ՎՏԲ-ն առաջինը ՌԴ կորպորատիվ թողարկողներից ռուբլով է մարել արժութային պարտքը
ՎՏԲ-ն առաջինը ռուսաստանյան կորպորատիվ թողարկողներից արտարժութային եվրապարտատոմսերով հաշվարկները կատարել է նոր սխեմայով՝ բաժանելով վճարումները ռեզիդենտներին եւ ոչ ռեզիդենտներին, տեղեկացրել է բանկի վարչության անդամ Դմիտրի Պյանովը:
Նրա խոսքով՝ եվրաբոնդերի դոլարային թողարկմամբ $52 միլիոնի չափով տոկոսների փոխանցումը տեղի է ունեցել ռուբլով՝ ապրիլի 15-ին՝ Ռուսաստանի Բանկի փոխարժեքով։ Բացի արժեկտրոնի փոխարկումից, բանկն արժեթղթերի սեփականատերերի հետ հաշվարկները բաժանել է երկու տրանշի․ այսպիսով, ՎՏԲ-ն, որը փետրվարի վերջին հայտնվել է ԱՄՆ-ի արգելափակող պատժամիջոցների տակ, կարողացել է առանձին հաշվարկներ իրականացնել Ռուսաստանի եւ բարեկամական երկրների ներդրողների հետ:
ՎՏԲ-ն կիրառել է այս մեխանիզմը՝ ստանալով Կենտրոնական բանկի թույլտվությունը, ասել է Պյանովը։ «Մեկ տրանշը հաշվարկվել է մեր հաշվարկային դեպոզիտարիայի տեղեկատվության հիման վրա՝ ՌԴ ռեզիդենտների կամ բարեկամական երկրների ռեզիդենտների համար նախատեսված վճարներին համապատասխան չափով։ Այս վճարումը նրանք ստացել են ռուբլով։ Դրանք կազմել են $27 միլիոնին համարժեք գումար։ Վճարի մնացած $25 միլիոնը բաժին է ընկել ոչ բարեկամական երկրների ռեզիդենտներին»,- Դմիտրի Պյանովի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն։ Նա պարզաբանել է, որ այն ներդրողները, որոնց համար նախատեսված էր երկրորդ տրանշը, «այս վճարումն արգելափակված են ստացել»։
«Նախագահի հրամանագրի տրամաբանության համաձայն՝ նրանք պետք է դիմեն իրենց պետություններին՝ Ռուսաստանի ակտիվներն ապաարգելափակելու համար, եթե այդ պետություններն ապաարգելափակեն տվյալ միջոցները, ապա նրանք կարող են հավակնել  արժեկտրոնային վճարումը ստանալուն»,- ասել է ՎՏԲ-ի թոփ-մենեջերը:
Նա ընդգծել է, որ ապագայում պետական բանկը նախատեսում է հենց այս կերպ հաշվարկներ կատարել եվրաբոնդերի «հին» թողարկումների սեփականատերերի հետ։ Խոսքը դոլարով եվրապարտատոմսերի երեք թողարկումների եւ շվեյցարական ֆրանկով մեկ թողարկման մասին է, որոնք տեղաբաշխված էին մինչեւ ՎՏԲ-ի հայտնվելեն ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության ոլորտային պատժամիջոցների տակ 2014 թվականին։  Մինչեւ այս տարվա վերջ բանկը պետք է երեք արժեկտրոն փոխանցի այդ արժեթղթերի սեփականատերերին՝ $107 միլիոնի եւ $1 միլիոնից պակաս` հունիսին, ինչպես նաեւ 14 միլիոն շվեյցարական ֆրանկի՝ հոկտեմբերին:
«Այս բոլոր թողարկումներով մենք կկիրառենք ռուբլով վճարումը Կենտրոնական բանկի վճարման օրվա փոխարժեքով՝ վճարման արգելափակումով՝ նախատեսված է ոչ բարեկամական երկրների ռեզիդենտների համար»,- մեկնաբանել է Պյանովը։

ВТБ первым из российских корпоративных эмитентов произвел расчеты по валютным еврооблигациям по новой схеме - с разделением выплат резидентам и нерезидентам, сообщил член правления банка Дмитрий Пьянов. По его словам, перечисление процентов по долларовому выпуску евробондов на сумму $52 млн состоялось 15 апреля в рублях по курсу Банка России. Помимо конвертации купона банк разделил расчеты с держателями бумаг на два транша - так ВТБ, попавший в конце февраля под блокирующие санкции США, смог отдельно рассчитаться с инвесторами из России и дружественных стран.ВТБ применил этом механизм, получив разрешение ЦБ, сказал Пьянов. «Один транш был рассчитан на основании информации от нашего расчетного депозитария в сумме, соответствующей платежам, предназначавшимся резидентам РФ либо резидентам дружественных стран. Они получили этот платеж в рублях. На них пришлась сумма в эквиваленте $27 млн. Оставшиеся $25 млн платежа приходились на резидентов недружественных стран»,- приводит слова Дмитрия Пьянова RBC. Он уточнил, что те инвесторы, кому причитался второй транш, «получили этот платеж заблокированным».«По логике указа президента, они должны обратиться к своим государствам за разблокировкой активов Российской Федерации, если эти государства разблокируют данные средства, то тогда они могут претендовать на получение купонной выплаты»,- сказал топ-менеджер ВТБ. 06.04.2022 | 17:37 Россия из-за санкций расплатилась по евробондам в рублях вместо долларов Он подчеркнул, что в дальнейшем госбанк планирует рассчитываться с держателями «старых» выпусков евробондов именно так. Речь идет о трех выпусках еврооблигаций в долларах и еще одном в швейцарских франках, размещенных до попадания ВТБ под секторальные санкции США и Евросоюза в 2014 году. До конца этого года банку предстоит перечислить держателям этих бумаг три купона - на $107 млн и менее чем на $1 млн в июне и 14 млн швейцарских франков в октябре.«По всем этим выпускам мы будем применять выплату в рублях по курсу ЦБ на соответствующую платежную дату с блокировкой платежа, который предназначается резидентам недружественных стран»,- прокомментировал Пьянов. Tweet Просмотры 8171