Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի պատճառով Ռուսաստանը պետք է անջատվի SWIFT միջբանկային տեղեկատվության փոխանակման SWIFT համակարգից, հայտարարել է Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը։«Եկել է ժամանակը սահմանելու շատ ավելի կոշտ պատժամիջոցներ, քան ի սկզբանե նախատեսված էր։ Այս համատեքստում ես նկատի ունեմ, առաջին հերթին, պատժամիջոցները, այսպես կոչված, SWIFT-ի ոլորտում»,- ասել է Զեմանը՝ Ռուսաստանը համեմատելով «խելագարի» հետ, եւ կոչ արել պաշտպանվել ոչ միայն խոսքով, այլեւ գործով։«Պատժամիջոցները, որոնք ԱՄՆ-ն կկիրառի Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինա «ներխուժելու» դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, չեն նախատեսի երկրի անջատումը SWIFT համակարգից, հայտնել են Սպիտակ տանը։ Reuters-ը նշել էր, որ այց միջոցը քննարկվել էր, սակայն, ըստ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի, որոշ եվրոպական երկրներ դեմ են դրան»,- գրում է RBC-ն։ 04.02.2022 | 13:52 IIF. SWIFT-ի ռուսաստանյան նմանատիպը կապահովի միայն ներքին գործարքները Ըստ պարբերականի՝ Չեխիայի նախագահը նախկինում այն եվրոպացի քաղաքական գործիչներից էր, ով հանդես էր գալիս Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հաստատման օգտին եւ քննադատում Արեւմուտքի պատժամիջոցների քաղաքականությունը։ Tweet Դիտում՝ 8813

Россию необходимо отключить от системы межбанковского обмена информации SWIFT из-за ситуации на Украине, заявил президент Чехии Милош Земан, передает RBC со ссылкой на Reuters.«Настало время добиться гораздо более жестких санкций, чем те, которые планировались изначально, под которыми я имею в виду прежде всего санкции в области так называемого SWIFT»,- сказал Земан, сравнив Россию с «безумцем», и призвал защищаться не только словами, но и действиями.«Санкции, которые США введут против России в случае ее «вторжения» на Украину, скорее всего, не будут предусматривать отключение страны от системы межбанковского обмена информации SWIFT, заявляли в Белом доме. Такая мера обсуждается, писал Reuters, но, по словам министра иностранных дел Украины Дмитрия Кулебы, против этого выступают некоторые европейские страны»,- пишет RBC 04.02.2022 | 13:52 IIF: Российская замена SWIFT справится лишь с внутренними операциями Cогласно изданию, чешский президент ранее был одним из европейских политиков, выступавших за налаживание отношений с Россией и критикующим санкционную политику Запада. Tweet Просмотры 8812