Նոբելյան դափնեկիրը կրիպտոարժույթները համեմատել է 2008թ․ հիփոթեքային ճգնաժամի հետ
Տնտեսագիտության ոլորտի Նոբելյան մրցանակակիր Փոլ Կրուգմանը զգուշացրել է կրիպտոարժույթների շուկայի անկայունության մասին՝ համեմատելով այն 2007-2008թթ․ ԱՄՆ հիփոթեքային ճգնաժամի հետ, հաղորդում է Inc. Russia-ն։
Տնտեսագետը դա բացատրել է նրանով, որ կրիպտոարժույթները հանրաճանաչ են դարձել այն մարդկանց մոտ, ովքեր լիովին տեղյակ չեն դրա հետ կապված տնտեսական ռիսկերին:
«Կան 15 տարվա վաղեմության հիփոթեքային վարկերի փլուզման տագնապալի արձագանքներ»,- ասել է Կրուգմանը The New York Times-ում (NYT) հրապարակված հոդվածում:
Նա նշել է, որ «անհարմար զուգահեռներ է տեսնում» կրիպտոարժույթների եւ ԱՄՆ-ում հիփոթեքային վարկերի փլուզման միջեւ, որը ծնկի բերեց անշարժ գույքի ողջ շուկան եւ առաջացրեց 2007-2008թթ․ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը:
Հիփոթեքային վարկերի ճգնաժամն, ըստ էության, բանկերի կողմից բարձր ռիսկային խմբերից անձանց վարկեր տրամադրելու արդյունքն էր, երբ տոկոսադրույքները ցածր էին, իսկ անշարժ գույքի գները սրընթաց աճում էին, պարզաբանել է նա: Երբ շուկան հագեցավ, անշարժ գույքի սեփականատերերը հայտնվեցին բացասական կապիտալի պայմաններում՝ չկարողանալով մարել իրենց վարկերը, ինչի արդյունքում վարկատուները հսկայական կորուստներ կրեցին:
Կրուգմանը վստահ է, որ կրիպտոներդրողները, ովքեր ներդրումներ են կատարում սպեկուլյատիվ ֆինանսական պրոդուկտներում, չեն հասկանում իրական ռիսկերը: Տնտեսագետը մեջբերել է NORC-ի ուսումնասիրությունը, համաձայն որի թվային ակտիվների սեփականատերերի 55%-ը չունի քոլեջի դիպլոմ: Կրուգմանը հարցման արդյունքներն ապացույց է համարել առ այն, որ կրիպտոարժույթներում ներդրումները հանրաճանաչ են դարձել բանվոր դասակարգի մոտ:
«Շատ վարկառուներ չէին հասկանում՝ ինչի մեջ են մտնում: Իսկ կրիպտոարժույթներն իրենց գների հսկայական տատանումներով, կարծես թե, կապված չլինելով հիմնարար գործոնների հետ, չափից դուրս ռիսկային են»,- ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, այսօրվա դրությամբ կրիպտոարժույթները համակարգային ռիսկեր չեն ներկայացնում, կարծում է Կրուգմանը. «թվերը բավականաչափ մեծ չեն դա անելու համար»:

Нобелевский лауреат сравнил криптовалюты с ипотечным кризисом 2008 года
Лауреат Нобелевской премии по экономике Пол Кругман предупредил о неустойчивости рынка криптовалют, сравнив его с кризисом ипотечного кредитования в США 2007-2008 годов, передает Inc. Russia.
Он объяснил это тем, что криптовалюты стали популярны у людей, которые не вполне осознают связанные с этим экономические риски. «Есть тревожные отголоски краха ипотечных кредитов 15-летней давности»,- отметил Кругман в статье, опубликованной в The New York Times (NYT).
Кругман рассказал, что «видит неудобные параллели» между криптовалютой и крахом ипотечных кредитов в США, который поставил весь рынок жилья на колени и спровоцировал глобальный финансовый кризис 2007-2008 годов.
Кризис ипотечных кредитов был, по сути, результатом того, что банки выдавали кредиты людям из групп повышенного риска в то время, когда процентные ставки были низкими, а цены на жилье стремительно росли, объяснил он. Как только рынок стал насыщенным, домовладельцы оказались в отрицательном собственном капитале, неспособном погасить свои кредиты, что привело к огромным потерям для кредиторов.
Кругман утверждает, что криптоинвесторы, которые вкладываются в спекулятивные финансовые продукты, не понимают по-настоящему связанных с этим рисков. Экономист привел исследование NORC, которое показало, что у 55% владельцев цифровых активов нет диплома колледжа. Кругман назвал результаты опроса доказательством того, что инвестиции в криптовалюты стали популярными у рабочего класса.
«Многие заемщики не понимали, во что они ввязываются․ А криптовалюты с их огромными колебаниями цен, казалось бы, не связанными с фундаментальными факторами, настолько рискованны, насколько это возможно»,- сказал он.
Однако на сегодняшний день криптовалюты не представляют собой системных рисков, считает Кругман: «цифры недостаточно велики, чтобы сделать это».