ԱՄՀ ղեկավարը խոսել է աշխարհում սովի կանխարգելման ուղիների մասին
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան մատնանշել է այն հիմնական քայլերը, որոնք պետք է ձեռնարկվեն աշխարհի տարբեր ծայրերում զանգվածային սովի սպառնալիքը կանխելու համար։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ խոսքը գնում է պարենային ապրանքների արտահանման սահմանափակումների վերացման եւ աղքատ երկրներին ֆինանսական օգնության տրամադրման մասին։
«Նախ, մենք պետք է հակազդենք պարենի արտահանման սահմանափակումներին, որոնք արդեն ներդրել են գրեթե 30 երկրներ»,- ասել է Գեորգիեւան գերմանական Spiegel-ին տված հարցազրույցում։ Այնուհետեւ, ըստ նրա, հարկավոր է ավելի արդյունավետ օգտագործել եղած պարենային ապրանքները։ «Եվ, վերջապես, մենք պետք է աղքատ երկրներին տրամադրենք ֆինանսական միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են մատակարարումներն ապահովելու համար»,- ընդգծել է ԱՄՀ ղեկավարը։
Միաժամանակ, նա պարզաբանել է, որ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության արագ արձագանքը՝ կանխելու համար զանգվածային սովը հատկապես կարիքավոր երկրներում, որոնք կախված են պարենային ապրանքների համաշխարհային շուկայից, որտեղ սննդամթերքի գները կտրուկ աճել են։ «Մենք պետք է օգնենք նման պետություններին, որպեսզի նրանք կարողանան ապահովել մատակարարումներն իրենց ժողովրդի համար։ Մեզ անհրաժեշտ է արագ միջազգային արձագանք, որպեսզի մարդիկ սոված չմնան»,- հայտարարել է Գեորգիեւան։
Կրիստալինա Գեորգիեւան նաեւ նշել է, որ «պարենային ապրանքների գների պատճառով գրեթե 30 երկրներ վճարային հաշվեկշռի լուրջ խնդիրներ ունեն, եւ նրանցից ոմանք դիմել են ԱՄՀ-ին աջակցություն ստանալու նպատակով»։ «Մենք նրանց օգնում ենք աղքատ երկրների համար ստեղծված տրաստային հատուկ հիմնադրամի միջոցով, որը գործում է զրոյական տոկոսադրույքով»,- ասել է Գեորգիեւան՝ հավելելով, որ ԱՄՀ-ն «նաեւ շատ ուշադիր ուսումնասիրում է, թե ինչ կարող են անել միջազգային կազմակերպությունները սննդամթերքի արտադրության արդյունավետությունը բարելավելու համար»: «Պետք է ավելացնել մատակարարումները»,- եզրափակել է ԱՄՀ ղեկավարը։

Глава МВФ рассказала о способах предотвратить мировой голод
Глава Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева обозначила основные шаги, которые необходимо предпринять для того, чтобы предотвратить угрозу массового голода в различных частях мира. По сообщению ТАСС, в том числе речь идет об отмене ограничений на экспорт продовольственных товаров и оказании финансовой помощи бедным странам.
«Во-первых, нам нужно противостоять ограничениям на экспорт продуктов питания, которые уже ввели почти 30 стран»,- отметила Георгиева в интервью немецкому изданию Spiegel. Во-вторых, по ее словам, следует более эффективно использовать имеющееся продовольствие. «И в-третьих, мы должны предоставить бедным странам, в частности, финансовые ресурсы, необходимые для обеспечения поставок»,- подчеркнула глава МВФ.
Вместе с тем она уточнила, что необходима оперативная реакция международного сообщества для предотвращения массового голода в особо нуждающихся странах, которые зависят от мирового рынка продуктов питания, где цены на продовольствие резко выросли. «Нам нужно помочь таким государствам, чтобы они могли обеспечить поставки для своего народа. Нам необходим быстрый международный ответ, чтобы люди не голодали»,- констатировала Георгиева.
В то же время она заметила, что «почти 30 стран испытывают серьезные проблемы с платежным балансом из-за цен на продовольствие и некоторые из них обратились к МВФ за поддержкой». «Мы помогаем им через специальный трастовый фонд для бедных стран с нулевой процентной ставкой»,- сказала Георгиева, добавив, что МВФ «также очень внимательно изучает, что могут сделать международные организации для повышения эффективности производства продуктов питания». «Поставки должны быть увеличены»,- заключила глава МВФ.