Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար. երկրի տնտեսության 30%-ը չի աշխատում
Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոն նախօրեին հայտարարել է, որ երկրի տնտեսության մոտ 30%-ն այս պահին չի աշխատում։
«Մեր նախնական հարկային հաշվարկները ցույց են տալիս, որ տնտեսության մոտ 30%-ը կամ չի աշխատում, կամ ժամանակավորապես չի աշխատում։ Սրանք հաշվարկներ են, որոնք հիմնված են ֆիզիկական անձանց եկամտահարկի, Միասնական սոցիալական վճարի վրա: Տնտեսության մեկ երրորդն այժմ չի գործում»,- նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով «Ուկրաինական նորություններ» պարբերականը:
Մարչենկոն հավելել է, որ քննարկվում է մաքսային մարմինների աշխատանքի վերաձեւաչափումը՝ պատերազմական պայմաններին համահունչ։ Նրա խոսքով՝ պետբյուջեի կարիքները հոգալու հիմնական ուղիները ներքին եւ արտաքին փոխառություններն են, քանի որ ռազմական գործողությունների պատճառով հարկային եւ մաքսային մուտքերը զգալիորեն նվազել են։

Министр финансов Украины։ 30% экономики страны не работает
Министр финансов Украины Сергей Марченко накануне заявил, что в настоящий момент в стране не работает около 30% экономики.
«Наши предварительные расчеты по уплате налогов свидетельствуют, что около 30% экономики либо не работает, либо временно не работает. Это подсчеты, исходя из уплаты налога на доходы физлиц, Единого социального взноса. Треть экономики сейчас не функционирует»,- приводит слова министра агентство ТАСС со ссылкой на издание «Украинские новости».
Марченко добавил, что идет обсуждение переформатирования работы таможенных органов под условия военного времени. По его словам, основной канал покрытия потребностей госбюджета - это внутренние и внешние заимствования, поскольку налоговые и таможенные поступления значительно упали из-за военных действий.