Cornwall Insight խորհրդատվական ընկերությունն իր հերթին զգուշացրել է, որ հունվարին առավելագույն գինը կարող է գերազանցել 4,2 հազար ֆունտ ստերլինգը։ Սա նշանակում է, որ միջին վիճակագրական ընտանիքն էլեկտրաէներգիայի համար կվճարի ոչ թե ամսական 164 ֆունտ, ինչպես հիմա է, այլ՝ 355։
Մեծ Բրիտանիայում էլեկտրաէներգիայի դիմաց վճարներով պարտքերը հասել են պատմական առավելագույնին` 1,3 մլրդ ֆունտ ստերլինգի, հաղորդում է Sky News-ը` վկայակոչելով Uswitch ընկերության հետազոտությունը: Նշվում է, որ դա երեք անգամ ավելի է, քան նախորդ տարի։
Համաձայն ուսումնասիրության՝ վեց միլիոն տնային տնտեսություն ամբողջ երկրում այժմ մատակարարներին պարտք է յուրաքանչյուրը միջինում 206 ֆունտ ստերլինգ՝ ապրիլի 188 ֆունտի դիմաց:

Don't Pay: В Великобритании протестуют против повышения цен на электроэнергию
В Великобритании набирает обороты движение против повышения предельной цены на электроэнергию под названием Don't Pay («Не плати!»): десятки тысяч людей говорят о том, что не собираются оплачивать счета за электроэнергию, пишет агентство «Прайм» со ссылкой на издание The Telegraph.
Глава одной из британских энергетических компаний отметил, что они не смогут помочь субсидировать оплату счетов и призвал ввести «социальный тариф». Он предупредил о том, что отказ оплачивать счета за электроэнергию вызовет у людей «всевозможные проблемы».
Консалтинговая компания Cornwall Insight, в свою очередь, предупредила, что в январе предельная цена может превысить 4,2 тысячи фунтов стерлингов. Это значит, что среднестатистическая семья будет платить за электроэнергию не 164 фунта в месяц, как сейчас, а - 355.
Задолженность по счетам за электроэнергию в Великобритании достигла исторического максимума в 1,3 миллиарда фунтов, сообщает телеканал Sky News со ссылкой на исследование компании Uswitch. Как отмечается, это в три раза больше, чем в прошлом году.
Согласно данным исследования, сейчас шесть миллионов домохозяйств по всей стране в среднем должны поставщикам по 206 фунтов, хотя еще в апреле средняя сумма задолженности составляла 188 фунтов.