JPMorgan. Ռուսաստանի հնարավոր դեֆոլտն ավելի քիչ ռիսկեր կբերի, քան 1998թ․-ին
Ամերիկյան JPMorgan-ի վերլուծաբանների կարծիքով՝ Ռուսաստանի պետական պարտքի հնարավոր դեֆոլտն ավելի քիչ ռիսկեր կբերի համաշխարհային ֆինանսական շուկաների համար, քան 1998 թվականի դեֆոլտը, գրում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
Ռուսաստանում օտարերկրյա ներդրողների կորուստների ուղղակի ռիսկերը՝ կապված արտաքին առեւտրային հոսքերի եւ օտարերկրյա բանկերի արտաքին պահանջների հետ, 2013 թվականից ի վեր արդեն նվազել են երկու երրորդով եւ այժմ մոտ երկու անգամ ավելի ցածր են, քան ավելի քան 20 տարվա վաղեմության դեֆոլտից առաջ, բանկի վերլուծաբանների կարծիքն է մեջբերում Bloomberg-ը։
Արտասահմանյան բանկերի ներկայությունը Ռուսաստանում գնահատվում է $120 միլիարդ, ընդ որում, ըստ Միջազգային հաշվարկների բանկի (BIS) 2021 թվականի երրորդ եռամսյակի տվյալների՝ ամենամեծ մասնաբաժինն ունեն Իտալիայի եւ Ֆրանսիայի բանկերը։
Բացի այդ, օտարերկրյա ներդրողների միջոցների արտահոսքը ռուսաստանյան արժեթղթերից գրանցվում էր բոլոր տարիներին՝ 2008 թվականից սկսած, բացառությամբ երկու տարիների, նշել են JPMorgan-ում։
Օտարերկրյա անձանց տնօրինության տակ գտնվող ռուսաստանյան արժեթղթերի ծավալը գնահատվում է $220 միլիարդ, մինչդեռ արժեթղթերի համաշխարհային շուկայի ընդհանուր ծավալը կազմում է $90 տրիլիոն։

JPMorgan: возможный дефолт РФ будет нести меньшие риски, чем дефолт 1998 года
По мнению аналитиков американского JPMorgan, возможный дефолт России по своему государственному долгу будет нести меньшие риски для глобальных финансовых рынков, чем дефолт 1998 года, пишет Finmarket.ru cо ссылкой на Bloomberg.
Прямые риски убытков иностранных инвесторов в России в связи со внешнеторговыми потоками и внешними требованиями иностранных банков уже рухнули на две трети с 2013 года и сейчас примерно вдвое ниже, чем перед дефолтом более чем 20-летней давности, цитирует аналитиков банка агентство Bloomberg.
Присутствие иностранных банков в России оценивается в $120 млрд, самая большая доля - у банков Италии и Франции, согласно данным Банка международных расчетов (BIS) за третий квартал 2021 года.
Кроме того, отток средств иностранных инвесторов из российских бумаг фиксировался во все года с 2008 года, кроме двух лет, говорится в записке JPMorgan.
Объем российских ценных бумаг на руках иностранных лиц оценивается в $220 млрд, тогда как совокупный объем мирового рынка ценных бумаг составляет $90 трлн.