«ԱՄՆ-ն փորձում է ՌԴ-ին զրկել միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ գործակցելուց»
Վաշինգտոնն ու իր գործընկերները փորձում են Ռուսաստանին զրկել միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ գործակցելու հնարավորությունից։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ԱՄՆ Ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենի պատրաստած հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի ֆինանսական ծառայությունների հանձնաժողովի կայքում։
Յելենի կարծիքով, ով, ինչպես սպասվում է, այսօր պետք է ելույթ ունենա կոմիտեի նիստում, «միջազգային ֆինանսական հաստատությունների կարեւորությունն էլ ավելի է աճում» Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ գործողության լույսի ներքո: «Ռուսաստանի գործողությունները մարտահրավեր են կանոնների վրա հիմնված կարգին եւ կունենան ամենալուրջ տնտեսական հետեւանքները Ուկրաինայում եւ դրանից դուրս: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նպատակ ունի պատասխանատվության ենթարկել Ռուսաստանին իր գործողությունների համար, որպեսզի նա չկարողանա օգտվել միջազգային ֆինանսական համակարգի առավելություններից»,- ասել է նախարարը։
«ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը գործընկերների հետ աշխատում է նաեւ՝ Ռուսաստանին զրկելու միջազգային ֆինանսական կառույցների առավելություններից»,- ասել է Յելենը։ Նրա փոխանցմամբ՝ ավելի վաղ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկն (ՎԶԵԲ) ու Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) «դադարել են նոր ֆինանսավորում տրամադրել Ռուսաստանին»։ Նախարարի խոսքով՝ Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկից հետո այդ բանկերը «հայտարարել են հետագա միջոցների մասին, որոնք ուղղված են Ռուսաստանին եւ Բելառուսին ֆինանսական եւ ոչ ֆինանսական օգնությունից զրկելուն»։
Յելենը կարծում է, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, ՎԶԵԲ-ն ու ՀԲ-ն «կդառնան Ուկրաինայի վերակառուցման ամենակարեւոր գործընկերները՝ երկկողմ հիմունքներով աշխատող դոնորների հետ միասին»։ Նախարարը նաեւ կոչ է արել միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին ակտիվացնել օժանդակությունը պարենային եւ էներգետիկ անվտանգության ոլորտում իրականացվող ծրագրերին։

«США пытаются лишить РФ взаимодействия с международным фининститутами»
Вашингтон и его партнеры пытаются лишить Россию возможности взаимодействовать с международными финансовыми организациями.
Как передает ТАСС, об этом говорится в подготовленном заявлении министра финансов США Джанет Йеллен, опубликованном на сайте комитета по финансовым услугам Палаты представителей Конгресса США.
По мнению Йеллен, которая, как планируется, выступит сегодня на слушаниях в этом комитете, «значение международных финансовых организаций еще более возрастает» в свете проведения Россией спецоперации на Украине. «Действия России являются вызовом для основанного на правилах порядка и будут иметь самые серьезные экономические последствия на Украине и за ее пределами. Минфин США нацелен на то, чтобы призвать Россию к ответу за ее действия, чтобы она не могла пользоваться выгодами, которые дает международная финансовая система»,- утверждает министр.
«Минфин США также работает совместно с партнерами над тем, чтобы лишить Россию доступа к преимуществам, которые дают международные финансовые организации», - отметила Йеллен. Как она констатировала, ранее Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Всемирный банк (ВБ) «прекратили предоставлять новое финансирование России». По словам министра, после начала операции на Украине данные банки «объявили о дальнейших мерах, направленных на то, чтобы лишить Россию и Белоруссию доступа к финансовой и нефинансовой помощи».
Йеллен полагает, что Международный валютный фонд, ЕБРР и ВБ «станут важнейшими партнерами в восстановлении Украины наряду с работающими на двусторонней основе донорами». Министр также призвала международные финансовые организации активизировать содействие программам в сфере продовольственной и энергетической безопасности.