«Եվրոպացի գործընկերների հետ ակտիվ քննարկում ենք ՌԴ նավթից հրաժարվելու հարցը»
ԱՄՆ-ն իր եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկում է ռուսաստանյան նավթի ներկրումից հրաժարվելու հարցը, հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ղեկավար Էնթոնի Բլինկենը։
Այս մասին նա նախօրեին ասել է NBC հեռուստաալիքի եթերում, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Financial Times-ը։
«Այժմ մենք շատ ակտիվ քննարկումների մեջ ենք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ՝ մեր երկրներ ռուսաստանյան նավթի ներկրման արգելքի շուրջ՝ միաժամանակ, իհարկե, պահպանելով նավթի համաշխարհային կայուն մատակարարումները»,- ասել է Բլինկենը՝ հավելելով, որ ինքն արդեն քննարկել է այս հարցը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի եւ կառավարության հետ։
Պետքարտուղարը նշել է, որ ԱՄՆ-ն ակնկալում է եվրոպացի գործընկերների հետ համաձայնեցված որոշում կայացնել, սակայն չի բացառել, որ Վաշինգտոնը կարող է «որոշակի միջոցներ ձեռնարկել՝ անկախ նրանց գործողություններից»։
Միաժամանակ, ըստ Prime գործակալության, այսօր կեսօրին Brent տեսակի նավթի մայիսյան ֆյուչերսների գներն աճել են 7,72%-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց $127,23-ի, WTI տեսակի ապրիլյան ֆյուչերսները՝ 7,21%-ով եւ կազմել $124,02։

«С партнерами из Европы ведем активные обсуждения о запрете импорта нефти из РФ»
США обсуждают со своими партнерами в Европе отказ от импорта российской нефти, заявил глава американского Госдепартамента Энтони Блинкен.
Об этом он сказал в эфире телеканала NBC в воскресенье, передает российское издание Forbes co ссылкой на Financial Times.
«Сейчас мы ведем очень активные обсуждения с нашими европейскими партнерами о запрете импорта российской нефти в наши страны, при этом, конечно, сохраняя стабильные глобальные поставки нефти»,- сказал Блинкен, добавив, что уже обсудил этот вопрос с президентом США Джо Байденом и кабинетом министров.
Госсекретарь отметил, что США рассчитывают принять скоординированное решение с европейскими партнерами, но не исключил, что Вашингтон может «принять те или иные меры независимо от их действий».
Одновременно, как передает агентство «Прайм», сегодня днем цена майских фьючерсов на нефть марки Brent подскачила на 7,72% - до $127,23 за баррель, апрельских фьючерсов на WTI - на 7,21% - до $124,02.