ՌԴ-ն ֆինանսական նոր խաղի կանոններ է սահմանում օտարերկրյա անձանց համար
Մարտի 2-ից Ռուսաստանում օտարերկրյա անձանց համար ներդրվում է արժեթղթերի, անշարժ գույքի եւ վարկերի հետ գործարքների հատուկ ընթացակարգ։
Այս մասին նշված է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ֆինանսական կայունության ապահովման լրացուցիչ ժամանակավոր միջոցների մասին նախօրեին հրապարակված հրամանագրում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Սահմանափակումներ են մտցվել այն պետությունների հետ կապված օտարերկրյա անձանց համար, որոնք անբարյացակամ գործողություններ են կատարում ՌԴ-ի եւ նրա քաղաքացիների նկատմամբ: Նոր միջոցները վերաբերում են նշված օտարերկրյա անձանց ռուբլով վարկեր եւ փոխառություններ տրամադրելու գործարքներին կամ գործառնություններին, ինչպես նաեւ այն գործարքներին, որոնք հանգեցնում են «արժեթղթերի եւ անշարժ գույքի սեփականության իրավունքի առաջացում»:
Նշվում է, որ նման գործարքները կարող են իրականացվել օտարերկրյա ներդրումների վերահսկողության կառավարական հանձնաժողովի կողմից տրված թույլտվությունների հիման վրա։ Անհրաժեշտության դեպքում այդ թույլտվությունները կարող են պարունակել գործարքների կատարման պայմաններ։
Բացի այդ, հրամանագիրը կտարածվի նաեւ յուրաքանչյուր այլ պետություններից օտարերկրացիների հետ գործարքների վրա, եթե խոսքը գնում է 2022 թվականի փետրվարի 22-ից հետո նրանց կողմից ձեռք բերված բաժնետոմսերի կամ անշարժ գույքի մասին՝ այն երկրների ներկայացուցիչներից, որոնք կատարում են անբարյացակամ գործողություններ։

Россия вводит новые финансовые правила игры для иностранных лиц
Со 2 марта в России вводится особый порядок сделок с ценными бумагами, недвижимостью и кредитами для иностранных лиц.
Об этом отмечается в опубликованном накануне указе президента РФ Владимира Путина о дополнительных временных мерах по обеспечению финансовой стабильности, передает ТАСС.
Ограничения установлены для иностранных лиц, связанных с государствами, которые совершают недружественные действия против РФ и ее граждан. Новые меры касаются сделок или операций по предоставлению таким иностранным лицам кредитов и займов в рублях, а также сделок, влекущих за собой «возникновение права собственности на ценные бумаги и недвижимое имущество».
Уточняется, что такие сделки могут осуществляться на основании разрешений, выдаваемых правительственной комиссией по контролю за иностранными инвестициями, при необходимости в этих разрешениях могут содержаться условия исполнения сделок.
Кроме того, действие указа коснется и сделок с иностранцами из любых других государств, если речь идет об акциях или недвижимости, приобретенных ими после 22 февраля 2022 года у представителей стран, совершающих недружественные действия.