Միջազգային կառույցները կոչ են արել վերացնել արտահանման արգելքները
Միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները զգուշացրել են համաշխարհային պարենային ճգնաժամի մասին եւ կոչ արել երկրներին շտապ քայլեր ձեռնարկել այն հաղթահարելու համար։
«Վեդոմոստի»-ի փոխանցմամբ՝ Համաշխարհային բանկի կայքում հրապարակվել է Համաշխարհային բանկի, ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի եւ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը։
Ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, պարենի, վառելիքի եւ պարարտանյութերի շուկաների վրա ազդել են կորոնավիրուսային համավարակը, միջազգային մատակարարումների շղթաների խափանումները եւ ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում։ Համաձայն Պարենի համաշխարհային ծրագրի՝ 2022 թվականի հունիսի դրությամբ 82 երկրում 345 միլիոն մարդ բախվել է պարենի սուր պակասի հետ: Գների բարձրացումից հետո մոտ 25 երկիր սահմանել է արտահանման սահմանափակումներ, որոնք ազդել են սննդամթերքի համաշխարհային առեւտրի ավելի քան 8%-ի վրա։
Միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներն առաջարկում են ներդնել կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ միջոցներ չորս ոլորտում.
- անհապաղ աջակցության տրամադրում բնակչության խոցելի խմբերին,
- աջակցություն առեւտրին եւ պարենի միջազգային մատակարարումներին,
- արտադրության ավելացում,
- ներդրումներ կլիմայի նկատմամբ կայուն գյուղատնտեսության մեջ:
Հայտարարության հեղինակների կարծիքով, մասնավորապես, էներգետիկ եւ պարենային սուբսիդիաները պետք է փոխարինվեն կանխիկ դրամական փոխանցումներով, որոնք կհասնեն միայն բնակչության առավել խոցելի շերտերին։ Նրանք նաեւ կոչ են արել դիվանագիտական լուծում գտնել Ուկրաինայից հացահատիկի եւ պարարտանյութի տարհանմանը։
«2008 թվականի ճգնաժամը մեզ սովորեցրեց, որ համաշխարհային առեւտրի սահմանափակումների ներդրումն ուղղակիորեն հանգեցնում է պարենային ապրանքների գների բարձրացմանը։ Արտահանման սահմանափակումների վերացումը եւ ավելի ճկուն ստուգումների եւ լիցենզավորման գործընթացների ներդրումը օգնում են նվազագույնի հասցնել մատակարարումների խափանումները եւ իջեցնել գները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Международные организации призвали снять экспортные ограничения
Главы международных организаций предупредили о глобальном продовольственном кризисе и призвали страны принять срочные меры для его преодоления.
Как передают «Ведомости», совместное заявление руководителей пяти организаций -  Всемирного банка, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, Международного валютного фонда, Всемирной продовольственной программы ООН и Всемирной торговой организации, опубликовано на сайте Всемирного банка.
Как отмечается в заявлении, на рынки продовольствия, топлива и удобрений оказали влияние пандемия коронавируса, перебои в международных цепочках поставок и боевые действия на Украине. По данным Всемирной продовольственной программы, к июню 2022 года острую нехватку продовольствия стали ощущать 345 млн человек в 82 странах. После повышения цен около 25 государств ввели экспортные ограничения, которые затронули более 8% мировой торговли продуктами питания.
Главы международных организаций предлагают ввести краткосрочные и долгосрочные меры в четырех областях:
- оказание немедленной поддержки уязвимым слоям населения,
- содействие торговле и международным поставкам продовольствия,
- увеличение производства,
- инвестирование в климатоустойчивое сельское хозяйство.
В частности, по мнению авторов заявления, энергетические и продовольственные субсидии следует заменить денежными переводами, которые дойдут только до самых уязвимых слоев населения. Также они призвали к поиску дипломатического решения по эвакуации зерна и удобрений из Украины.
«Кризис 2008 года научил нас тому, что введение глобальных торговых ограничений напрямую ведет к росту цен на продовольствие. Снятие экспортных ограничений и внедрение более гибких процессов инспекции и лицензирования помогают свести к минимуму перебои с поставками и снизить цены»,- отмечается в заявлении.