Սբերը հայտարարել է բիզնես մոդելի փոխակերպման մասին
Սբերը որոշում է կայացրել փոփոխություններ կատարել կազմակերպչական կառուցվածքում, որոնք կիրականացվեն մինչեւ 2022 թվականի հունիսի 1-ը, հայտնում է բանկի մամուլի կենտրոնը։
Մասնավորապես, կառանձնացվեն իրավաբանական անձ հաճախորդների համար էկոհամակարգը (B2B-բիզնես) եւ ֆիզիկական անձանց հաճախորդների համար էկոհամակարգը (B2C-բիզնես): Սբերի այս երկու էկոհամակարգերը կաշխատեն իրար հետ, ինչպես նաեւ բանկի այլ ստորաբաժանումների եւ դուստր ձեռնարկությունների հետ սերտորեն համակարգված՝ ձեւավորելով Սբերի ամբողջական էկոհամակարգը:
Ոչ բանկային ոլորտում Սբեր Խմբի համար առանցքային հանդիսացող էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում կստեղծվի էլեկտրոնային առեւտրի հոլդինգ, որը կմիավորի Սբերի ներդրումները SberMarket, SberMegaMarket, SberLogistics, Sber Eapteka եւ SMM Retail ընկերություններում, ինչպես VK-ի հետ (նախկին Mail.ru Group) համատեղ О2О-հոլդինգ համատեղ ձեռնարկությունում։ Ակտիվների միասնական կառավարումը կապահովի եւ՛ հաճախորդների լավագույն փորձը, եւ՛ զգալի սիներգիաներ կստեղծի ու կամրապնդի Սբեր Խմբի դիրքերը արագ զարգացող е-сom ոլորտում:
«Սբերը հաջողությամբ փոխակերպում է իր բիզնես մոդելը բանկից դեպի դիվերսիֆիկացված էկոհամակարգ, որը տրամադրում է հարյուրավոր օգտակար ամենօրյա ծառայություններ տարբեր ոլորտներում B2C եւ B2B հատվածների ավելի քան 105 միլիոն հաճախորդների համար: Պրոդուկտների եւ ծառայությունների մեջ սիներգիան, որը հիմնված է հաճախորդների ուղիների, նրանց կարիքների ամենօրյա կանխատեսման եւ Սբերի` որպես էկոհամակարգի բոլոր հատվածների համար ամբողջական առաջարկի ձեւավորման վրա, մեր թիմի հիմնական խնդիրն է: Այդ իսկ պատճառով կարեւոր էր միավորել ֆինանսական եւ ոչ ֆինանսական ոլորտների բոլոր պրոդուկտները միասնական ղեկավարության ներքո մեր հիմնական հաճախորդային հատվածներից յուրաքանչյուրում:
Վստահ եմ, որ մեր նոր կազմակերպչական կառուցվածքի շրջանակում մենք կկարողանանք էլ ավելի շատ օգուտ բերել հասարակությանը եւ արդյունավետ գործընթաց կառուցել Սբերի հաճախորդների համար համապարփակ շահավետ առաջարկ ստեղծելու եւ մշտապես զարգացնելու համար»,- ասել է Սբերբանկի նախագահ Գերման Գրեֆը։

Сбер принял решение внести изменения в организационную структуру, которые будут осуществлены в период до 1 июня 2022 года, передает пресс-центр банка.В частности, будут выделены экосистема для клиентов - юридических лиц (В2В-бизнес) и экосистема для клиентов - физических лиц (В2С-бизнес). Эти две экосистемы Сбера будут работать в тесной координации друг с другом, а также с другими подразделениями банка и дочерними компаниями, образовывая целостную экосистему Сбера.В ключевой для Группы Сбер небанковской индустрии - индустрии электронной коммерции - будет создан холдинг электронной коммерции, который объединит инвестиции Сбера в компании СберМаркет, СберМегаМаркет, СберЛогистика, Сбер Еаптека и СММ Ретейл, а также в совместное предприятие c VK (бывшая Mail.ru Group) - О2О-холдинг. Единое управление активами позволит обеспечить как лучший клиентский опыт, так и создаст существенные синергии и упрочнит позиции Группы Сбер в стремительно развивающейся индустрии е-сom. 26.01.2022 | 14:23 Сбер стал сильнейшим брендом Европы, обогнав Ferrari «Сбер проходит успешную трансформацию бизнес-модели от банка к диверсифицированной экосистеме, предоставляющей сотни полезных повседневных сервисов в различных сферах для более чем 105 млн клиентов в B2C- и B2B-сегментах. Синергия в продуктах и сервисах на основе клиентских путей, каждодневное предвосхищение потребностей клиента и формирование целостного предложения для сегментов от Сбера как экосистемы - ключевая задача нашей команды. Именно поэтому было важно объединить все продукты из финансовой и нефинансовых индустрий под единым лидерством в каждом из наших ключевых клиентских сегментов.Уверен, что в рамках нашей новой организационной структуры мы сможем принести еще больше пользы обществу и выстроить эффективный процесс создания и постоянного развития комплексного выгодного предложения для клиентов Сбера»,- отметил президент, председатель Правления Сбербанка Герман Греф. Tweet Просмотры 8879