Ռուսաստանը պատրաստ է կարգավորել եվրաբոնդերով բոլոր պահանջները
«Ռոսիա-2022» («Россия-2022») եվրապարտատոմսերով լրացուցիչ տոկոսների վճարման ուշացումը տեղի է ունեցել օտարերկրյա ֆինանսական միջնորդների գործողությունների պատճառով։
Միաժամանակ, ՌԴ ֆինանսների նախարարությունը պատրաստ է կարգավորել պահանջները սեփականատերերի հետ՝ այդ պարտատոմսերով ստանձնած պարտավորությունների ամբողջականության համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով նախարարության հաղորդագրությունը։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը պատրաստ է դիտարկել եւ անհրաժեշտ հիմքերի առկայության դեպքում երկկողմանիորեն լուծել բոլոր պահանջները՝ կապված «Ռոսիա-2022» եվրապարտատոմսերով պարտքային պարտավորությունների կատարման ամբողջականության հետ։
Բացի այդ, Ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ «Ռոսիա-2023», «Ռոսիա-2028», «Ռոսիա-2042», «Ռոսիա-2043» եվրապարտատոմսերով վճարային գործակալի գործառույթները փոխանցվել են Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիային։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Եվրոպայի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի վարկային դերիվատիվների որոշումների կոմիտեն (Credit Derivatives Determinations Committees, CDDS EMEA) քվեարկել էր Ռուսաստանի պետական պարտքով «չվճարման դեպք» ճանաչելու օգտին։
Մայիսին եվրապարտատոմսերի օտարերկրյա սեփականատերերը խնդրել էին «Ռոսիա-2022» պարտատոմսերով հայտարարել դեֆոլտ, քանի որ, ըստ նրանց, Ռուսաստանը չի վճարել $1,9 միլիոնի իրենց հասանելիք լրացուցիչ տոկոսները:

Задержка выплат дополнительных процентов по евробондам «Россия-2022» произошла из-за действий иностранных финансовых посредников. При этом Министерство финансов России готово урегулировать с держателями претензии к полноте исполнения обязательств по этим облигациям, передает ТАСС со ссылкой на сообщение министерства.Отмечается, что Минфин России готов рассмотреть и, при наличии необходимых оснований, урегулировать в двустороннем порядке все претензии относительно полноты исполнения долговых обязательств по еврооблигациям «Россия-2022».Кроме того, министерство заявило, что функции платежного агента по евробондам «Россия-2023», «Россия-2028», «Россия-2042», «Россия-2043» переданы Национальному расчетному депозитарию. 02.06.2022 | 09:38 По госдолгу России признано «событие неплатежа» Напомним, что накануне Комитет по определению кредитных деривативов Европы, Ближнего Востока и Африки (Credit Derivatives Determinations Committees, CDDS EMEA) проголосовал за то, чтобы признать «событие неплатежа» по госдолгу России.В мае иностранные держатели евробондов попросили объявить дефолт по облигациям «Россия-2022» из-за того, что, по их словам, Россия не доплатила им причитающиеся проценты на $1,9 млн. Tweet Просмотры 10021