Քաղաքականությունից դուրս. Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ առեւտուրն աճել է 43,5%-ով
Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 2021 թվականի 11 ամիսների ընթացքում գերազանցել է $31 միլիարդը, ինչը 43,5%-ով ավել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Prime գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարար Դենիս Մանտուրովը՝ ԱՄՆ գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ առցանց հանդիպման արդյունքներով՝ հավելելով, որ արտահանումն աճել է գրեթե 63%-ով, ներմուծումը՝ 28%-ով։
«Եվ եթե 2020 թվականին՝ Covid-ի անորոշության ֆոնին, փոխադարձ առեւտուրը սպասելիորեն նվազեց 9%-ով (մինչեւ $23,9 միլիարդ), ապա անցած տարի մենք զգալի շրջադարձ ունեցանք։ Սա պետք է ապահովի գործընկերության հետագա զարգացումը, քանի որ մենք բոլորս հուսով ենք, որ համավարակի բռնկումը կթեթեւանա»,- ասել է նախարարը։
Միաժամանակ, Մանտուրովը նշել է, որ հանդիպմանը 12 խոշորագույն ընկերությունների ներկայությունն օրինակ է այն բանի, որ «բիզնեսը, եթե ցանկանում է, հեռու է քաղաքական ենթատեքստից»։
Բացի այդ, Ռուսաստանում ամերիկյան ներդրումների կարեւոր հանգամանքն այն է, որ կապիտալի մինչեւ 75%-ը տեղաբաշխված է արտադրական հատվածում, նշել են ՌԴ արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարությունում։

Вне политики: товарооборот между Россией и США увеличился на 43,5%
Товарооборот между Россией и США за 11 месяцев 2021 года превысил $31 млрд, что на 43,5% больше результата аналогичного периода предыдущего года
Как передает агентство «Прайм», об этом сообщил министр промышленности и торговли России Денис Мантуров по итогам онлайн-встречи с представителями деловых кругов США, добавив, что российский экспорт увеличился почти на 63%, импорт - на 28%.
«И если в 2020 году на фоне ковидной неопределенности взаимная торговля ожидаемо просела на 9% (до $23,9 млрд), то в прошлом году мы получили существенный разворот. Это должно обеспечить дальнейшее развитие партнерства по мере, как все мы надеемся, ослабления тисков пандемии»,- сказал министр.
При этом Мантуров отметил, что присутствие на встрече 12-и крупнейших компаний - пример того, что «бизнес, если хочет, находится в стороне от политического контекста».
Кроме того, важным аспектом американских инвестиций в Россию является то, что до 75% капитала размещено в производственном секторе, добавили в Минпромторге.