Նոր կառույց ՌԴ-ում՝ միջազգային հաշվարկների ոլորտում մեխանիզմներ մշակելու համար
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ է ստեղծել՝ արտարժութային կարգավորման եւ միջազգային հաշվարկների ոլորտներում նոր մեխանիզմներ մշակելու համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Հաստատվել է նաեւ այս աշխատանքային խմբի կազմը՝ այն գլխավորել է ՌԴ նախագահի օգնական Մաքսիմ Օրեշկինը։ Աշխատանքային խմբում ի թիվս այլոց ընդգրկված են ՌԴ Կենտրոնական բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան, Տնտեսական զարգացման նախարարության ղեկավար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը, ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը։
Կանոնակարգի համաձայն՝ կառույցը կդառնա համակարգող մարմին եւ կապահովի դաշնային, տարածաշրջանային եւ իշխանության այլ մարմինների, ինչպես նաեւ կազմակերպությունների արդյունավետ փոխգործակցությունն արտարժութային կարգավորման եւ միջազգային հաշվարկների պետական քաղաքականությունն իրականացնելիս։
Նոր աշխատանքային խմբի հիմնական խնդիրներից է բարեկամ երկրների գործընկերների հետ ՌԴ հաշվարկների ենթակառուցվածքի ձեւավորման պլանի մշակումը, «ներառյալ՝ ռուսական ռուբլով կամ այդ պետությունների ազգային արժույթներով»: Կառույցը պետք է նաեւ վերահսկի այս պլանի իրականացումը։
Բացի այդ, կառույցին անհրաժեշտ կլինի որոշել այդ գործընկերների հետ հաշվարկների կարգը, մասնավորապես, լուծել առեւտրի ֆինանսավորման գործարքների իրականացման հարցերը եւ մշակել վճարային քլիրինգի համար անհրաժեշտ մեխանիզմներ։
Նույնը վերաբերում է ոչ բարեկամական երկրների գործընկերների հետ հաշվարկների ենթակառուցվածքի ձեւավորմանը, այդ թվում՝ ռուսական ռուբլով: Բացի այդ, աշխատանքային խմբի իրավասությունների թվում է միջազգային հաշվարկների մեխանիզմների շուրջ բանակցությունների ընթացքում ՌԴ դիրքորոշման ձեւավորումը։
Արտարժութային  կարգավորում եւ այլ հարցեր
Աշխատանքային խումբը կմշակի նաեւ արտարժույթային կարգավորման միջոցներ՝ «արտարժութային շուկայում գործարքներ իրականացնելիս առաջարկի եւ պահանջարկի հավասարակշռությունն ապահովելու նպատակով»։ Կառույցը կաշխատի նաեւ մի շարք այլ հարցերի ուղղությամբ, այդ թվում՝ «Ռուսաստանի՝ օտարերկրյա ակտիվներով գործարքների դադարեցման հետ կապված ռիսկերի» նվազեցման:
Կառույցն այդ թեմաների վերաբերյալ առաջարկներ եւ արդիական տեղեկատվություն կներկայացնի Ռուսաստանի նախագահին եւ նրա աշխատակազմի ղեկավարին։

В России создана рабочая группа для выработки новых механизмов международных расчетов
Президент РФ Владимир Путин образовал межведомственную рабочую группу по выработке новых механизмов в сфере валютного регулирования и международных расчетов, передает ТАСС.
Утвержден также состав этой рабочей группы, ее возглавил помощник президента РФ Максим Орешкин. В состав рабочей группы вошли в том числе председатель Центрального банка России Эльвира Набиуллина, глава Минэкономразвития Максим Решетников, министр финансов РФ Антон Силуанов.
Согласно положению, структура станет координационным органом и будет обеспечивать эффективное взаимодействие федеральных, региональных и иных органов власти и организаций при реализации государственной политики по вопросам валютного регулирования и международных расчетов.
Среди основных задач новой рабочей группы - разработка плана формирования инфраструктуры расчетов РФ с партнерами из дружественных стран, «в том числе в российских рублях или национальных валютах таких государств». Структура также должна будет контролировать реализацию этого плана.
Помимо этого, ей нужно будет определить порядок расчетов с такими партнерами и, в частности, решить вопросы проведения операций торгового финансирования и разработать необходимые механизмы платежного клиринга.
То же самое касается формирования инфраструктуры расчетов, в том числе в российских рублях, с контрагентами из недружественных стран. Кроме того, среди полномочий рабочей группы - формирование позиции РФ при проведении переговоров насчет механизмов международных расчетов.
Валютное регулирование и другие вопросы
Также рабочая группа займется выработкой мер валютного регулирования «в целях обеспечения баланса спроса и предложения при совершении операций на валютном рынке». Она будет работать и над рядом других вопросов, в том числе над снижением «рисков, связанных с приостановлением операций с иностранными активами Российской Федерации».
Предложения и актуальную информацию по этим темам структура будет представлять президенту России и руководителю его администрации.