Ռուսաստանի ԿԲ-ն մտադիր է արձակուրդներ սահմանել սպառողական վարկերի մասով
«Մենք եկել ենք եզրահանգման, որ այն պայմաններում, երբ մարդկանց կյանքի հանգամանքները կարող են անսպասելի փոխվել, իսկ շուկայում գնալով ավելի են շատանում «երկար» պարտքերը, վարկային արձակուրդների մեխանիզմը պետք է մշտապես տարածվի նաեւ սպառողական վարկավորման վրա»։
Այս մասին «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի սպառողների իրավունքների պաշտպանության եւ ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության ապահովման ծառայության ղեկավար Միխայիլ Մամուտան՝ հավելելով, որ այսօր կարգավորիչն ակտիվորեն մասնակցում է այս օրինագծի մշակմանը։
«Մեր կարծիքով՝ բոլոր սպառողական վարկերի պայմանագրերով նման արձակուրդներ պետք է տրամադրվեն մինչեւ վեց ամիս՝ անկախ ժամկետից եւ չափից, եթե անձի եկամուտը նվազել է, ինչպես դա արվում է հիփոթեքային արձակուրդների դեպքում։
Սա մեր առաջնահերթություններից է՝ մարդկանց բարեկեցության բարելավման համար ֆինանսական շուկայի հնարավորություններն օգտագործելու միջոցառումների ցանկում։ Անցած տարեվերջին մենք օրենսդիրների հետ քննարկել ենք այս նախաձեռնությունը եւ հուսով ենք, որ օրինագիծն այս տարի ընդունվելու լավ հնարավորություն ունի»,- ասել է նա։
Մամուտայի խոսքով՝ Կենտրոնական բանկը մի քանի տարի շարունակ վերահսկում է՝ ինչպես են աշխատում հիփոթեքային արձակուրդները։ Երբ դրանք ներդրվում էին, բանկերը խիստ անհանգստացած էին՝ «հիմա մենք ողողված կլինենք դիմումներով, բոլորին պետք է արձակուրդ տրամադրենք, սա վատ կազդի համակարգի կայունության վրա», «սա մարդկանց չի օգնի, կանցնի կես տարի, եւ նրանք նախկինի պես չեն վճարի»։ Այս կասկածները հասկանալի էին. գործիքը նոր է, իսկ ամեն նորը միշտ անհանգստություն է առաջացնում։
«Բայց մենք ելնում էինք միջազգային պրակտիկայից, որտեղ վաղուց կիրառվում են դեֆոլտի ռիսկի նվազեցման նման մեխանիզմներ, ինչպես նաեւ այն տրամաբանությունից, որ վեց ամիսն այն ժամանակահատվածն է, որի ընթացքում միջին հաշվով մարդկանց մոտ վերականգնվում է վճարունակությունը։ Եթե մարդը կորցնում է աշխատանքը, ապա, ըստ «Ռոսստատ»-ի, նա այն փնտրում է չորսից հինգ ամիս, գումարած եւս մեկ ամիս որպես անվտանգության սահման։
Արձակուրդները լավ միջոց են սթրեսից, երբ մարդն աշխատանք է կորցնում, հիվանդանում է եւ այն: Կարեւոր է հասկանալ, որ ոչ ոք ապահովագրված չէ նման բացասական երեւույթներից, եւ համավարակը մեզ դա շատ լավ ցույց տվեց։ Առայժմ վիճակագրությունը հաստատում է, որ մեր կանխատեսումն արդարացի էր։ Հիփոթեքային եւ վարկային արձակուրդներ վերցնում էին ոչ բոլոր վարկառուներն իրար հետեւից, այլ միայն նրանք, ում եկամուտները զգալիորեն նվազել էին։ Եվ ամենակարեւորն այն է, որ հիփոթեքային արձակուրդներ ստացողների 85%-ը վերադառնում էին վճարումների կանոնավոր ժամանակացույցի։ Այսինքն՝ դրա շնորհիվ լուրջ խնդիրների բախված վարկառուների ավելի քան երեք քառորդը չի փչացրել իր վարկային պատմությունը եւ թույլ չի տվել ուշացումներ»,- ընդգծել  Միխայիլ Մամուտան։

ЦБ России планирует внедрить каникулы по части потребительских кредитов
«Мы пришли к выводу, что в условиях, когда у людей непредсказуемо могут измениться жизненные обстоятельства, а на рынке все больше «длинных» задолженностей, механизм кредитных каникул нужно распространить на потребительское кредитование на постоянной основе».
Об этом в интервью «Известиям» заявил руководитель службы Центрального банка России по защите прав потребителей и обеспечению доступности финансовых услуг Михаил Мамута, добавив, что сегодня регулятор активно участвует в подготовке законопроекта об этом.
«По нашему мнению, такие каникулы должны предоставляться на срок до шести месяцев по всем договорам потребительского кредита вне зависимости от срока и суммы, если доходы человека упали, - по аналогии с ипотечными каникулами.
Это один из наших приоритетов в перечне мер по использованию возможностей финансового рынка для повышения благосостояния людей. В конце прошлого года мы обсуждали эти инициативы с законодателями и рассчитываем, что у законопроекта хороший шанс на принятие в этом году»,- отметил он.
По словам Мамуты, Центробанк несколько лет отслеживал, как работают ипотечные каникулы. Когда их вводили, то банки сильно волновались: «сейчас нас завалят заявлениями, придется всем давать каникулы, это плохо повлияет на стабильность системы», «людям это не поможет, пройдет полгода, и они по-прежнему не будут платить». Эти сомнения можно было понять: инструмент новый, а все новое всегда вызывает тревогу.
«Но мы исходили из международной практики, где подобные механизмы снижения риска дефолта применяются уже давно, а также логики, что шесть месяцев - это срок, за который в среднем у людей восстанавливается платежеспособность. Если человек теряет работу, то, по данным Росстата, он ищет ее четыре-пять месяцев, плюс месяц добавляется как запас прочности, на всякий случай.
Каникулы - это хороший предохранитель от стресса, которым в том числе является потеря работы, болезнь или другое непредвиденное негативное событие в жизни человека. Важно понимать, что от такого никто не застрахован, и пандемия нам это очень хорошо продемонстрировала. Пока статистика подтверждает, что наш прогноз оказался справедливым. Ипотечные и кредитные каникулы брали не все заемщики подряд, а только те, у кого сильно снизились доходы. И что важно, выходили из ипотечных каникул в обычный график платежей 85% тех, кто получил такую отсрочку. То есть благодаря этому более чем три четверти заемщиков из числа тех, кто столкнулся с серьезными проблемами, не испортили кредитную историю и не допустили просрочки»,- подчеркнул Михаил Мамута.