iCON Communications-ը ծրագրում է WiMAX տեխնոլոգիայով ինտերնետ մատակարարել Հայաստանի ողջ տարածքում
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում կայացել է iCON Communications## նոր ինտերնետ պրովայդերի շնորհանդեսը, որը անլար լայնաշերտ արագ ինտերնետ է տրամադրում WiMAX տեխնոլոգիայով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, iCON Communications-ի գործադիր տնօրեն Ադամ Կաբլանյանը շնորհանդեսին ասել է, որ “շուտով WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա Հայաստանն ունենալու է արագ, հուսալի եւ հասանելի ինտերնետ”:
Ադամ Կաբլանյանի խոսքերով, ընկերությունը Հայաստանում արդեն ներդրել է $4 մլն եւ նախատեսում է իր գործունեության առաջին տարում ներգրավել 10 հազար հաճախորդների:
Ադամ Կաբլանյանն ասել է, որ այսօր Հայաստանում ինտերնետն անորակ է, դժվար հասանելի եւ թանկ` նշելով, որ iCON Communications-ը էականորեն կմեծացնի հայաստանյան ինտերնետային կապի հասանելիությունն ու որակը եւ կկրճատի ցանցին միանալու ժամանակը մինչեւ մի քանի ժամ: “Մեր նպատակն է առաջատար դառնալ հայաստանյան շուկայում լայնաշերտ ինտերնետ, վիրտուալ մասնավոր ցանցեր (VPN), ինչպես նաեւ ՏՏ-հեռախոսակապ (VoIP) տրամադրելու ոլորտներում”,- ասել է Ադամ Կաբլանյանը:
Որպես շուկայի թիրախ ընկերության գործադիր տնօրենը մատնանշել է ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մասնավոր սպառողներին: “2009 թվականի հունվարից մենք սկսում ենք մատուցել մեր ծառայությունները Երեւանի կենտրոնում, ապրիլին` մայրաքաղաքի ողջ տարածքում, իսկ 2009-2010 թվականների ընթացքում` ողջ Հայաստանում”,- ասել է Ադամ Կաբլանյանը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ iCON Communications-ը տեղադրում է WiMAX ենթակառույցը Alcatel-Lucent ու Siemens ընկերությունների հետ համատեղ:
iCON Communications-ը հիմնվել է 2007 թվականի վերջին: Ընկերության ներդրումային կապիտալը կազմում է շուրջ $10 մլն:

iCON Communications планирует предоставлять интернет по технологии WiMAX по всей Армении
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване состоялась презентация## нового интернет-провайдера iCON Communications, предоставляющего высокоскоростной беспроводной широкополоснoй доступ в Интернет по технологии WiMAX.
Как сообщает Медиамакс, исполнительный директор iCON Communications Адам Кабланян заявил на презентации, что «вскоре Армения будет иметь высокоскоростной, надежный и доступный Интернет на основе технологии WiMAX».
По словам Адама Кабланяна, компания уже инвестировала в Армении $4 млн и планирует в течение первого года своей деятельности привлечь 10 тысяч клиентов.
Адам Кабланян сказал, что сегодня интернет в Армении является некачественным, труднодоступным и дорогим, отметив, что iCON Communications в значительной степени повысит доступность и качество интернета в Армении и сократит срок подключения к сети до нескольких часов. «Нашей целью является стать лидером на армянском рынке в сферах предоставления широкополосного доступа в интернет, виртуальных частных сетей (VPN), а также IP-телефонии (VoIP)», - сказал Адам Кабланян.
Целевым сегментом рынка исполнительный директор компании обозначил как корпоративных, так и частных потребителей. «С января 2009 года мы начнем предоставлять наши услуги в центре Еревана, в апреле – на всей территории столицы, а в течение 2009-2010 годов – по всей Армении», - сказал Адам Кабланян.
Он также сообщил, что iCON Communications устанавливает инфраструктуру WiMAX совместно с компаниями Alcatel-Lucent и Siemens.
iCON Communiactions oснована в конце 2007 года. Инвестиционный капитал компании составляет около $10 млн.