Վնեշտորգբանկը հաղթահարել է ադրբեջանական բանկի գնման թուլյտվություն ստանալու բոլոր խոչընդոտները
Ռուսաստանյան Վնեշտորգբանկը /ՎՏԲ/ հաղթահարել է Ադրբեջանի բանկային շուկա մտնելու բոլոր խոչընդոտները, հայտարարել է Ադրբեջանում Ռուսաստանի առեւտրային ներչկայացուցիչ Յուրի Շչեդրինը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վկայակոչելով «Տրենդը», Յուրի Շչեդրինը հույս է հայտնել, որ ՎՏԲ-ն մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջ ադրբեջանական բանկի բաժնետոմսերը գնելու թույլտվություն կստանա:
ՎՏԲ-ն մտադիր է ադրբեջանական AF Bank-ի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը ձեռք բերելու գործարք կնքել: Ինչպես նշել են Ադրբեջանի Ազգային բանկում /ԱԱԲ/, ներկայումս ՎՏԲ-ին արված առաջարկությունը գտնվում է քննարկման փուլում:
Ռուսաստանյան բանկի ղեկավարությունն ակնկալում է, որ գործարքը կկատարվի աշնանը:
Այժմ ռուսաստանյան խոշոր բանկերից Ադրբեջանում ներկայացված է «Ուրալսիբ» բանկը, որի տնօրինության տակ է գտնվում ադրբեջանական Nikoil Bank-ը: Վերջինս Ադրբեջանի բանկային հատվածում զբաղեցնում է 11-րդ տեղը:

Внешторгбанк снял все препятствия для получения разрешения на покупку азербайджанского банка
Для вхождения российского Внешторгбанка (ВТБ) на азербайджанский банковский рынок разрешены все препятствия, заявил торговый представитель России в Азербайджане Юрий Щедрин.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, Юрий Щедрин выразил надежду, что ВТБ получит разрешение на покупку акций азербайджанского банка до конца текущего года.
ВТБ планирует заключить сделку по приобретению контрольного пакета акций азербайджанского AF Bank-а. Как отметили в Национальном банке Азербайджана (НБА), в настоящее время его предложение ВТБ находится в процессе рассмотрения.
В настоящее время из крупных российских банков в Азербайджане представлен банк “Уралсиб”, владеющий азербайджанским Nikoil Bank-ом. Последний занимает в банковском секторе Азербайджана 11 место.