ԵՄ-ն մտադիր է ստեղծել միասնական մարմին, որը կվերահսկի պատժամիջոցների կիրառումը
Բրյուսելի բարձրաստիճան պաշտոնյաները քննարկում են համաեվրոպական մարմին ստեղծելու հարցը, որը կվերահսկի ԵՄ պատժամիջոցների կիրառումը։ Այս մասին հայտարարել է ֆինանսական կայունության հարցերով եվրահանձնակատար Մեյրեդ ՄակԳինեսը (Mairead McGuinness)։
Financial Times-ին տված հարցազրույցում ՄակԳինեսն ասել է, որ ԵՄ պատժամիջոցներն անդամ երկրների կողմից կիրառվում են անհավասարաչափ, քանի որ դրանց կիրառումն ընկնում է միության յուրաքանչյուր երկրի ազգային իշխանությունների վրա, եւ ոչ բոլոր անդամներն ունեն բավականաչափ «հզոր ենթակառուցվածք» դրանք կիրառելու համար։
Այս առնչությամբ, ըստ եվրահանձնակատարի, պաշտոնյաները դիտարկում են ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության Արտաքին ակտիվների վերահսկման վարչության (OFAC) համաեվրոպական տարբերակ ստեղծելու հնարավորությունը, որը պատասխանատու կլինի պատժամիջոցների կիրառման համար։ Բացի այդ, որպես նոր մարմնի այլընտրանք, ԵՄ-ն կարող է նմանատիպ լիազորություններ տալ Փողերի լվացման դեմ պայքարի ապագա մարմնին (AMLA), որը Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է ստեղծել մինչեւ 2024 թվականը:
«Այն ամենը, ինչը կարող է օգնել անդամ երկրներին կիրառել պատժամիջոցներ, եւ որտեղ մենք տեսնում ենք ԵՄ-ի վերահսկողությունն ու համակարգումը, դրական կլինի: Ես կաջակցեի պատժամիջոցների եւ դրանց կիրառման վերաբերյալ համապարփակ պատկերացում ունենալու գաղափարին»,- ՄակԳինեսի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։
Եվրահանձնակատարը հավելել է, որ ԵՄ-ն դիտարկում է նաեւ պատժամիջոցների ռեժիմն ուժեղացնելու մի շարք այլ փոփոխություններ, ներառյալ՝ պատժամիջոցների ենթարկված կազմակերպությունների պարտավորությունը՝ բացահայտելու իրենց ակտիվները՝ դրանք թաքցնելու փորձի դեպքում քրեական պատիժ իրականացնելու հնարավորությամբ, ինչպես նաեւ պատժամիջոցների տակ հայտնված ընկերությունների նկատմամբ վերահսկողության սահմանումը եւ պատժամիջոցների կիրառման համակարգում բացերի եւ սողանցքների որոնումն ու վերացումը։

В ЕС хотят создать общеевропейский орган по контролю за применением санкций
Высокопоставленные чиновники в Брюсселе обсуждают создание общеевропейского органа для контроля за применением санкций ЕС, заявила еврокомиссар по финансовой стабильности Мейред МакГиннесс (Mairead McGuinness).
В интервью газете Financial Times МакГиннесс рассказала, что санкции ЕС применяются странами-членами неравномерно, так как их реализация ложится на национальные власти каждого из членов союза и не все страны обладают достаточно «мощной инфраструктурой» для их применения.
В связи с этим, по словам еврокомиссара, чиновники рассматривают возможность создания общеевропейской версии Управления по контролю за иностранными активами Минфина США (OFAC), которое будет отвечать за применение санкций. Кроме того, в качестве альтернативы новому органу ЕС мог бы наделить подобными полномочиями будущее Управление по борьбе с отмыванием денег (AMLA), которое Еврокомиссия планирует создать к 2024 году.
«Все, что могло бы помочь государствам-членам применять санкции, и где мы видим контроль и координацию ЕС было бы плюсом. Я бы поддержала идею наличия всеобъемлющего представления о санкциях и их применении»,- приводит слова МакГиннесс агентство «Прайм».
Еврокоммиссар добавила, что Евросоюз также рассматривает ряд других изменений для усиления санкционного режима, в том числе обязательства подсанкционных организаций раскрывать свои активы с уголовным наказанием в случае попытки их скрыть, установление контроля за организациями, находящимися под санкциями, а также поиск и устранение пробелов и лазеек в системе применения санкций.