Վերադարձ խորհրդային տարիներին․ տնտեսագետը նկարագրել է Ռուսաստանի վաղվա օրը
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հարյուրավոր ընկերություններ լքել են Ռուսաստանը։ Դրանց աշխատակիցները կորցրեցին իրենց աշխատանքը, իսկ սպառողներն՝ իրենց համար արդեն սովորական դարձաց ապրանքներն ու ծառայությունները: Տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Իգոր Լիպսիցը Harvard Business Review Russia-ին տված հարցազրույցում խոսել է ստեղծված իրավիճակի հետեւանքների մասին։ Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ հարցազրույցից։
Մարքեթինգն արդեն վաղուց մերժել է այն գաղափարը, որ բոլոր հաճախորդները հավասար են եւ հավասարապես սիրված: «Հաճախորդը միշտ ճիշտ է» սկզբունքը փոխարինվել է մեկ այլով՝ «Միշտ ճիշտ է միայն շահավետ հաճախորդը»։ Ռուսաստանյան հաճախորդն այսօր շահավետ չէ, ավելին, նրա պատճառով խոշոր զարգացած շուկաները կարող են կորցնել շահավետ հաճախորդների: Իսկ արեւմտյան ընկերությունները պետք է շահույթ ստանան բաժնետերերի համար, ուստի նրանք ընտրում են մի ճանապարհ, որը թույլ է տալիս պահպանել շահավետ հաճախորդներին, նույնիսկ եթե դրա համար պետք է զոհաբերել սպառողներին ռուսաստանյան շուկայում:
Կասկածում եմ, որ Ռուսաստանից հեռացած ընկերությունները կկորցնեն ռուսաստանյան հաճախորդների հավատարմությունը։ Չեմ կարծում, որ մեր սպառողը, եթե իրեն նորից արտասահմանյան մեքենաներ առաջարկեն, կասի. «Ես միայն Lada եմ գնելու, իսկ Volvo-ն կամ Mercedes-ը ինձ պետք չեն։ Դրանք բոլորը անիծված, ստոր արեւմտյան ապրանքանիշեր են, եւ ես այլեւս այդպիսի մեքենա չեմ վարի»։ Այնպես որ, այս ապրանքանիշերը չեն կորցնի իրենց գրավչությունը: Հենց դրանք կարողանան վերադառնալ շուկա, ռուսաստանյան սպառողը կհրաժարվի հայրենականից եւ կվազի դրանք գնելու։
Ռուսաստանից հեռացած ընկերությունների տնտեսական կորուստները շատ փոքր կլինեն։ Ռուս մարդու գլխում եղած գաղափարախոսություններից մեկն այն է, որ մենք մեծ երկիր ունենք, այն հսկայական դեր ունի համաշխարհային տնտեսության մեջ, ոչ ոք չի հրաժարվի մեր շուկայից։ Բայց սա պատրանք է։ Ռուսաստանյան շուկան եւ տնտեսությունը համաշխարհային շուկայի եւ տնտեսության չնչին մասն են կազմում՝ կախված հաշվարկի մեթոդաբանությունից՝ համաշխարհային տնտեսության 1,7-ից մինչեւ 3,1%-ը: Եթե դիտարկենք ֆինանսական գործարքները, ապա փողի աշխարհում Ռուսաստանի մասնաբաժինը 1%-ից էլ քիչ է։
Ուստի հեռացած ընկերությունների վնասներն այնքան էլ էական չեն լինի։ Դժվար թե դրանք շատ տուժեն, իսկ բաժնետերերը բարձր ձայնով լաց լինեն ռուսաստանյան շուկայի կորստի պատճառով։ Ռուսաստանը փոքր տնտեսություն է, որը, ցավոք, քչերին է հետաքրքրում։ 1990-ականների սկզբին այն խոստումնալից էր. այդ ժամանակ ամբողջ աշխարհը Ռուսաստանը դիտարկում էր որպես լուրջ շուկա, թվում էր՝ 146 միլիոն բնակչությունը եւ հսկայական տարածքը թույլ կտան այստեղ մեծ վաճառքներ ապահովել։ Անցավ 30 տարի եւ պարզ դարձավ՝ ինչպիսին է երկրի իրական ներուժը։ Իսկ այն մեծ չէ, քանի որ Ռուսաստանում տնտեսությունը թույլ է աճում, բնակչությունը հիմնականում աղքատ է, իսկ հիմա էլ ավելի է աղքատանալու։ Չեմ կարծում, որ ինչ-որ մեկը շատ կտխրի ռուսաստանյան շուկայի կորստի պատճառով։
Քիչ հավանական է, որ հերթական անգամ հայտնվելով փակ շուկայում, ռուսաստանյան ընկերությունները հանկարծ սկսեն խելահեղորեն փող ծախսել որակը բարելավելու համար՝ հասնելով անհետացած արտասահմանյան նմանօրինակների մակարդակին։ Առաջին տարվա ընթացքում մենք դեռ կկարողանանք լավ արտադրանք ստանալ այն ընկերություններից, որոնք սովորել են դրանք պատրաստել։ Իսկ հետո կսկսվի որակի կայուն անկման գործընթացը, եւ դրա մեղավորը միշտ չէ, որ ընկերությունները լինեն. պարզապես, արտադրական բազան կսկսի վատթարանալ։
Ներմուծման փոխարինումը Ռուսաստանում պետք էր սկսել համալսարանների դասախոսներից, վերապատրաստել նրանց ժամանակակից տեխնոլոգիաներին համահունչ, գործուղել աշխարհի առաջատար ընկերություններ, որպեսզի տասը տարի անց կարողանան պատրաստել մասնագետների նոր սերունդ։ Հետո՝ 20-25 տարի անց, երբ երեկվա շրջանավարտները որակավորում ու փորձ ձեռք բերեին, մենք սկսեինք որակյալ ինչ-որ բան թողարկել։ Ռուսաստանյան բուհերում այս ուղղությամբ ես գրեթե ոչ մի շարժ չեմ տեսել։ Բայց, ցավոք, տեսնում եմ, որ վերջին շաբաթներին ՌԴ բուհերի դասախոսները սկսում են արտագաղթել։ Սա նվազեցնում է ապագայում ներմուծման փոխարինման հաջողության հնարավորությունները:
Ամենամեծ խնդիրները կունենա ավիացիան, առաջին հերթին՝ սարքավորումների հետ կապված. հավանաբար, երկու ինքնաթիռ կթռչի, իսկ երրորդն աստիճանաբար կապամոնտաժվի պահեստամասերի համար։ Արդյունքում, գնալով ավելի շատ ինքնաթիռներ կմնան, ինչպես ասում են ավիացիայում, «բետոնի վրա»՝ մոռանալով երկնքի մասին։
Վատ հեռանկարներ ունի նաեւ ավտոմոբիլային արդյունաբերությունը։ Որոշ փորձագետներ ասում են, որ չինացիները մեզ կօգնեն, բաղադրիչներ եւ էլեկտրոնիկա կբերեն։ Բայց սա իդեալիզմ է։ Եթե մտածեք, ապա չինական բիզնեսին ավելի ձեռնտու է ոչ թե Ռուսաստանին բաղադրամասեր մատակարարել, այլ մեր շուկան լցնել իրենց մեքենաներով։ Բայց ամենատհաճը` դեղագործության ոլորտում եղած խնդիրներն են: Պարզ չէ՝ ինչպես ենք դեղեր պատրաստելու՝ անջատվելով հումքի համաշխարհային շուկաներից։
Կարծում եմ, շուտով մեզ մոտ, ինչպես խորհրդային տարիներին, կլինի առանձին շուկա բոլորի համար, իսկ մյուսը՝ կբավարարի ընտրյալների կարիքները։ Խորհրդային տարիներին սննդի բոլոր գործարաններն ունեին հատուկ արտադրամասեր, որտեղ բարձրորակ արտադրանք էր պատրաստվում «միայն բարձրաստիճան ղեկավարության համար»։ Այսօր ռուսաստանյան ընկերությունների համար խելամիտ ռազմավարություն է այնպիսի ճյուղերի ստեղծումը, որոնց միջոցով կմատակարարվեն պետական պաշտոնյաներն ու ուժային կառույցների աշխատակիցները։ Ում հաջողվի կազմակերպել արտադրության նման երկրորդ գծեր, նա հիանալի կյանք կունենա։
Մեր բնակչության գոյատեւման հիմնական մոդելը կդառնա փոխանակման մոդելը։ Սա ուրախ կյանք չէ, այստեղ չկան շքեղ վարսավիրանոցներ եւ սրճարաններ սուրճի բաղադրատոմսերի առատությամբ: Կնվազեն նաեւ քաղաքային բնակչության հսկայական մասի եկամուտները․ նրանք գումար են վաստակել հենց ծառայություններ տրամադրելու շնորհիվ: Ինչ վերաբերում է սննդամթերքի շուկաներին, ապա հնարավոր է, որ այստեղ ամենաաղքատների համար հայտնվեն կտրոններ, իսկ մնացած մարդիկ կգնեն այն, ինչ իրենց կտան։
Տնտեսությունը երբեք ամբողջությամբ չի մահանում, բայց այն կարող է դառնալ ուրիշ։ Մենք կապրենք այնպես, ինչպես Աֆրիկայում. կա տնտեսություն, կա բիզնես, բայց սա հարուստ բիզնես չէ, այն նախատեսված է աղքատ հաճախորդների համար։ Կարծում եմ, որ մեզանից երեսուն տարի կպահանջվի տնտեսությունը 2020 թվականի մակարդակին վերականգնելու համար։ Եվ սա լավատեսական կանխատեսում է։

Возвращение к советским временам։ экономист обрисовал завтрашний день России
За последний месяц Россию покинули сотни компаний. Их сотрудники лишились работы, а потребители - привычных продуктов и услуг. О последствиях создавшейся ситуации в интервью «Harvard Business Review Россия» рассказал доктор экономических наук, профессор Игорь Липсиц. Предлагаем вашему вниманию некоторые отрывки из интервью.
Маркетинг давно уже отверг идею, что все клиенты равны и одинаково любимы. На смену принципу «Клиент всегда прав» пришел другой: «Всегда прав только выгодный клиент». Российский клиент сегодня невыгодный - более того, он угрожает потерей выгодного клиента на крупных развитых рынках. А западные компании должны зарабатывать прибыль акционерам, поэтому они выбирают путь, который позволяет сохранить выгодных клиентов, даже если ради этого нужно пожертвовать потребителями на российском рынке.
Сомневаюсь, что ушедшие компании потеряют лояльность российских клиентов. Не думаю, что наш потребитель, если ему снова предложат иностранные автомобили, скажет: «Я буду покупать только Lada, а Volvo или Mercedes мне не нужны. Это все проклятые, гнусные западные марки, и я больше никогда не сяду за руль такой машины». Так что привлекательности эти бренды не потеряют. Как только они смогут вернуться на рынок, российский потребитель откажется от отечественного и побежит их покупать.
Экономические потери компаний, которые ушли из России, будут очень маленькими. Одна из идеологем, которая сидит в голове у русского человека, - что у нас большая страна, она играет огромную роль в мировой экономике, никто от нашего рынка не откажется. Но это иллюзия. Российский рынок и российская экономика - это мизерная часть мирового рынка и мировой экономики, в зависимости от методологии расчета - от 1,7 до 3,1% мирового хозяйства. Если брать финансовые операции, то в мире денег доля России - меньше 1%.
Поэтому потери ушедших компаний будут не очень значимы. Вряд ли они сильно пострадают, а их акционеры станут громко плакать из-за потери российского рынка. Россия - маленькая, мало кому интересная экономика, увы. Она подавала большие надежды в начале 1990 годов: тогда весь мир рассматривал ее как серьезный рынок, было ощущение, что 146 млн человек и огромная территория позволят много здесь продавать. Прошло 30 лет, и стало понятно, каков реальный потенциал страны. А он невелик, потому что в России экономика растет слабо, население преимущественно бедное, и теперь оно станет еще беднее. Не думаю, что кто-то будет сильно огорчаться из-за потери российского рынка.
Маловероятно, что, снова оказавшись в закрытом рынке, российские фирмы начнут вдруг лихорадочно тратить деньги на повышение качества до уровня исчезнувших иностранных аналогов. В течение первого года мы еще сможем получить хорошую продукцию от тех компаний, которые научились ее делать. А дальше начнется процесс неуклонного падения качества, и не всегда в этом будут виноваты компании: просто производственная база станет ухудшаться.
Начинать импортозамещение в России надо было с преподавателей университетов - переучить их современным технологиям, отправить на стажировки в ведущие компании мира, чтобы они лет через десять смогли подготовить новое поколение специалистов. Тогда через 20-25 лет, когда эти вчерашние выпускники наберут квалификацию и опыт, мы могли бы начать делать что-то качественное. Почти никакого движения по этому пути я в отечественных университетах не видел. Но, к сожалению, вижу, что в последние недели преподаватели российских вузов начинают перемещаться в эмиграцию. Это снижает шансы на успехи в импортозамещении в будущем.
Самые большие проблемы будут у авиации - в первую очередь, с оборудованием: вероятно, два самолета будут летать, а третий постепенно разберут на запчасти. В итоге все больше самолетов будут оставаться, как говорят в авиации, «на бетоне», забыв о небе.
Плохие перспективы у автомобильной промышленности. Некоторые эксперты говорят, что китайцы нам помогут, привезут комплектующие и электронику. Но это идеализм. Если подумать, то китайскому бизнесу выгоднее не делать поставки узлов в Россию, а заполнить наш рынок своими автомобилями. Но самое неприятное - проблемы в фармацевтике. Непонятно, как мы будем делать лекарства, оторвавшись от мировых рынков сырья.
Думаю, что скоро у нас, как во времена СССР, будет один рынок для всех, а другой для избранных, своего рода закрытый распределитель. В советское время на всех пищевых заводах были особые цеха, которые делали высококачественную продукцию «только для начальства». Сегодня разумная стратегия для российских компаний - это создание таких производств, через которые будут снабжаться государственные чиновники и работники силовых структур. Тот, кто сумеет организовать такие вторые линии производства, будет прекрасно жить.
Основной моделью выживания для нашего населения станет модель бартера. Это нерадостная жизнь, в ней нет шикарных барбершопов и кафе с изобилием рецептов кофе. С индустрией услуг просядут и доходы огромной части городского населения, которое на услугах как раз и зарабатывало. Что касается продуктовых рынков, то возможно, здесь появятся карточки для самых бедных, а остальные люди будут покупать, что дадут.
Экономика никогда полностью не умирает, но она может стать другой. Мы будем жить как в Африке: экономика есть, бизнес есть, но это небогатый бизнес для нищих клиентов. Полагаю, что восстанавливать экономику до уровня 2020 года мы будем лет тридцать. И это - оптимистический прогноз.