G7. Ռուսաստանը չպետք է ֆինանսավորում ստանա ԱՄՀ-ից եւ Համաշխարհային բանկից
Ռուսաստանը չպետք է հասանելիություն ունենա միջազգային ֆինանսական հաստատությունների, այդ թվում՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) եւ Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) միջոցներին, ասված է «Մեծ յոթնյակի» (G7) ֆինանսների նախարարների եւ կենտրոնական բանկերի ղեկավարների հայտարարության մեջ:
Prime գործակալության փոխանցմամբ՝ փաստաթղթում նրանք հայտարարել են «Ռուսաստանի հետ միջպետական ֆինանսական գործարքներ իրականացնելուց, այդ թվում՝ փոխառության հատուկ իրավունքներով կամավոր առեւտրից հրաժարվելու» կողմնակցության մասին: Նրանք նաեւ կոչ են արել մյուս պետություններին միանալ իրենց՝ «սահմանափակելու Ռուսաստանի հնարավորությունները»՝ իրականացնելու ռազմական հատուկ գործողություն Ուկրաինայում։
«Ռուսաստանը չպետք է ֆինանսավորում ստանա միջազգային ֆինանսական կառույցներից, այդ թվում՝ ԱՄՀ-ից եւ ՀԲ-ից»,- ասված է փաստաթղթում։ «Մեծ յոթնյակի» ներկայացուցիչները հավելել են, որ միջազգային կազմակերպությունները եւ ֆորումները այլեւս չպետք է նախկինի պես վարեն իրենց աշխատանքը Ռուսաստանի հետ։
«Այսպիսով, մենք ափսոսում ենք Ռուսաստանի մասնակցության համար միջազգային ֆորումներին, ներառյալ՝ G20-ի, ԱՄՀ-ի եւ ՀԲ-ի այս շաբաթվա հանդիպումները»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նախօրեին ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը կոչ էր արել G20-ի ֆինանսների նախարարներին եւ կենտրոնական բանկերի ղեկավարներին հրաժարվել երկխոսության քաղաքականացումից, ինչպես նաեւ զգուշացրել էր արժութաֆինանսական համաշխարհային համակարգի նկատմամբ վստահության խաթարման սպառնալիքի մասին:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ռիշի Սունակը հայտարարել էր, որ բրիտանացի ներկայացուցիչները՝ ամերիկացի եւ կանադացի գործընկերների հետ միասին, ռուսաստանյան կողմի ելույթի ժամանակ լքել են G20-ի նիստը։

G7: Россия не должна получать финансирование от МВФ и Всемирного банка
Россия не должна иметь доступ к средствам международных финансовых институтов, в том числе - Международного валютного фонда (МВФ) и Всемирного банка (ВБ), говорится в заявлении министров финансов и глав центральных банков стран «Большой семерки» (G7).
Как передает агентство «Прайм», в своем заявлении они объявили о приверженности «отказу от проведения межгосударственных финансовых операций с Россией, включая добровольную торговлю специальными правами заимствования». Также они призвали другие государства присоединиться к ним «в дальнейшем ограничении возможностей России» проводить военную специальную операцию на Украине.
«Россия не должна получать финансирование от международных финансовых институтов, включая Международный валютный фонд и Всемирный банк»,- говорится в документе. Представители G7 добавили, что международные организации и форумы больше не должны вести свою работу с Россией в обычном режиме.
«Таким образом, мы сожалеем об участии России в международных форумах, включая встречи G20, Международного валютного фонда и Всемирного банка на этой неделе»,- отмечается в заявлении.
Накануне глава Министерства финансов России Антон Силуанов призвал глав минфинов и центробанков «Большой двадцатки» отказаться от политизации диалога, а также предупредил об угрозе подрыва доверия к глобальной валютно-финансовой системе. В этом Силуанова поддержали представители ряда других государств.
Ранее глава британского Минфина Риши Сунак заявил, что представители Великобритании вместе с американскими и канадскими коллегами покинули заседание G20 во время выступления российской стороны.