Թուրքիան $929 մլն-ի վարկ է ստացել Deutsche Bank-ից՝ ՌԴ գազից կախվածությունը կրճատելու համար
Թուրքական Botas նավթագազային ընկերությունը $929 միլիոնի վարկ է ստացել Գերմանիայի խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունից՝ Deutsche Bank-ից։
Այդ միջոցները կուղղվեն հեղուկ բնական գազի ձեռքբերմանը` նվազեցնելու համար Թուրքիայի կախվածությունը ռուսաստանյան էներգառեսուրսներից։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին հայտնել է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով բանկի հայտարարությունը։
Հատկացված միջոցները կօգտագործվեն 10 երկրներից՝ Ալժիրից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Իտալիայից, Քաթարից, Սինգապուրից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից եւ Շվեյցարիայից հեղուկ բնական գազ գնելու համար։ Վարկի մարման ժամկետը երեք տարի է։
Botas-ն առաջին անգամ է վարկ ստացել արտասահմանյան բանկից հեղուկ բնական գազ  ներմուծելու համար։ Ըստ գործակալության՝ դա հնարավորություն կստեղծի կնքել նմանօրինակ գործարքներ, որոնք թույլ կտան Botas-ին դիվերսիֆիկացնել մատակարարումները եւ նվազեցնել կախվածությունը ռուսաստանյան խողովակաշարային գազից, որն ապահովում է Թուրքիայի ներքին շուկայի կարիքների կեսից ավելին:
Ռուսաստանը Թուրքիային գազ է մատակարարում Սեւ ծովով անցնող երկու խողովակաշարերով։ «Երկնագույն հոսք»-ը շահագործման է հանձնվել 2002 թվականի վերջին, դրա նախագծային հզորությունը կազմում է տարեկան 16 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։
«Թուրքական հոսք»-ը բաղկացած է երկու գծից, որոնցից մեկը նախատեսված է Թուրքիայի սպառողներին գազ մատակարարելու համար, երկրորդը՝ Հարավային եւ Հարավարեւելյան Եվրոպայի երկրներ գազ առաքելու համար։ «Թուրքական հոսք»-ի ընդհանուր հզորությունը 31,5 միլիարդ խորանարդ մետր է, դրա շահագործումը սկսվել է 2020 թվականի հունվարին։

Турция получила кредит от Deutsche Bank на $929 млн для снижения зависимости от газа РФ
Турецкая нефтегазовая компания Botas получила кредит от крупнейшего финансового института Германии Deutsche Bank в размере $929 млн.
Эти деньги будут направлены на закупку сжиженного природного газа (СПГ) для снижения зависимости Турции от российских энергоресурсов․ Как передает ТАСС, об этом накануне сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на заявление банка.
Выделенные средства пойдут на закупку СПГ у заранее оговоренных производителей и трейдеров из 10 стран: Алжира, Великобритании, Германии, Испании, Италии, Катара, Сингапура, США, Франции и Швейцарии. Срок погашения кредита составляет три года.
Botas впервые получила кредит от иностранного банка для импорта СПГ. Как отмечает агентство, это создаст возможность для заключения аналогичных сделок, которые позволят Botas диверсифицировать поставки и снизить зависимость от трубопроводного газа из России, обеспечивающего более половины потребностей внутреннего рынка Турции.
Россия поставляет газ в Турцию по двум трубопроводам через Черное море. «Голубой поток» был введен в эксплуатацию в конце 2002 года, его проектная мощность составляет 16 млрд куб. м газа в год.
«Турецкий поток» состоит из двух ниток, одна из которых предназначена для поставок газа потребителям в Турции, вторая - для газоснабжения стран Южной и Юго-Восточной Европы. Суммарная мощность «Турецкого потока» составляет 31,5 млрд куб. м, его эксплуатация началась в январе 2020 года.