«Մի դրամի ուժը» 2 տարեկան է․ տարբեր նախաձեռնությունների է փոխանցվել ավելի քան 82 մլն դրամ
Երկու տարի առաջ, հունիսի 8-ին համացանցը ողողվեց հետեւյալ արտահայտությամբ․ «Ամեն ինչ սկսվում է մի դրամից»։ Թե ինչ էր դա նշանակում, պարզ չէր․․․ Ժամեր անց «Իդրամ» ընկերությունը հայտարարեց «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության մեկնարկի մասին՝ նշելով, որ այդ օրից ի վեր ընկերությունն իր միջոցներից Իդրամ համակարգով կատարված ցանկացած վճարման դիմաց 1 դրամ փոխանցելու է նախաձեռնությանը։
Սկզբում ոչ բոլորն էին հավատում
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանի խոսքով՝ ծրագրի մեկնարկին թերահավատները շատ էին։ «Ինչպես մեր հաճախորդները, այնպես էլ շահառուները, հավանաբար, մտածում էին, թե ինչ պետք է փոխի ընդամենը 1 դրամը։ Մեր առաջին նախաձեռնության ընթացքում իսկապես կուտակվող գումարները մեծ չէին՝ երեք ամսվա ընթացքում մենք կարողացանք նվիրաբերել ընդհանուր՝ մոտ 5 մլն գումար։ Հատկանշական է, որ ծրագրի մեկնարկից ընդամենը երկու շաբաթ անց մեզ միացավ IDBank-ը, ինչն, իհարկե, լրացուցիչ թափ հաղորդեց նախաձեռնությանը»,- ասում է Իդրամի տնօրենը։
IDBank-ը նոր ուժ տվեց «մի դրամին»
IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը նշում է, որ բանկը միացավ «Մի դրամի ուժին», որովհետեւ իրենք հավատում էին, որ այդ ուժը կա։ Բացի այդ իրենք հավատում էին, որ միանալով նախաձեռնությանը՝ կկրկնապատկեն այդ ուժը։
«Մի դրամի ուժի» հաջողության գրավականը
«Կարծում եմ ծրագրի հաջողությունը պայմանավորված էր նաեւ նրանով, որ մեր հաճախորդները ընդամենը վճարում են կատարում Իդրամով եւ իրենց միջոցներից ավելորդ ոչ մի դրամ չեն ծախսում»,- ասում է Մհեր Աբրահամյանը եւ նշում, որ «մի դրամները» հատկացվում են բանկի եւ Իդրամի կողմից։ «Ուրախ ենք, որ 2 տարվա ընթացքում հասցրել ենք օգտակար լինել մեր երկրի համար կարեւոր գործունեություն ծավալող տարբեր հիմնադրամների, որոնք մեծ ներդրում ունեն առողջապահության, երկրի պաշտպանության, բնապահպանական, կրթական ոլորտներում։ Մենք փոխանցել ենք ավելի քան 82 մլն ՀՀ դրամ ու դեռ շարունակում ենք մեր առաքելությունը», - ասում է Մհեր Աբրահամյանը։
«Մի դրամի ուժը» շարունակվո՞ւմ է
IDBank-ն ու Իդրամն, իհարկե, շարունակում են «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությունը։ Ավելին, շուտով կհայտարարեն ծրագրին նոր թափ հաղորդելու մասին։ IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանի խոսքով ներկայում Մի դրամի ուժի շահառուն Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամն է, որի Սմարթ կենտրոնում ավելի շատ երեխաներ կստանան  անհրաժեշտ գիտելիքներ։
Հաջորդ շահառուն․․․
«Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության հուլիս ամսվա շահառուն «ՔայլՏեք» ընկերությունն է, որը ստեղծել է բացառիկ հայկական նորարարական արտադրանք` MetaGait սարքը։ «MetaGait»-ը օգնում է հաշմանդամություն ունեցող զինվորներին եւ մանկական ուղեղային կաթված ունեցող երեխաներին վերականգնել շարժունակությունը՝ կանխելով անշարժության հետեւանքով առաջացող 30-ից ավելի հիվանդություններ։
«ռեԱրմենիա» հարթակում մեկնարկել է «MetaGait» դրամահավաքի նախագիծը, որի նպատակը ինքնարժեքով 35 «MetaGait»-ի արտադրությունն է, որից կօգտվի 97 շահառու։
Մի դրամի ուժը մեկնարկից ի վեր միջոցներ է հատկացրել հետեւյալ բարեգործական հիմնադրամներին՝
- 10․757․867 ՀՀ դրամ My Forest Armenia հիմնադրամին
- 9.808.684 ՀՀ դրամ «Ժպիտների քաղաք» բարեգործական հիմնադրամին
-  9․328․753 ՀՀ դրամ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամին
-  8․057․944 ՀՀ դրամ Հայաստանի երեխաների առողջության հիմնադրամին
- 3 701 910 ՀՀ դրամ՝ «Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամին
-  6.925.000 ՀՀ դրամ՝ «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին
- 8․648․000 ՀՀ դրամ՝ «ՎԻՎԱ» բարեգործական հիմնադրամին
- 6․962․504 ՀՀ դրամ՝ «Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնին»
- 3․603․291 ՀՀ դրամ՝ «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամին
- 2․521․255 ՀՀ դրամ՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին
- 5․034․750 ՀՀ դրամ՝ Տավուշի եւ Լոռու սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներին
«Շարունակեք կատարել վճարումներ Idram&IDBank հավելվածով, Idram.am եւ IDBanking.am առցանց հարթակով եւ երկու ընկերությունների տերմինալներով, դարձեք բարի կամքի դեսպան, եւ Ձեր ամեն վճարման դիմաց մենք կշարունակենք 1 դրամ հատկացնել «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությանը։ Idram&IDBank հավելվածով հնարավոր է վճարումներ կատարել 10000-ից ավելի վաճառակետերում, 900-ից ավելի առցանց խանութներում, ինչպես նաեւ համակարգում առկա 400+ ծառայությունների դիմաց»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

«Силе одного драма» - 2 года: на различные инициативы направленно более 82 млн драмов
Два года назад, 8-ого июня, интернет заполнила следующая фраза: «Все начинается с одного драма». Что это означало, было непонятно ․․․ Через несколько часов компания Idram объявила о запуске инициативы «Сила одного драма», отметив, что с этого дня компания будет перечислять инициативе 1 драм за любой платеж, произведенный через систему Idram.
По началу не все верили
По словам директора компании Idram Арсена Кденяна, в начале программы скептиков было много. «Как наши клиенты, так и бенефициары, наверное, думали։ «Что может изменить всего 1 драм». Сумма, которая была накоплена во время нашей первой инициативы, действительно, была небольшая: за три месяца мы пожертвовали в общей сложности около 5 миллионов. Примечательно, что IDBank присоединился к нам всего через две недели после старта программы, что, безусловно, придало дополнительный импульс инициативе»,- сказал директор компании Idram.
IDBank придал новую силу «одному драму»
Председатель правления IDBank-а Мгер Абраамян отмечает, что банк присоединился к программе «Сила одного драма», так как считал, что эта сила действительно существует. Кроме того, они считали, что, присоединившись к инициативе, эта сила удвоится.
Ключ к успеху
«Думаю, успех программы также заключается в том, что наши клиенты, расплатившись через приложение Idram не тратят ни одного лишнего драма из собственных средств. «Одни драмы» предоставляют Idram и IDBank. «Мы очень рады, что за 2 года успели быть полезными действующим в нашей стране различным фондам, которые вносят большой вклад в области здравоохранения, обороны, экологии, образования. Мы перевели более 82 млн драмов РА и продолжаем свою миссию»,- сказал Мгер Абраамян.
Продолжается ли «Сила одного драма»
IDBank и Idram, конечно, продолжают инициативу «Сила одного драма». Более того, скоро объявят о придании ей нового импульса. По словам руководителя отдела по коммуникациям IDBank-а Татевик Вардеванян, в настоящее время бенефициаром «Силы одного драма» является благотворительный фонд «Дети Армении», в «smart центре» которого еще больше детей получат необходимые знания.
Следующий бенефициар ․․․
В июле бенефициаром инициативы «Сила одного драма» станет компания «КайлТек», которая создала эксклюзивный армянский инновационный продукт- устройство «MetaGait». Продукт помогает солдатам с ограниченными возможностями и детям с церебральным параличом восстановить подвижность, предотвращая более 30 заболеваний, вызванных малоподвижностью.
На платформе «reArmenia» запущен проект по сбору средств «MetaGait», целью которого является производство 35 «MetaGait» по себестоимости, которыми будут пользоваться 97 бенефициаров. Idram и IDBank будут способствовать производству и поставке как минимум двух устройств «MetaGait» за счет инициативы «Сила одного Драма».
«Сила одного драма» с момента запуска предоставила средства следующим благотворительным организациям:
- 10․757․867 драмов РА фонду My Forest Armenia
- 9 808 684 драмов РА благотворительному фонду “City of Smile
- 9․328․753 драмов РА образовательному фонду «Преподавай, Армения»
- 8․057․944 драмов РА «Фонду Здоровья детей Армении»
- 3 701 910 драмов РА фонду «Ваге Меликсетян»
- 6 925 000 драмов РА фонду «Страхования Военнослужащих»
- 8․648․000 драмов РА благотворительному фонду «Viva Foundation»
- 6․962․504 драмов РА в пользу «Реабилитационного центра защитников Отечества»
- 3․603․291 драмов РА фонду «Страхования Военнослужащих»
- 2․521․255 драмов РА Всеармянскому фонду «Айастан»
- 5․034․750 драмов РА школам приграничных сел Тавуша и Лори
«Продолжайте совершать платежи через приложение Idram&IDBank, Idram.am и онлайн платформу IDBanking.am, через терминалы двух компаний, станьте послом доброй воли. За каждый Ваш платеж мы продолжим выделять один драм в пользу инициативе «Сила одного драма». С помощью приложения Idram&IDBank можно совершать платежи в более чем 10 000 точек продаж, в более чем 900 интернет-магазинов, а также оплачивать  400+ услуг, доступных в системе»,- отмечается в сообщении.