ԱՄՆ սենատորները կառաջարկեն պատժամիջոցներ կիրառել ՌԴ բոլոր բանկերի դեմ
Ամերիկացի սենատորները բանաձեւ են մշակում, որով պատժամիջոցներ կսահմանվեն ռուսաստանյան բոլոր բանկերի, այդ թվում՝ «Գազպրոմբանկ»-ի դեմ, հաղորդում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը։
Սենատորների կարծիքով՝ նման միջոցները պետք է Ռուսաստանին զրկեն նավթի ու գազի վաճառքից շահույթ ստանալու հնարավորությունից։ Բացի այդ, նշված արգելքը կխանգարի մյուս երկրներին բիզնես վարել Մոսկվայի հետ։
Առաջարկի հեղինակներն են ամերիկացի սենատորներ Ռիչարդ Բլումենտալը և Մարշա Բլեքբերնը։ Նրանց բանաձեւն ուղղված է բոլոր ռուսաստանյան բանկերի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուն։ Դրա ընդունումը կնշանակի, որ ԱՄՆ Սենատը կաջակցի բոլոր վարկային հաստատությունների, այդ թվում՝ «Գազպրոմբանկ»-ի դեմ սահմանափակումների ներդրմանը։
«Չինաստանը կկարողանա է նավթ գնել, սակայն հնարավորություն չի ունենա վճարել դրա դիմաց»,- կարծում է Ռիչարդ Բլումենտալը։

Сенаторы США предложат ввести санкции против всех российских банков
Американские сенаторы разрабатывают резолюцию о введении санкций против всех российских банков, в том числе, против «Газпромбанка», передает агентство «Прайм» со ссылкой на The Wall Street Journal.
По мнению сенаторов, такие меры должны лишить Россию возможности получать прибыль от продажи нефти и газа. Помимо этого, такой запрет будет мешать другим странам вести бизнес с Москвой.
Авторы предложения - сенаторы США Ричард Блюменталь и Марша Блэкберн. Их резолюция нацелена на введение санкций против всех российских банков. Ее принятие будет означать поддержку Cенатом США введения ограничений против всех кредитных организаций, включая «Газпромбанк».