Ադրբեջանում հանված է Western Union-ի եւ Moneygram-ի միջոցով դրամական փոխանցումներ կատարելու արգելքը
Ադրբեջանի Ազգային բանկը /ԱԱԲ/ առեւտրային բանկերին թույլ է տվել օգոստոսի 14-ից վերսկսել Western Union-ի եւ Moneygram-ի միջոցով դրամական փոխանցումներ կատարելը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վկայակոչելով ՙՏրենդը՚, հուլիսի 30-ից ԱԱԲ-ի կարգադրությամբ այդ վճարային համակարգերի հետ գործարքները դադարեցվել էին Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում վերջիններիս կողմից գործունեություն ծավալելու պատճառով:
Նրանց հետ աշխատանքների վերսկսման որոշումն ընդունվել էր ԼՂՀ-ում Western Union-ի եւ Moneygram-ի գործունեությունն ընդհատելու վերաբերյալ պարտականությունների հիման վրա:
Western Union-ի փոխնախագահ Ջոնաթան Քնաուսը օգոստոսի 6-ին Բաքվում ԱԱԲ ղեկավարության հետ կայացած հանդիպմանը հայտարարել էր «Ադրբեջանի գրավյալ տարածքում կազմակերպությունների» հետ գործարար հարաբերությունների դադարեցման մասին:
Moneygram վճարային համակարգը եւս կատարել է Ադրբեջանի առաջադրած պահանջները:
Ավելի վաղ ԱԱԲ-ը երկրի առեւտրային բանկերին հրամայել էր դադարեցնել դրամական փոխանցումները Western Union-ի եւ Moneygram-ի միջոցով, որոնք շարունակում էին գործունեություն ծավալել Լեռնային Ղարաբաղում: Դրան հետեւել է ՎՏԲ-ի Ստեփանակերտի մասնաճյուղի փակումը:

В Азербайджане снят запрет на денежные переводы через Western Union и Moneygram
Национальный банк Азербайджана (НБА) разрешил коммерческим банкам с 14 августа возобновить денежные переводы через Western Union и Moneygram.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, с 30 июля, по распоряжению НБА, операции с этими платежными системами были прекращены по причине их деятельности на территории Нагорного Карабаха.
Решение о возобновлении работы с ними было принято на основе обязательств о прекращении деятельности Western Union и Moneygram в НКР.
Вице-президент Western Union Джонатан Кнаус на встрече 7 августа в Баку с руководством НБА заявил о прекращении деловых отношений с «организациями на оккупированной территории Азербайджана».
Платежная система Moneygram также выполнила требования, выдвинутые Азербайджаном.
Ранее НБА приказал коммерческим банкам страны прекратить денежные переводы через Western Union и Moneygram, которые продолжают операции в Нагорном Карабахе. За этим последовало закрытие степанакертского филиала ВТБ (Армения).